Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

McKenzie metoda, terapie aneb bolest páteře pod kontrolou - průběh, indikace

 

mckenzie-metoda-terapie-aneb-bolest-patere-pod-kontrolou-prubeh-indikace

mckenzie-metoda-terapie-aneb-bolest-patere-pod-kontrolou-prubeh-indikace
Diagnostická rehabilitační metoda McKenzie učí pacienty, jak kontrolovat své bolestivé příznaky, sám se léčit a prevencí předcházet obtížím. Metoda McKenzie je vhodná zejména pro léčbu bolestivých stavů spojených s krční a bederní páteří, ale je možné ji využít i pro léčbu bolestí hrudní páteře a periferních kloubů, jako je rameno, koleno nebo kyčel.

__

__

S dobrým efektem se metoda setkává u akutních i chronických pacientů, jejichž potíže trvaly měsíce a roky.

 

Co se skrývá pod pojmem McKenzieho metoda?

Metoda McKenzie, která se také nazývá mechanická diagnostika a terapie (MDT), je založena na fdozofii ktivního přístupu pacienta k léčbě. Pojmenovaná je podle Robina McKenzieho, který se narodil v roce 1931 v Aucklandu na Novém Zélandu, zemřel letos v květnu. Patřil mezi uznávané odborníky v diagnostice a léčbě bolestí zad. „Mechanická diagnostika a terapie McKenzie se využívá na celém světě a je vhodná pro celý pohybový systém, jak pro problémy dolní části zad a krku, tak i pro klouby končetin. Metoda je v současnosti jednou z nejvíce výzkumem podložených metod v oblasti fyzioterapie. Hlavním odlišujícím rysem je vstupní vyšetření, které bezpečně a spolehlivě odhalí a určí diagnózu a teprve pak stanoví vhodný léčebný plán," přibližuje McKenzieho metodu fyzioterapeutka Eva Nováková, která se jí věnuje.

 

Prvním krokem je vyšetření!

„Bolest je příznak, nikoliv diagnóza. Abychom mohli léčit, je nejdříve nutné rozpoznat, s čím bolestivý příznak souvisí, a to je možné pouze na základě důkladného vyšetření," vysvětluje fyzioterapeutka. Jedinečný u metody McKenzie je podle ní proces vyšetření, který prochází důkladně anamnézou a testováním pohybů a podle toho určuje typické vzory bolestivých reakcí. „Nejčastějším významným vzorem bolestivé reakce je centralizace, která je pro nás diagnostický a prognostický ukazatel. Je definována jako bolest šířící se či vyzařující, která se rychle vrací určitým pohybem či polohou do středu páteře a poté obvykle zcela vymizí," vysvětluje odbornice. Mechanické vyšetření metodou McKenzie podle ní přináší prospěch každému pacientovi, ale ne pro každého je vhodná pohybová terapie. Pro takové pacienty je ale přínosem včasné rozpoznání zdravotního problému a doporučení dalších alternativ léčebných postupů, které mohou zahájit okamžitě.

 

Jak probíhá McKenzieho terapie?

Na základě pohybového testu, kineziologického vyšetření a podrobné anamnézy fyzioterapeut stanoví diagnózu a určí, zda je tato terapie pro pacienta vhodná či nikoliv. V rámci terapie pacient cvičí obvykle pouze jeden cvik několikrát za den a dodržuje pokyny běžných denních aktivit, které jsou mu doporučeny pro usnadnění různých činností. Například jak se oblékat, jak si čistit zuby, jak sedět, stát, vstávat, spát, aby se bolestivé příznaky neprovokovaly. Fyzioterapeut naučí pacienta provádět daný cvik, který je zvolen právě proto, aby zmírňoval jeho bolesti až úplného odstranění většiny příznaků. Počet jednotlivých terapií závisí na vlastní spolupráci pacienta a stupni postižení. Aktivní přístup nemocného k terapii urychluje samotné vyléčení. Pacient, u kterého dochází k centralizaci a spolupracuje na léčbě, může být podle fyzioterapeutky Novákové během tří až čtyř návštěv zcela bez obtíží, často do 14 dnů. Aktivní přístup k terapii urychluje samotné vyléčení a nácvik správného provádění denních činností výsledek umocňuje.

 

Vytváření nezávislosti

„Během vyšetřování a vlastní terapie si pacient přesně uvědomuje, kterým pohybem se jeho příznaky zhoršují a kterým zase zlepšují. Tím pádem je schopen se do terapie aktivně zapojit, protože přesně dokáže pochopit, co který cvik ovlivňuje a jak nejlépe lze cvik provést. Vlastní terapie je pacientovi srozumitelná svou jednoduchostí a opakováním jednoho až dvou cviků v pravidelných intervalech," říká dále íyzioterapeutka. Terapie se provádí pouze tak dlouho, dokud nejsou odstraněny bolestivé příznaky a omezený rozsah pohybu. Během terapie je pacient vychováván k autoterapii. Je instruován, jak zvládnout a zlepšit svoje denní aktivity, pohybové stereotypy a cvičení. „Tento postup rovněž umožňuje spuštění vlastního potenciálu hojení těla bez medikace, tepla, chladu, ultrazvuku, injekcí, chirurgického zákroku nebo závislosti na terapeutovi," dodává propagátorka McKenzieho metody.