Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Co je to akromegalie - příčina, léčba, fotografie, obrázek

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Co je to akromegalie - příčina, léčba, fotografie, obrázek Email
Pondělí, 27. srpen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 8179x
akromegalie-pricina-lecbaAkromegalie je onemocnění způsobené nadměrnou tvorbou růstového hormonu, který je uvolňován z předního laloku podvěsku mozkového do krevního oběhu a jeho prostřednictvím transportován do celého organismu. Nemůže již docházet k růstu postiženého jedince do délky, ale dochází ke zvětšování koncových částí těla (např. ruce, nohy), zvětšování vnitřních orgánů a postižení většiny tkání a orgánů v lidském těle.
___
___


Přebytek i nadbytek růstového hormonu má pro člověka velmi nepříznivé důsledky, což dokládá samotné onemocnění akromegalie. U pacientů s akromegalií můžeme pozorovat  i zvýšenou činnost kožních potních a mazových žláz. Protože dochází ke tvarovým změnám koncových částí kostí, jsou více namáhány klouby. Častěji a dříve se tak rozvíjí jejich degenerativní změny (artróza). Pacienti si pak stěžují na bolesti zad a kloubů. Zvětšuje se ale i většina vnitřních orgánů. Nadbytek růstového hormonu také vede k zadržování vody v organismu. Proto se u pacientů s akromegalií často vyskytují otoky.


Léčba akromegalie

Metodou první volby je léčba neurochirurgická. Při operaci neurochirurg odstraní nádor podvěsku mozkového, který je zodpovědný za nadměrnou sekreci růstového hormonu. První operace adenomu podvěsku mozkového vede k úplnému odstranění nádoru a vyléčení více než poloviny pacientů. Vždy ale záleží na velikosti adenomu.

Pokud neurochirurgický zákrok není úspěšný, mohou lékaři přistoupit ke druhé neurochirurgické operaci, k ozáření zbytku adenomu hypofýzy (radiační léčba) nebo k podávání léků tlumících produkci růstového hormonu (medikamentózní léčba). Často je nutné různé druhy léčby kombinovat.  

Při medikamentózní léčbě akromegalie je možné použít několik typů léků. Jedná se o tzv. agonisty dopaminu, superaktivní analoga somatostatinu a antagonistu růstového hormonu. Čím účinnější jsou léky používané v léčbě akromegalie, tím je tato léčba nákladnější a její cena může dosahovat několika desítek tisíc korun měsíčně.

Akromegalií v České republice trpí přibližně 700 až 800 lidí. Odborníci však odhadují, že je u nás nemoc diagnostikována pouze přibližně u poloviny pacientů. Je nutné usilovat o včasnou diagnostiku a záchyt pacientů, což vyžaduje poměrně velké úsilí a informovanost co nejširšího spektra lékařů různých odborností. Součástí této snahy je i program "Zlepšení záchytu pacientů s akromegalií".

 

Obrázky, fotografie, příznaky a projevy akromegalie - KLIKNI ZDE.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny