Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Melatonin a léčba nespavosti seniorů

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Melatonin a léčba nespavosti seniorů Email
Úterý, 18. září 2018 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1510x

Melatonin nespavost seniorů léčbaProč senioři špatně spí? Spánkový hormon melatonin je produkován epifýzou (nadvěskem mozkovým, tj. částí mezimozku). zejména v závislosti na střídání světla a tmy. Jeho produkce je největší právě za tmy a maxima dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou noční. Schopnost epifýzy uvolňovat melatonin postupné klesá s přibývajícím věkem. To bývá považováno z a jeden z důvodu zvýšeného výskytu nespavosti ve vyšším věku a u osob se sníženou hladinou melatoninu v krvi (například u pracujících na směny).

__

__

Úpravou jeho hladin pak bylo u těchto jedinců v řadě experimentů dosazeno optimalizace spánkového schématu a zvýšení kvality spánku. Tvorbu melatoninu narušuje kromě směnného pracovního režimu také "světelný smog" hlavně ve velkých městech (kumulace zdrojů umělého osvětlení a v důsledku toho prakticky neexistence dokonalé tmy).

Když už musíte pracovat na směny, alespoň si domů pořiďte dokonale těsnicí světlo nepropouštějící žaluzie. V zahraničí, například i na Slovensku, jsou ve volném prodeji i doplňky stravy s melatoninem, zatímco u nás je lék s tímto hormonem pouze na lékařský předpis; melatonin se z něj uvolňuje postupně.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny