Dobré dopoledne, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Fámy o škodlivosti očkování - původcem je Rusko a ruští trollové, Moskva to neřeší a je jí to jedno, dopad to má ale na všechny lidi

famy-o-skodlivosti-ockovani-puvodcem-je-rusko-a-rusti-trollove-moskva-to-neresi-a-je-ji-to-jedno

famy-o-skodlivosti-ockovani-puvodcem-je-rusko-a-rusti-trollove-moskva-to-neresi-a-je-ji-to-jedno
Bezpečnost očkování je v posledních letech tématem mnoha vášnivých debat. Ale nebývalo tomu tak, lidé dříve očkování vítali jako svoji ochranu. Proč je teď jeho zpochybňování tolik v kurzu? Ukázalo se, že to je také vlivem ruské dezinformační války proti Západu a USA.

__

__

Myslíte si, že vás ruská dezinformační propaganda neovlivňuje? Velký omyl.

Zajímavým způsobem to dokládá zdravotnická studie, která zkoumala skoro dva miliony tweetů lidí mezi roky 2014 a 2017. Slovo „lidí“ je v tomto případě ovšem nepatřičné a chybné – část z nich totiž tvořily tweety robotů a Ruskem placení trollové za dezinformační válku proti Západu.

Studie se zaměřila na téma očkování v těchto falešných i skutečných tweetech a zjistila, že očkování si Rusko vybralo jako jednu ze zbraní, jak podrývat společnosti na Západě a rozdělovat veřejnost. Otázka bezpečnosti očkování tak byla zneužita podle strategické poučky „rozděluj a panuj“.

 

Očkování jako téma ruských dezinformací

Ale zpět k otázce, jestli i na vás působí dezinformační kampaň Moskvy. Odpověď je jednoduchá – tomuto vlivu se prostě nemůžete vyhnout. Nemusíte nutně patřit k odpíračům
očkování a můžete být klidně jeho přesvědčenými obhájci. Studie totiž ukázala, že ruští trollové na Twitteru uměle vyvolávali debaty a spory oběma směry.
Jejich cílem, jak upozorňuje americká studie Univerzity George Washingtona zveřejněná v časopise Public Health, nebylo zpochybnit očkování, ale rozdělit americkou společnost během americké prezidentské kampaně.

Zmiňované falešné twitterové účty byly napojené na Agenturu pro výzkum internetu (IRA), což je ruská firma z Petrohradu. Přezdívá se jí také „trollí farma“ či „Kremlbots“. Má asi tisíc zaměstnanců, kteří na sociálních sítích po celém světě podvratně podporují ruské politické, vojenské a obchodní zájmy.

 

Studie o očkování a autismu byla podvod

Jakým způsobem ale trollové využili zpochybňování očkování v amerických volbách? O očkování jim vůbec nešlo – spojovali ho ovšem třeba s třídními a rasovými rozdíly v USA nebo s politickými tématy. Celé to sloužilo k podrývání autority v americkou vládu, stát a jeho instituce.

Jedním z nástrojů ruské dezinformační války se stala deset let stará podvodná studie britského gastroenterologa Andrewa Wakefielda, která dodnes páchá nesmírné škody, přestože byla opakovaně vyvrácena, popřena a stažena. Wakefield tvrdil, že očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám může způsobovat autismus.

Nic takového se neprokázalo, Wakefield lhal, a dokonce se ukázalo, že byl ve střetu zájmů. Měl totiž patent na oddělené dětské vakcíny a trojitá dětská vakcína mu kazila obchody. Mezitím ale jeho studie šest let zasévala paniku mezi rodiče, kteří se báli a někteří dodnes bojí očkovat své děti. 

 

Klikáte na hlouposti o očkování? Může to být riziko i pro váš počítač

Zapojení ruských trollů do diskuse o očkování je nepochybné. Vědci je do svého zkoumání zahrnuli až poté, co americký server NBC News letos (2018) zveřejnil svoji databázi 200 tisíc tweetů pocházejících ze serverů napojených na ruskou vládu. Srovnání ukázalo taktiku trollů a pomohlo i k jejich usvědčení. Ukázalo se například, že očkování pro většinu společnosti zdaleka není takovým tématem k diskusi, jak se zdá na sociálních sítích. „Jednou z prvních věcí, která ze studie vyplynula, je, že ruští trollové tweetují o očkování podstatně častěji než průměrný uživatel Twitteru,“ řekl David Broniatowski z Univerzity George Washingtona a jeden ze spoluautorů studie. Běžný uživatel Twitteru se podle studie vyjadřoval k tématu očkování průměrně asi jednou za 12 tisíc tweetů. U ruských placených trollů se příspěvek o očkování objevoval zhruba každých 550 tweetů, tedy asi 22krát častěji. Trolly ve službách ruské propagandy proti americkým volbám prozradila i zanedbaná banalita. Téměř výhradně jen oni používali hashtag #VaccinateUS. Na lidi, kteří se chtěli připojit do diskuse o očkování, přitom číhala další zbraň – kromě trollů příspěvky šířili i marketingoví roboti a „znečišťovalé obsahu“.

Odkazy pak zájemce směrovaly na reklamu nebo přímo na stránky se škodlivým obsahem.

 

Viry nerespektují hranice. Rusku je to jedno

Potřetí připomínaná otázka: Myslíte si, že vás ruská dezinformační propaganda neovlivňuje? Ovlivňuje – a to i v případě, že je vám celé téma očkování úplně ukradené. Potíž je v tom, že ve společnosti se pod tímto tlakem podvodů a lží skutečně vytvářejí skupiny odmítající očkování sebe či svých dětí. Dopady pak nesou všichni – a to nejen v zemích, na které dezinformační kampaň cílila.

V deníku The Guardian na to upozornil další z autorů studie Mark Dredze: „Tím, že hráli na obě strany, narušili veřejnou důvěru v očkování a tím nás všechny vystavili riziku nákazy infekčními nemocemi. Viry nerespektují státní hranice.“ Na tuto hrozbu upozornila i Světová zdravotnická organizace (WHO) v souvislosti s epidemiemi spalniček, které nečekaně propukají i v zemích s pravidelným očkováním.

Pouze v Evropě se 2018 za první půlrok spalničkami nakazilo více než čtyřicet tisíc lidí, což je téměř dvojnásobek nemocných za celý rok 2017.

 

Moskva dopady dezinformací na lidstvo neřeší

Ačkoli zasívání nedůvěry vůči očkování byl jen prostředek trollů k jiným cílům, je zřejmé, že Rusko je k ohledům na zdraví svých občanů, natož lidstva, poměrně slepé. Potvrzuje to například situace kolem viru HIV v Rusku. Podle odborníků se epidemie AIDS v zemi vymyká kontrole, zatímco v civilizovaném světě, a dokonce i v Africe počty nově nakažených klesají.

2017 se počet HIV pozitivních v Rusku odhadoval na 1,4 milionu, ale podle některých výhledů brzy mohou být nakažených až dva miliony. Nemoc se šíří závratným tempem a vliv na to má i přístup státu a katastrofální stav ruského zdravotnictví. Rusko nemá pro nemocné dostatek antiretrovirotik, která dokážou u pacientů potlačit virus tak, že je v krvi nezjistitelný. Mnoho z nemocných si je ani nemůže dovolit. Neuvěřitelná čísla v této souvislosti loni (2017) zmínil Andrej Skvorcov z organizace Pacientskij kontrol v deníku Moscow Times: Přestože třeba v Jihoafrické republice stojí kvalitní léčba v průměru 85 dolarů ročně, v Rusku stejná léčba vyjde na 1300 dolarů!

 

Epidemie a závislosti živené politikou

To vše se násobí přístupem k rizikovým skupinám – homosexuálům a narkomanům. Přiznat se k příslušnosti k některé z nich znamená v Rusku i riziko vězení. Drogově závislým chybí například testy na HIV i tak prostá věc, jako je výměna jehel, aby se zamezilo šíření viru mezi lidmi.

Osvědčené metody léčby drogové závislosti podáváním náhražek, jako je například metadon, Rusko dokonce odmítá a démonizuje. Následující věty pronesl k možnosti náhradní léčby ruských narkomanů ředitel federálního protidrogového úřadu Viktor Ivanov: „Lidé, kteří se účastní této vražedné terapie, jsou vězni spoutaní svými chemickými okovy. Pokusy legalizovat ji v Rusku nejsou motivovány zdravotnickými zájmy, ale politickými ambicemi globální lékárenské lobby a hospodářskými zájmy farmaceutických společností.“

Výsledkem této ruské zdravotní politiky je epidemie AIDS v největší zemi světa a výsledkem ruské dezinformační války jsou mimo jiné ve světě propukající epidemie nemocí, na které máme očkování.

 

Zdroj: David Garkisch, www.nasezdravotnictvi.cz, Tempus medicorum 10/2018