Dobrý večer, dnes je sobota 30.9.2023, svátek slaví Jeroným, zítra Igor.

Plat lékaře absolventa v Německu - 100.000 Kč, německé kliniky lákají české lékaře

plat-lekare-absolventa-v-nemecku-100000-kc-nemecke-kliniky-lakaji-ceske-lekare

plat-lekare-absolventa-v-nemecku-100000-kc-nemecke-kliniky-lakaji-ceske-lekare
Plat lékaře absolenta v Německu je v přepočtu přes sto tisíc korun. Německý lékař má až 31 dnů dovolené, příspěvky na jazykové kurzy nebo pomoc s ubytováním. To jsou podmínky, které nabízejí německé nemocnice českým lékařům. Aktuálně na veletrhu práce v Praze. Podle odborů a České lékařské komory do ciziny odchází pracovat ročně stovky lékařů.

___

___

Lepší plat nebo životní úroveň lákají české lékaře do Německa. Podmínkou je dobrá znalost jazyka. Například v Nemocnici Pasov, která zaměstnává 250 lékařů, je pět z Česka
a další nemocnice hledá. „Právě teď u nás chybí čtyři až pět lékařů s atestacemi. Mezi nimi třeba chirurgové. Situace se ale mění a třeba před půlrokem jsme jich sháněli více
včetně absolventů,“ popsal personalista Werner Fürst.

Pasovská nemocnice je jedním ze tří desítek zdravotnických zařízení, která přijela na pracovní veletrh do Prahy, jehož pátý ročník uspořádala Agentura RTK International. Letos se na něm sešla poptávka po 450 místech v německém zdravotnictví. Veletrh navštívily stovky zdravotníků a lékařů. Základní plat přes 100 tisíc Nemocnice v Pasově nabízí absolventům hrubý základní plat 4023 eur za měsíc (v přepočtu zhruba 109 tisíc korun), ale profesně zkušenější lékař s vedoucí funkcí si může vydělat i přes 8 tisíc eur (více než 216 tisíc korun). Částky jsou bez příplatků za přesčasy. Klinika má vlastní ubytovnu, přispívá na další vzdělávání a nabízí až 31 dnů dovolené. Bavorská klinika Heiligenfeld v Bad Kissingenu, která provozuje lůžka akutní péče i rehabilitaci, nabízí absolventům hrubý plat kolem 3800 eur za měsíc (102 600 korun). „Nejvíc nám chybějí lékaři pro psychosomatickou medicínu s atestací i bez ní,“ popsala Zuzana Jančálková, která sama v nemocnici pracuje. Do Německa odešla po absolvování fakulty v Olomouci. Její zaměstnavatel nabízí bezplatné kurzy němčiny, které jsou dvě hodiny týdně, nebo příspěvek na stravu. Dotovaný oběd v biokvalitě vyjde na 2,60 eura (70 korun). Heilingenfeld nemá vlastní ubytovnu. Pokud je ale třeba, s hledáním ubytování novým zaměstnancům pomůže. Podle Jančálkové je běžné, že lékaři se do země stěhují i s rodinami. Mezi požadavky nemocnic patří dokončené vzdělání, atestace není vždy podmínkou.

Lékař také musí dobře ovládat němčinu. Z šesti evropských úrovní musí být na té čtvrté, takzvané B2. I když sousední země zvažuje, že kvůli nedostatku lékařů tuto podmínku
o něco zmírní. Podobné podmínky nabízejí i další zařízení. Žádné vyslovené speciality pro české lékaře se ale nevedou. Příspěvky na kurzy němčiny či ubytování mají i další zahraniční zdravotníci. Platy jsou vesměs tabulkové a Češi si vydělávají stejně jako Němci. „Ke všem národnostem přistupujeme stejně jako k německým pracovníkům,“ uvedl Fürst. Německo hledá přes pět tisíc lékařů Německu chybějí lékaři, protože v poslední době se rozrůstá počet zdravotnických zařízení. Podle Fürsta nyní země poptává celkem 5500 lékařů a v budoucnu jich má být až 20 tisíc. Podle aktuálních zkušeností německých nemocnic jsou žádaní internisté, chirurgové, gynekologové nebo anesteziologové.
Nemocnice poptávají také rehabilitační pracovníky a zdravotní sestry. Generální ředitel Agentury RTK International Randolf T. Kunert odhaduje, že za pět let, co v Česku pořádá veletrhy práce, se mu podařilo úspěšně zprostředkovat 380 až 420 nabídek. „Čeští lékaři mají velký zájem o práci v Německu a kliniky se na job veletrh do Česka rády vracejí, protože s českými lékaři mají dobré zkušenosti,“ popsal Kunert. Podle něj například před pěti lety návštěvníci veletrhu neuměli dobře německy, to se ale změnilo a nyní mají zájemci o práci velmi dobrou úroveň jazyka. Česká lékařská komora uvádí, že do zahraničí odchází až pětina absolventů. Odchody těch služebně starších prý zbrzdilo navýšení platů po akci Děkujeme, odcházíme. Předseda lékařských odborů Martin Engel ale celou situaci příliš pozitivně nevidí. „Do ciziny odcházejí stovky lékařů ročně.
To je obrovské množství, když si vezmete, že studium dokončí zhruba tisíc mediků ročně a půlka z nich se ztrácí. Je šílené, jak lékaře vyháníme ven,“ tvrdí Engel. Podle něj odchody, které měly vrchol před třemi lety s 800 odchody za rok, jsou problémem, ale český stát jej neřeší. Ministerstvo zdravotnictví ovšem tvrdí, že v nemocnicích lékaři
nechybějí.

 

Lékaři v Německu

Slovenka Zuzana Jančálková vystudovala medicínu v Olomouci, nyní pracuje v Bad Kissingenu. „Do Německa jsem odešla kvůli životní úrovni a finančnímu ohodnocení. Jsem hodně spokojená, protože tam to nefunguje tak, že si člověk jen vydělává, aby uživil rodinu, ale má čas a možnost věnovat se sám sobě,“ popisuje s tím, že země má jinou životní úroveň. Lékařka Zuzana Dukátová do Německa odešla před třemi lety. Tehdy měla částečný úvazek na jednom vědeckém pracovišti. „To z hlediska financí a kariérního postupu nebylo příliš valné,“ vzpomíná. Nyní pracuje v Pasově a na víkendy, pokud neslouží, se vrací domů do Znojma.
Na své práci si pochvaluje to, že za tři roky dokázala zvládnout značnou část příprav na atestaci. „To v České republice nebývá samozřejmostí. Spousta lékařů se u nás nedostane vůbec k zákrokům, které k atestaci potřebují nasbírat,“ popisuje vlastní zkušenost. „Velice se mi líbí také to, že tady mám za sebou vždycky někoho staršího, koho se můžu zeptat a kdo mou práci zkontroluje. To znamená, že člověk ví o chybách a odstraní je už na začátku,“ říká lékařka.

Příjemná je pro ni také finanční stránka věci. Jak ale sama říká, odměna je vyvážena tím, že se „musí makat“. „Loni jsem měla 700 hodin přesčasů. Maximálně 40 hodin měsíčně nám proplatí, za další máme náhradní volno,“ popisuje. Podle ní je nejtěžší jazyková bariéra. „Pokud nemáte B2, nejste v zemi schopni přežít. A i když ji máte, stejně musíte na večerní kurzy, číst, mluvit s lidmi, sledovat filmy, poslouchat muziku a až po roce to začne být lepší,“ popsala.