Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 13.6.2024, svátek slaví Antonín, zítra Roland.

Bradavice na noze a na ruce - léčba, foto, fotografie, příčina

bradavice-lecba-fotografie-pricina.jpg

bradavice-lecba-fotografie-pricina.jpg - bradavice-lecba-fotografie-pricina.jpg
Bradavice můžeme charakterizovat jako malé, tuhé nezhoubné výrůstky na kůži. Jsou způsobovány viry a najdeme je převážně na rukách a nohách. Existuje několik druhů bradavic a většina z nich má tendenci po čase zmizet sama. Běžné bradavice jsou hrubé, rohovité a mají barvu kůže nebo jsou nahnědlé.

___
___

Definice

Bradavice jsou kožní útvary virového původu, způsobuje je herpes virus. Jsou přenosné, infekční, možné je i šíření škrábáním autoinokulací. Objevuje se často např. okolo prstů atd. Nepříjemné je umístění na ploskách a pod nehty. Někdy zmizí samovolně nebo se k jejímu odstranění používá např. kapalný dusík, sníh CO2, různé náplasti, lapis atd.

Bradavice u dětí, infekčnost

Na rukou nejčastěji najdeme u dětí. Škrábaní virus rozšiřuje a způsobuje tak jejich šíření.

Na noze (na plosce nohy) jsou stejného původu jako běžné bradavice. Místo nad povrch však vrůstají do kůže a jsou mnohem bolestivější. Tento typ bradavic se snadno šíří ve veřejných šatnách, u bazénů a na jiných sportovištích, kde lidé nepoužívají obuv.

Jak se bradavice projevují a kde se vyskytují

Ploché - připomínají pupínky s častou manifestací na čele, tvářích. Jsou ploché, lesklé, barevně se neliší od zdravé kůže. Objevují se najednou, velmi rychle, u dětí po stovkách. Mladiství a dospělí onemocní neočekávaně na tvářích, spáncích i čele, obvykle po holení.

Pravé - jsou nejznámější. Tvoří hrbolaté útvary drsného povrchu, většinou osamocené. Někdy se ale objeví i ve shlucích, a to kdekoliv na těle. Obvykle bývají pod nehty a v jejich okolí. Roznášejí se škrábáním na další tělesné partie, kde se tvoří dceřiné bradavice. Časem získají našedivělý nádech. V okolí očí připomínají vzhledem štětečky. Často se zaměňují s jinými kožními výkvěty. Obvykle s bradavicemi stařeckými, které mají jiný původ i význam. Stařecké bradavice jsou neinfekční a odstraňují se pouze tehdy, jsou-li vzhledově rušivé, tedy z kosmetických důvodů.

Obecné bradavice jsou příčinou velikých strastí, postihnou-li plosky nohou. Vlivem tělesné hmotnosti nesměřují k povrchu, nýbrž se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže. Jsou při chůzi i v klidu mimořádně bolestivé, jako by v kůži vězel hluboký trn. Pro tyto bradavice je - kromě bolestivosti - charakteristický rohovinový val. Povrch charakterizují drobné tečky načervenalé nebo hnědé barvy. Časem se šíří do plochy až vytvoří mozaikové struktury. Nad povrch kůže nevystupují. Lidé si je často pletou s mozoly nebo kuřími oky.

 

Kondylomata (plochá a špičatá)

Přenášejí se výlučně pohlavním stykem. Svědčí jim teplé a vlhké prostředí sliznic v blízkosti i uvnitř genitálu obou pohlaví. Téměř výlučně postihují ˝žinantní˝ oblasti – velké a malé stydké pysky, okolí poševního vstupu, konečník, žalud a předkožku.
Viry působící kondylomata jsou rychle přenosné sexuálním stykem Snadno se získají také v průběhu jiných nemocí, např. při zánětu močové roury, předkožky zánětech žaludu, pochvy a střevních parazitárních příhodách. Jsou v některých případech značně rozsáhlé a mají květákovitý vzhled.

bradavice-condylomata-zensky-genital.jpg

bradavice-condylomata-zensky-genital.jpg - bradavice-condylomata-zensky-genital.jpg
bradavice-kondylomata-muzsky-genital.jpg
bradavice-kondylomata-muzsky-genital.jpg - bradavice-kondylomata-muzsky-genital.jpg

 

Vodní bradavice - molluska

Molluska připomínají uzlíky se středovou proláklinou. Jsou hojné mezi mladistvými, kteří se věnují vodním sportům. U děti s ekzémy nebo poruchami imunity je vídáme poměrně často v loketních a podkolenních jamkách i místech vlhké zapářky ( podpažní jamky a okolí genitálu).Léčba bradavic

Klasická medicína:

aplikace kyselin - (např. kyselina salicylová nebo podofylin), které bradavici poleptají (po léčbě můžou zůstat jizvy) nebo

vypálení tekutým dusíkem - kryochirurgie, bradavice se vypalují extrémně nízkým chladem za pomoci tekutého dusíku.

Alternativní medicína:

Akupunktura, aromaterapie (postižená místa by se měla pravidelně potírat cibulovým nebo česnekovým olejem. Protože tyto oleje mají nepříjemný pach, místo oleje se užívají cibulové nebo česnekové kapsle, za účinné se taky považuje přikládaní obkladů z nasekané cibule nebo česneku, nejlépe přes noc), hypnoterapie

Osobně bych tyto metody alternativní medicíny nevolil.

Jak si můžete pomoci sami?

Léčebné experimenty škodí! Téměř každý člověk onemocní ve svém životě někde na těle nějakou bradavicí. Hloubavější osoby to svádí k pokusničení v samoléčitelství. Takovým snahám je dobré v každém případě zabránit. Nevhodné zákroky působí rozsev bradavic do okolí. Nezřídka zůstanou na kůži jizvy.

V lidové medicíně je terapeuticky oblíbený česnek, šťáva z cibule , citronu, vlaštovičník. Hojně se používá kyselina salicylová a kyselina mléčná v tinkturách a emulzích.

Homeopatie spoléhá na místní aplikaci výtažků tuje. Tyto a další prostředky však rozhodně nepatří mezi standardně použitelné, a tak je mnohem užitečnější vyhledat kožního specialistu.
Volně prodejné léky a přípravky na bradavice seženete v lékárně, s jejich výběrem Vám poradí lékárník.

 

Prevence bradavic

Dospělí onemocní bradavicemi méně než děti. Bradavicím lze předcházet.

Nechodit naboso, zamezit kontaktu s nemocnými dětmi. Zrušit do vyléčení návštěvy koupališť , střídat spodní oblečení. Užitečná je pravidelná dezinfekce obuvi a punčoch.

Na místě je úzkostlivé dodržování čistoty v hygienických prostorách, koupelnách a bazénech.

 

Bradavice - obrázek, foto, fotografie