Dobré ráno, dnes je středa 21.2.2024, svátek slaví Lenka, zítra Petr.

Artroskopie - průběh, rekonvalescence, zkušenosti, délka pracovní neschopnosti

artroskopie-prubeh-rekonvalescence-zkusenosti-deti-pracovni-neschopnost
artroskopie-prubeh-rekonvalescence-zkusenosti-deti-pracovni-neschopnost
Artroskopie je operační metoda léčby kloubů, která je velmi šetrná, protože se provádí bez řezáni a úplného otevřeni kloubu. Zákrok je prováděn pouze prostřednictvím malých otvorů. Těmi je do kloubu zavedena optika a následně je možné ošetřit řadu poranění i degenerativních poškození. Průběh operace je tedy sledován operujícím kamerou.
___
___


V porovnání s otevřenou operací jde o nesrovnatelně šetrnější metodu. Platí, že několik malých ranek se hojí mnohem lépe než velká jizva. Zároveň je takový zákrok několikanásobně méně bolestivý, což urychluje rehabilitaci i celkovou rekonvalescenci. Pacient se tak velmi rychle může vrátit do normálního života.


Artroskopie u dětí

artroskopie-operace-rekonvalescenceArtroskopicky je možné operavat i děti - konkrétně jejich velké klouby - koleno, rameno, loket, zápěstí, kyčel nebo kotník. Je možné ale operovat i menší klouby - např. čelistní kloub. U dětí jsou nejčastěji operovány děti se sportovními úrazy.

Touto operační metodou lze například nahradit přetrženě vazy či roztržené kloubní pouzdro. Mimo to i některé poúrazově stavy, kdy pacientům po těžším operačním zákroku kloub ztuhne. Kloub je možné následně artroskopicky rozhýbat.

Výrazně také přibývá dětských pacientů, ať už s úrazy v důsledku sportovního přetížení nebo s degenerativnimi vadami.

S rozvojem technologií a možnostmi optického zvětšení je možné operovat nejenom samotné klouby, ale i jejich okolí. Doba zákroku závisí na závažnosti poškození - jednodušší artroskopie trvá většinou od dvaceti do čtyřiceti minut

 

Pracovní neschopnost, rekonvalescence

Hospitalizace po zákroku bývá při jednoduché artroskopii jeden až dva dny. Pokud máte sedavé zaměstnání, za tři dny se můžete vrátit do práce. Při jednoduchém odstranění menisku se zákrok provádí ambulantně. Ve složitějších případech si v nemocnici pobudete tři až čtyři dny. Poté nosíte ortézu nebo jiné pomůcky a docházíte na rehabilitaci. Celková doba rekonvalescence trvá asi 4 měsíce.

 

Neotálejte

Jakékoli prodlevy vedou pouze k větším poškozením kloubních struktur, tím pádem i k náročnějším operacím. Díky dobré péči o klouby a včasným zákrokmů se může pacient vyhnout nebo oddálit artróze kloubů či jejich celkové náhradě, tedy totální endoprotéze. Základem však je přiznat si, že mám zdravotní problém a chtít ho řešit.

Zkušenosti pacientů

Neměla jsem žádné pooperační potíže, dnes je to už asi rok a půl a zase mohu dělat cokoli, nepocit'uji žádná omezení. Žiju si svůj aktivní sportovní život a jsem opravdu moc ráda, že jsem zákrok podstoupila. Lidé by se rozhodně neměli bát a měli by jít k odborníkovi co nejdříve.

Byla jsem mile překvapená, že jsem cítila jen drobnou bolest. Výrazně bolestivější byl jakýkoli pohyb nohou nebo i obyčejné stání. Výkon nebyl nic strašného. Ještě odpoledne po operaci jsem mohla na malou procházku po chodbě. To jsem skutečně nečekala, a moje radost byla veliká!

Celková rekonvalescence trvala čtyři měsíce. Šest týdnů jsem nosila ortézu a měla zakázáno na operovanou nohu stoupat. Jediné, co jsem musela dělat, bylo domácí cvičení.
Asi po třech týdnech jsem začala chodit na rehabilitace, kde mi koleno postupně rozhýbávali, a cvičila jsem ochablé svalstvo. Po šesti týdnech od operace jsem sundala ortézu a po osmi měsících od operace jsem už zase stála naslyžích.


Zdroj: časopis Překvapení, MUDr. Tomáš Uher, Ph.D., FN Brno