Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Anatomie, jak funguje lidské tělo Ucho - anatomie, jak funguje lidské ucho, sluch

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Ucho - anatomie, jak funguje lidské ucho, sluch Email
Čtvrtek, 19. leden 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 33481x

ucho-anatomie-obrazek-funkce-popisSluch a ucho je hned po zraku druhý nejdůležitější senzorický orgán. Ucho je složeno s vnějšího boltce a zvukovodu, ze středního ucha s převodovými kůstkami (kladívko, kovadlinka a třmínek) a vnitřního ucha - labyrintu. Střední ucho je s nosohltanem propojeno Eustachovou trubicí (tuba auditiva Eustachi). Stránka zjednodušeně popisuje jak funguje ucho a lidský sluch

___

___

 

Jak funguje ucho, sluch

Ucho je složitý orgán. Tvoří jej jednak zevní ucho - s boltcem a zvukovodem. Boltec směruje akustické vlny do zvukovodu. Zvukovod neboli sluchový kanálek je trubice, která má část chrupavčitou a kostěnou. Na konci zvukovodu se nachází bubínek, hranice mezi zevním a středním uchem. Zvuková vlna, která projde zvukovodem, naráží do bubínku a putuje dál do nitra ucha. Délka zvukovodu dospělého člověka je asi 3 cm. Bubínek je vazivová blanka na konci zvukovodu asi 0,1 mm silná. Zvuková vlna jej rozechvěje, bubínek ji zesílí a předá do středního ucha. Zdravý bubínek je lesklý a má šedavou barvu. Výstelka zvukovodu obsahuje mazové žlázy, které produkují ušní maz cerumen - viz výše. Zvukovod má samočisticí schopnost - nečistoty jsou z něj vypuzovány směrem ven.


Střední ucho je systém vzduchem vyplněných dutin vystlaných sliznicí. Začíná bubínkem, na který jsou napojeny tři sluchové kůstky - kladívko, kovadlinka a třmínek (malleus, incus, stapes). Řetěz kůstek přenáší zvuk od bubínku do vnitřního ucha - ploténka třmínku se dotýká oválného okénka v labyrintu.

Střední ucho je odděleno od vnitřního ucha membránami. Podílejí se mimo jiné na zesilování a zeslabování zvuku.

 

Ze středního ucha do nosohltanu ústí Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu s tlakem v okolním prostředí. Eustachova trubice pomáhá také čistit středoušní dutinu.

 

ucho-anatomie-obrazek-jak-funguje-ucho-sluch

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny