Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 14.11.2024, svátek slaví Sáva, zítra Leopold.

Akne, lupy, bradavice, plísňové infekce, jizvy - léčba, samoléčba

 

akne-lupy-bradavice-plisnove-infekce-jizvy-lecba-samolecba

akne-lupy-bradavice-plisnove-infekce-jizvy-lecba-samolecba
Několik nejběžnějších kožních potíží a jak se jich zbavit! Moderní dermatologie má při léčbě kožních problémů nebo onemocnění k dispozici celou řadu prostředků. Kromě krémů, mastí a gelů pomáhá i koupel, světlo, laser, chemický peeling nebo různé doplňky stravy či osvědčené bylinky. Ke zlepšení stavu naší pokožky však můžeme přispět velkou měrou i my sami. Například vhodnou úpravou životního stylu a změnou jídelníčku. Najděte si svůj problém a poznejte řešení!

___

___

Osnova stránky: 

 

 


Akné

Acne vulgaris je chronické onemocnění mazových žláz a vlasových - chlupových folikulů. Je to typické onemocnění pubertálního věku, může však přetrvávat do 30. roku života i déle. Někdy se spontánně projeví až v dospělém věku. Na jeho vzniku se podílí celá řada faktorů vnitřních, jako je dědičnost, hormony, bakterie, i zevních, jako jsou životospráva nebo vlivy vnějšího prostředí.
Akné postihuje zejména obličej, ušní lalůčky, hrudník, horní polovinu zad a ramena. Známe tři projevy akné: Nezánětlivé projevy — zvýšená tvorba mazu (seborea) a komedony — rohovinová zátka v ústí folikulů mazových žláz, která mechanicky zabraňuje vylučování zvýšeně produkovaného mazu. Zánětlivé projevy — pupínky, hnisavé puchýřky, uzly, hrboly vznikající jako zánětlivá reakce na zvýšené množství zadržovaného mazu a pomnožení bakterií. Pozánětlivé projevy — cysty a jizvy, které jsou následkem těžce probíhajícího onemocnění.

Léčba

Terapie akné vychází z klinických projevů, stupně a rozsahu postižení a liší se i podle doby začátku léčby. Klasickou terapií akné je zevní léčba. Jedná se o léčbu místní — kyselinou retinovou, azelainovou, benzoilperoxidem, lokálními antibiotiky - nebo celkovou - antibiotiky, hormony, deriváty vitaminu A, eventuálně jejich kombinací včetně chirurgických zákroků. Mezi další, doplňkové možnosti léčby patří například terapie laserem Smooth-beam. Laserový paprsek proniká do hloubky kůže v místech mazových žláz. Způsobí jejích termické poškození, normalizuje jejich strukturu a omezuje výskyt projevů akné. Léčba laserem je vhodná jak u prvotních projevů akné s tvorbou komedonů, zánětlivých projevů, tak u pozánětlivých stavů s jizvami, kde navozuje tvorbu nového kolagenu a jizvy vyhlazuje. Další možností je terapie chemickým peelingem, což je povrchová speciální slupovací technika sloužící k regeneraci pokožky, kdy se aplikují v různých koncentracích (30-70 procent) AHA-kyseliny. Tato metoda je vhodná jak u komedonálního akné, tak u zánětlivých projevů s hnisáním či u jizev. Celkově dojde k výraznému zkvalitnění pleti, zúžení pórů, redukci mazu a vypnutí a vyhlazení ošetřované lo-kality.

Co můžete udělat sami u akné?

Dodávejte tělu zinek z přírodních zdrojů, například dýňového semínka, nebo jako potravinový doplněk. Na zevní ošetření pleti používejte speciální přípravky - nejlépe zakoupené v lékárně. Můžete také vsadit na bylinky - hledejte produkty s obsahem tea-tree, šalvěje, růže či bezového květu.


Lupy

Spočívají v olupování pokožky zprvu viditelném hlavně ve vlasaté části hlavy. Lupy jsou příznakem, který provází různé choroby či stavy. Nejčastěji se jedná o sebo-roickou dermatitidu — onemocnění, kdy patrně v důsledku abnormální imunitní reakce na přítomnost kožních kvasinek dochází k zánětům v oblasti mazových žláz. Podobně ale mohou vypadat též mírná lupénka, kožní houbová onemocnění, různé ekzémy, a také i prosté přesušení, které je třeba odlišit. Ne každé olupování pokožky hlavy ale musíme vždy připisovat lupům, tedy seboroické dermatitidě. Jsou choroby, které jsou schopny věrně napodobit jiné dermatózy. Při vážnějších potížích, například pokud se kromě olupování pokožky přidává i zarudnutí kůže nebo tvorba strupů, je vhodné vyhledat lékaře co nejdříve. Ten po provedení vyšetření směřujícího k zjištění příčiny stanoví účinnou léčbu a doporučí vhodnou péči.

Léčba

Pokud je příčinou lupů nevhodná péče o vlasy, například nadměrné mytí vysušujícím šamponem, používání nevhodné vlasové kosmetiky nebo nešetrná kadeřnická úprava vlasů a lupy se vyskytují v malé míře, můžete použít kosmetický šampon. Pokud jsou vaše problémy s lupy trvalé, zvolte léčebné šampony, které nabízejí lékárny. V nabídce jsou i šampony, které rozlišují příčiny tvorby lupů — pro suché lupy, tj. lupy, kde se na stavu nepodílejí kvasinky, plísně či jiní mikrobi, tak i pro mastné lupy, tj. pro lupy, kde se uplatňují kožní kvasinky. Na trhu existuje řada účinných látek používaných do medicinálních šamponů - tradiční jsou například dehty se širokým spektrem účinků, k modernějším patří pyrithion zinku. Varianta pro suché lupy obsahuje jako aktivní složku pyrithion zinku ve dvouprocentní koncentraci, odstraňuje lupy a pomáhá snižovat nepříjemné reakce podrážděné pokožky, jako je svědění. Má dlouhotrvající účinek, který se doporučuje podpořit návaznou péčí hypoalergenním šamponem. Varianta pro mastné lupy obsahuje rafinovaný dřevní dehet extrahovaný z kůry vrby bílé, snižuje tak obsah kožního mazu a zmírňuje svědění podrážděné pokožky. Pomáhá chránit pokožku proti opětovnému vytvoření lupů a její účinek lze také podpořit návaznou péčí hypoalergenním šamponem, který šetrně myje a odmašťuje vlasy, zvláčňuje a zklidňuje pokožku hlavy a pomáhá udržovat optimální pH.

Co můžete udělat sami u lupů

Určitě omezte každodenní mytí hlavy. Příliš časté mytí vlasům spíše škodí, vede v konečném důsledku k přesušování, svědění a dalšímu olupování stejně jako sušení vyšší teplotou vzduchu nebo časté používání kulmy či vlasové žehličky.


Bradavice

Bradavice známe v řadě podob - od plochých lesklých pupínků až po červené či hnědé vystouplé útvary, které se časem zvětšují. Jde o infekční onemocnění virového původu. Přenáší se obvykle drobnými oděrkami, nejčastěji v prostorech,vkde je voda. Pokud nejsou bradavice léčeny, zpravidla jich rychle přibývá. Ke vzniku bradavic jsou náchylnější ti, kteří trpí jinými kožními chorobami — atopickým ekzémem, dále osoby se sníženou buněčnou imunitou, pacienti s imunosupresivní terapií, při které se léčí autoimunní choroby. Stejně tak jsou náchylnější některé části těla — prsty na rukou nebo nohou.
Bradavice se často objeví jako odpověď na sníženou imunitu, proto užívejte vitamin C nebo multivitaminové doplňky stravy.

Léčba bradavic

Léčba závisí na věku, rozsahu onemocnění, trvání a typu bradavic. „Asi nejrozšířenější metoda je kryoterapie. Využívá nízké teploty tekutého dusíku, při které se vytvoří puchýř, s nímž se odloučí část bradavice. Je vhodná pro léčbu bradavic na ploskách a je nutné ji mnohokrát opakovat v intervalu 7 až 14 dní. Tato léčba však poměrně bolí. Dále se využívá chirurgická léčba, která se provádí v lokální anestézii především u rozsáhlých genitálních a perianálních bradavic. Další možností je keratolytická léčba, jež spočívá v rozpuštění bradavic nejčastěji kyselinou salicylovou nebo mravenčí. Hodí se na bradavice na ploskách nohou a na rukou. Tyto partie, a také ploché bradavice na těle, ošetřujeme rovněž 0,5% fluorouracilem v roztoku, který se však nesmí používat na obličej nebo u těhotných žen. A v neposlední řadě používáme lasery — erbiový k odstranění (odpaření) vyčnívající části bradavice, a cévní, jenž vytvoří v kapilárách krevní sraženinu, a tím odřízne bradavici od živin.

Co můžete udělat sami pokud máte bradavice?

Bradavice se často objeví jako odpověď na sníženou imunitu, proto užívejte vitamin C nebo multivitaminové doplňky stravy. Můžete zkusit také místní léčbu, například česnekový olej, tea-tree olej nebo gel z aloe vera. Bradavice nikdy nevymačkávejte, nevyřezávejte nebo nevydloubávejte; taková manipulace může nejen prodloužit léčbu, ale také roznést bradavice i na další místa. Doporučuje se nechodit naboso na veřejných místech a také pravidelná dezinfekce obuvi a punčoch. Nezmizí-li bradavice do mésíce. vyhledejte lékařskou pomoc.


Plísňové kožní infekce

Dermatomykózy se projevují jako okrouhlá, zarudlá a svědivá ložiska vyvolaná nižšími houbami, které se živí odumřelými vrstvami kůže. Mohou se vyskytnout kdekoliv na kůži, ale nejčastěji na hlavě ve vlasech, v tříslech, v okolí genitálií a na nohou (lidově se jim říká adetická noha). Poměrně častá je také plíseň nehtů.

Léčba plísňového onemocnění

Nejčastější terapií jsou lokální protiplísňové krémy. Některé jsou volně prodejné, ale na silnější a dlouhotrvající potíže je zapotřebí mít lékařský předpis. Krémy s obsahem protiplísňových látek, jako jsou mikonazol nebo terbinafin, se musí aplikovat minimálně dva týdny. Protiplísňové léky, jako jsou itrakonazol jsou předepisovány v případech kdy je infikovaná plocha rozsáhlá. Další možností léčby je využití bylinné léčby. Krém, tinktura nebo sprej z měsíčku lékařského zmírní svědění a jiné projevy. Dalšími protiplísňovými bylinkami jsou hřebíček, tymián nebo tea-tree.

Co můžete udělat sami pokud máte plísňové onemocnění kůže?

Udržujte pokožku čistou a suchou, denně si měňte ložní a noční prádlo. Každý den postižené místo ošetřujte krémem nebo pudrem s účinnými látkami. Noste ponožky a boty z přírodních materiálů, aby k pokožce nohou mohl pronikat vzduch. Každý den si ponožky a boty vysypte protiplísňovým pudrem. Posilujte imunitu například užíváním echinacey.

 

Jizvy

Jizva vzniká jako důsledek poranění kůže, popálení, po operaci nebo jako následek kožních chorob jako akné. Rozeznáváme několik typů jizev, které se liší vzhledem a odlišnými vlastnostmi. Normální jizvy bývají zpočátku jasně červené, cidivé a vyvýšené. Postupně se ale cévky a erytém vytrácejí, jizva se stáhne na úroveň pokožky a zbledne. Hypertrofické jizvy vznikají hlavně u mladých lidí do 35 let v dekoltu, na hrudníku, zádech a končetinách. Jizva vzniká brzy po poranění nebo chirurgickém zákroku. Vzhledově jsou tyto jizvy vyvýšené, jasně červené nebo růžové, ale dále se již nerozšiřují na oblast mimo původní poranění. Keloidní jizvy mají tendenci se tvořit dlouho po zahojení rány. Lokalizací těchto jizev jsou hrudník, záda, šíje, ramena, boltce, brada. Jejich vznik způsobuje nekontrolovatelná nadprodukce vláken pojivové tkáně, která přerůstá i do okolí na zdravou kůži. A konečně atrofické jizvy vznikají naopak jako důsledek nedostatku vláken pojivové tkáně. Výsledná jizva je pod úrovní okolní kůže. Tento typ pozorujeme často např. jako následek akné.

Léčba jizev

Jizvu úplně odstranit nelze, ale v ideálním případě je v rovině okolní kůže, je světlejší a málo nápadná. „Hypertrofické jizvy ošetřujeme většinou kombinací různých technik. Jednou z možností je používání silikonových plátků (i ve spreji) nebo dalších speciálních krémů (např. Contratubex), které jsou k dostání v lékárnách. Další možností je ošetřování cévním laserem, který urychluje ztrátu krevních kapilár, a tím zblednutí a vyvýšení jizvy. Toto ošetření se často kombinuje s injekční aplikací kortikosteroidů přímo do jizevnaté tkáně. Podobným způsobem se postupuje i u keloidních jizev. U atrofických jizev se naopak snažíme podpořit tvorbu kolagenních vláken a k léčbě používáme hlavně fraxelový CO2 laser.

Co můžete udělat sami pokud máte jizvu?

Postižené místo ošetřujte krémem s vysokým obsahem kolagenu nebo enzymů, které podporují změkčení jizev. Tyto krémy jsou běžně k dostání v lékárnách. Účinná je též tlaková masáž, která se provádí tak, že na postižené místo po dobu dvaceti sekund tlačíte. Díky tomuto tlaku dochází k odkysličení krve z jizvy a přívodu nové, čerstvě okysličené krve, která napomáhá hojení jizvy. Zároveň tak pomáháte k oploštění jizvy a zabraňujete jejímu vystupování nad okolní kůži.

 

 



Kůži prospívají nejen vitamíny

Zdraví pokožky prospívají některé vitaminy a mastné kyseliny. Například vitamin A, díky němuž je kůže zdravá a odolná vůči infekcím. Nebo vitamin C - ten je nezbytný pro tvorbu kolagenu, který drží buňky pohromadě. Vitamin E zase pomáhá zpomalit stárnutí buněk a tkání a zároveň minimalizuje škodlivé vlivy životního prostředí. Účinky vitaminu E působí jako prevence vrásek a pomáhají pleti udržet si mladý vzhled. Kromě toho potřebujeme i mastné kyseliny, které pomáhají při obnovování a údržbě kůže.

 

 

Léčba světlem

Fotodynamická terapie

Je diagnostická a léčebná metoda využívaná zejména při léčbě tumorů. Je založena na aplikaci fotosenzitivní látky, jež se po aplikaci hromadí přednostně v nádorových buňkách a po ozáření světlem určitého spektra způsobí zánik odpovídajících buněk. Díky svému stimulačnímu efektu se metoda používá také v estetické medicíně. V kožním lékařství se používá také při léčbě lupénky, bradavic, v estetické medicíně k vyhlazení jizev po akné či vrásek, kdy aktivuje fibroblasty k novotvorbě kolagenu.

Biostimulační laser

Zvyšuje buněčný metabolismus a podporuje regeneraci a remodelaci ošetřovaných tkání. Jedná se o šetrnou metodu, která se používá k potlačení zánětlivých projevů pleti (například akné nebo opary), rychlému hojení pooperačních ran, úpravě čerstvých i starších jizev.

Biostimulační lampa

V dermatologii byly potvrzeny pozitivní výsledky použití biolampy při léčbě ložiskových ekzémů, dětských atopických ekzémů, acne vulgaris, dermatitid a neurodermitid. Také u herpes genitalis, herpes simplex a herpes zoster lze biolampu označit za neocenitelný a velmi účinný prostředek léčby. Zkušenosti například ukazují, že pravidelné použití biostimulačního světla biolampy vede ke kompletní epitelizaci i několik let starých bércových vředů, u nichž běžná terapie zcela selhávala.