Náhodné stránky webu
- (06.08.2012) Vliv kávy na zdraví, paměť, mrtvici a Alzheimerovu nemoc
- (10.07.2012) Jak správně užívat antibiotika - pravidla, doporučení
- (30.04.2014) Orgasmus - vliv na paměť a přechodné oslepnutí člověka
- (16.01.2009) Endometrióza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, terapie
- (24.02.2016) Tekutiny a hubnutí (redukce hmotnosti) - proč je důležité pít když hubnete
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Otrava rtutí - příznaky, projevy, léčba, prevence, amalgám |
![]() |
Čtvrtek, 24. červenec 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 73791x |
___ ___ Rtuť - informaceRtuť, chemická značka Hg, lat. Hydrargyrum je těžký, toxický kovový prvek. Slouží jako součást slitin (amalgámů) a jako náplň různých přístrojů (teploměry, barometry). Je jediným kovem, který je za normálních podmínek kapalný. Rtuť je kapalný kovový prvek stříbřitě bílé barvy. Je nápadně těžká a dobře vede elektrický proud. Patří mezi přechodné prvky, které mají valenční elektrony v d-sféře. Ve sloučeninách se vyskytuje v mocenství Hg+1 (kovalentní vazba rtuť-rtuť) a Hg+2, přičemž vlastnosti sloučeni rtuťných se podobají sloučeninám stříbrným, zatímco rtuťnaté soli připomínají spíše sloučeniny měďnaté.
Výskyt a výroba rtutiV zemské kůře je rtuť velmi vzácná. Průměrný obsah činí kolem 0,1–0,3 mg/kg. I v mořské vodě je její koncentrace téměř na hranici měřitelnosti - 0,03 mikrogramu v jednom litru. Předpokládá se, že ve vesmíru připadá na jeden atom rtuti přibližně 120 miliard atomů vodíku.
Průběh intoxikace otravy rtutíToxický účinek rtuti a jejích sloučenin je převážně dán reakcí rtuťnatého iontu s SH-skupinami biomolekul s následnou změnou permeability (prostupnosti) buněčných membrán a poškozením nitrobuněčných enzymů. V metabolismu i toxickém působení elementární rtuti a jejích anorganických a organických sloučenin existují významné rozdíly. Elementární rtuť je v organismu rychle oxidována na Hg2+, fenylrtuť nebo metoxyetylrtuť se snadno v organismu štěpí a uvolňují se ionty Hg2+, metylrtuť se může demetylovat. Anorganické sloučeniny rtuti se mohou metylovat působením střevní mikrobiální flory. K transformaci jedné formy rtuti v druhou dochází v organismu nestejně rychle a v různém rozsahu. Alkylsloučeniny rtuti s krátkým řetězcem (metylrtuť) jsou relativně více odolné vůči biotransformaci na rozdíl od arysloučenin rtuti (fenylrtuť).
Příznaky, projevy otravy rtutíJak se projevuje otrava rtutí se dozvíte na webu www.priznaky-projevy.cz zde. Akutní otrava rtutí:Při masivní expozici parám kovové rtuti nebo aerosolu dochází k akutnímu poškození dýchacích cest různého stupně a rozsahu (až toxický otok, tedy edém plic). Po požití rozpustných anorganických solí (sublimát, oxycyanát) jsou příznaky poškození trávicího traktu (bolesti, zvracení, průjem s příměsí krve, šok), po latenci 1 - 3 dnů projevy ledvinové dysfunkce (polyurie - tedy nadměrný výdej moči, poté oligurie až anurie - tedy zpomalení až zástava močení) s příznaky kolitidy a stomatitidy (po resorpci sliznicí či kůží jsou projevy renální insuficience obdobné). Fenylrtuť a metoxyetylrtuť mohou způsobit poškození v místě styku s kůží nebo sliznicí, při inhalaci dochází k poškození plicní tkáně. Mezi akutní a chronickou intoxikací alkylsloučeninami rtuti nejsou žádné ostré rozdíly. Chronická otrava rtutí:Při chronické expozici parám kovové rtuti je kritickým orgánem mozek (příznaky se zpočátku podobají neurastenickému syndromu - slabostí, únavou, bolestmi hlavy, závratěmi, nechutenstvím, poklesem hmotnosti, poruchami trávení - jde o tzv. mikromerkurialismus). Později se vyvíjí charakteristická trias příznaků - gingivitis, tremor (jemné svalové chvění přerušované hrubším třesem, třes je intenčního charakteru tzn. že je horší při cílení na předmět, třes se projevuje i při psaní, postihuje prsty, rty, jazyk, oční víčka). Je přítomen eretismus (tj. změna chování, výbušnost nebo deprese a ztráta paměti). Chronická otrava výhradně anorganickými sloučeninami rtuti je málo pravděpodobná a zahrnuje většinou i expozici parám elementární rtuti (popsán byl nefrotický syndrom - tedy závažné poškození ledvin, zvýšená sekrece slin, záněty dásní). U malých dětí byla popsána "růžová nemoc" (akrodynie) po aplikacích rtuťových mastí patrně jako projev senzibilizace (exantém - vyrážka, zimnice, otoky, loupání kůže, vypadávání vlasů, ulcerace - vředovatění, hyperkeratózy a hyperplazie na periferii končetin). Při vzácné chronické intoxikaci fenylrtutí převládá postižení ledvin (proteinurie) a jater. Kritickým orgánem při chronické perorální či inhalační expozici alkylrtuti (metylrtuti, etylrtuti) je mozek a mozeček - s latencí týdnů až několika měsíců začíná brnění konců rukou (prsty) a dysestézie, postupně se přidává porucha cílených pohybů (ataxie), sakadovaná řeč, apraxie (nešikovnost ruky) při drobných pohybech prstů a koncentrické zužování zorného pole často provázené korovou hluchotou, úporné thalamické bolesti, stavy agitovanosti střídající se se stavy apatie při dlouho zachovaném vědomí, později dochází k poruchám polykání. Při tradované "minamatské nemoci" (intoxikace metylrtutí) byly zaznamenány pre- i postnatální intoxikace s výrazným postižením nervového systému dětí. Ze rtuti a všech jejích sloučenin se považuje za možný lidský karcinogen pouze metylrtuť.
Zdravotní rizika rtutiRtuť patří mezi prvky, jejichž vliv na zdravotní stav lidského organismu je jednoznačně negativní. Je, stejně jako podobně se chovající kadmium kumulativním jedem. Z organismu se vylučuje jen velmi pozvolna a obtížně, jeho většina se přitom koncentruje především v ledvinách a v menší míře i v játrech a slezině. Bylo prokázáno, že rtuť může v ledvinách setrvat až desítky let. Právě ty jsou při chronické otravě rtutí nejvíce ohroženy.
Kde se vyskytuje rtuť - potraviny, průmysl, příroda, předmětyPotraviny: ryby, plody moře houby. Průmysl a životní prostředí: barometr, teploměr, výroba chloru, tiskařská čerň, inkoust (výroba), fungicidy (protiplísňové prostředky používané na obilí, louky, květiny), zpracování kůže, prostředky na ochranu dřeva, odpadní voda, usazeniny z odpadních vod, klimatizační zařízení, filtry, krematoria, chemické laboratoře, postupy při světlotisku, spalovny odpadů, neonové zářivky, zrcadla, výroba papíru, závody na potisk tkanin, změkčovadla. Užitkové předměty: amalgamové zubní výplně, baterie, bělicí krémy, podlahový vosk, lešticí prostředky, dezinfekční přípravky (například Mercurasept), barvy, plstěné látky, náplasti, keramika, konzervační látky (oční kapky, roztok na kontaktní čočky, nosní kapky, očkovací látky), kosmetika, prostředky na barvení kůže, osivo, tetovací barvy. Použití rtuti v lékařství bylo kontroverzním bodem diskuse už za časů Paracelsových. Sám Paracelsus dává jasné instrukce k léčbě akutních chronických otrav způsobených rtutí. Věnuje těmto onemocněním celou jednu knihu a kritizuje neznalost lékařů, kteří rtuť používají při léčbě.
A co amalgám v našich zubech?Zubní lékařství - neškodné až do doby, než se ukáže, že je nebezpečné
Onemocnění, která mohou souviset s amalgámem.Rtuť a imunitní systém Myalgická encefalomyelitis a roztroušená skleróza
Otrava rtutí způsobuje také často nevysvětlitelnou chronickou únavu. Rtuť zasahuje do schopnosti červených krvinek přenášet kyslík - u většiny pacientů, kterým je proveden "oxyhemoglobinový test", je transportní schopnost červených krvinek přibližně poloviční, než by měla být. To vysvětluje, proč jsou chronicky unavení, ačkoli mají normální hladinu hemoglobinu. A další ...
Ekologická rizika rtutiRtuť vypuštěná do životního prostředí představuje vážné riziko. Je schopna putovat na velké vzdálenosti a kontaminovat vodu a půdu i tisíce kilometrů daleko od zdroje znečištění. V Evropě se daří snižovat znečištění rtutí, ale její vypouštěné množství stále zůstává příliš velké.
Prevence otravy rtutí v továrnách a provozech, biologická ochranaPři úpravě rtuťových rud se musí zajistit dokonalá ventilace u drtičů, mlýnů a v úpravnách a pokud možno bezprašné prostředí kropením rud a koncentrátů při dopravě apod. Při zpracovávání rtuťových koncentrátů je třeba zajistit naprostou těsnost pražicích pecí (uzavíracího zařízení při zavážení i vyprazdňování pecí, mechanizace a automatizace všech prací u pecí), řádnou funkci zařízení určených k zachycování prachu a zařízení kondenzačního (vzduchotěsného uzávěru u zařízení na zachycování prachu, rosení odcházejících plynů) a úplnou mechanizaci zpracování rtuťové černě. Kromě těchto technických opatření se kontroluje v ovzduší provozních místností koncentrace rtuti, dodržuje se osobní hygiena pracujících, soustavně se omývají stěny a stropy horkým mýdlovým roztokem nebo roztokem manganistanu draselného, závody jsou vybavovány sprchovými lázněmi, každodenně se čistí zvlášť upravené pracovní obleky atd. Ochranou proti otravě párami rtuti je též požívání tuku (slaniny) a mléka. Velká většina sloučenin rtuti účinkuje v zažívacím traktu jako prudký jed. Naproti tomu větší množství kapalné rtuti nepůsobí vážnější následky, působí jen projímavě.
Léčba otravy rtutí:U akutního poškození dýchacích cest parami rtuti klid na lůžku, antitusika, mukolytika, inhalace, případně širokospektrá antibiotika, antiedematózní léčba. Chronická intoxikace vyžaduje chelatační terapii DMPS (dimerkaptopropan sulfonát sodný ) nebo dimerkaprolem a podpůrnou neurologickou léčbu.Při perorální intoxikaci anorganickými solemi (sublimát, oxycyanát) je nutné podat mléko s rozšlehaným vaječným bílkem (tvorba Hg-albuminátu) a vyvolat zvracení, případně co nejdříve výplach žaludku. Indikováno je podání DMPS nebo dimerkaptopropanolu opakovaně, protišoková léčba, forsírovaná diuréza, při selhání ledvin hemodialýza. Při léčení otravy organickými sloučeninami rtuti je účinný DMPS, lze použít i kyselinu 2,3-dimerkaptojantarovou (DMSA).
|