Příjemnou noc, dnes je středa 12.6.2024, svátek slaví Antonie, zítra Antonín.

Společné bydlení s partnerem - co dělat, aby vám to fungovalo a nebyly spory?

spolecne_bydleni_s_partnerem.jpgNěco jiného je spolu chodit a něco jiného bydlet. Vyvarujte se nejčastějších chyb, které by vaše štěstí pod jednou střechou mohly zničit. Stránka vám přináší nač se připravit a ukazuje jak problémy (vy)řešit.
___
Říká se, že nic tak neprověří vztah jako společná starost o složenky, jídlo a dohady o to, kdo koupí chybějící toaletní papír. Zvlášť pokud je jeden z vás dlouhodobě zvyklý bydlet sám, budete to mít na stejné adrese zkraje hodně těžké. Když se ovšem vynasnažíte nedělat hříchy z následujícího seznamu, bude mít vaše soužití větší šanci na přežití.

Společné sdílení prostoru

Jestliže jste se rozhodli si společné bydlení koupit nebo pronajmout, jste oba ve stejné výchozí pozici. Obvyklejší je však praxe, kdy se jeden z vás stěhuje do bytu druhého.

Pokud přítel míří s kufrem k vám, uvědomte si, v jak znevýhodněné situaci se nachází. Vykliďte dostatek místa v policích na oblečení, CD a DVD přihrádkách i v koupelně.

A dopředu akceptujte fakt, že společně s NÍM se k vám může hrnout i řada zdánlivých ‚krámů‘, ve skutečnosti však důležitých milníků jeho života. Například sbírka pohárů a medailí, staré kytary, modely autíček, odřené džísky a trička z chmelu.

Nesliďte v partnerových věcech, nečtěte mu SMSky

Přímo na dosah vám teď budou zůstávat lákadla jako jeho mobil, kapsy na různých kusech oblečení, notebook, počítač, pracovní stůl apod. Všichni samozřejmě víme, že slídit se nemá.

Přesto se mnoho lidí neudrží a pátrání v mobilu stojí v čele žebříčku způsobů odhale­ní nevěry. Snažte se i ve vlastním zájmu chovat fér a žádné soukromé věci mu v jeho nepřítomnosti neprohledávejte.

Co se týče oblečení, které vám hází do koše na prádlo, vydejte pokyn: Co si nevyndáš z kapes sám, to bude automaticky vypráno.

Zachovejte si svou intimitu v koupelně a na WC

Jestli vás až doteď přítel viděl přivlát na každé rande jako dokonale upravenou vílu, pokuste se iluzi o tom, že vaše krása je přirozený stav, co nejvíc uchovat.

Pochopitelně to neznamená, že byste měla vyrazit ráno do koupelny a objevit se až nalíčená. Ale důsledně zavírejte dveře na toaletu a ani do koupelny přítele nepouštějte, když si holíte chloupky, nanášíte pleťovou masku nebo natáčíte vlasy...

Kompromisy hledejte včas, ne až hádkou

Je jasné, že bydlení ve dvou znamená spoustu kompromisů. Některé partnerovy zlozvyky vám však mohou vadit přes únosnou míru. Nenechávejte protesty dlouho uležet, ani nečekejte, že muž pochopí vaši nelibost z různých jemných náznaků.

Ve vhodný okamžik otevřete debatu, abyste se mohli domluvit na řešení přijatelném pro oba. Připravte se však na to, že když už bude řeč o problémech, možná se dozvíte také něco nepříjemného na sebe.

V každém případě však rozhovor veďte diplomaticky, určitě nezačínejte větami typu: „Leze mi na nervy, když…“, „Je fakt příšerný, že…“.

Vyřešte společné finance a náklady na domácnost

Platí pořekadlo, že srovnané účty dělají dobré přátele. V partnerském vztahu to platí dvojnásob. Neodkládejte zásadní rozhodnutí, jak si uspořádáte finance.

Kdo co bude platit ze svého, jak se podělíte o náklady na provoz domácnosti atd. Páry, které zatím neměly svatbu, obvykle postupují tak, že každý zachová svůj účet a zřídí společnou kasu.

Věnujte se sobě, ale i svým koníčkům a zálibám!

První dny v hnízdečku pro dva si určitě budete chtít maximálně užít. Stěží se od sebe odtrhnete a možná nějaký ten víkend vůbec nevylezete z postele.

Všední domácí večery, soboty i neděle vás však nakonec dříve nebo později dostihnou. Nevyžaduj­te absolutní pozornost za každou cenu. Chvíle, kdy se každý věnujete svému zájmu, ale zároveň jste oba doma, mají své kouzlo.

Určitě se vyplatí uchovat i soukromé vazby na přátele, běžte s klidným srdcem na nákupy s kamarádkou nebo cvičit, je hezké se pak doma setkat a bude i více témat k rozhovoru.

Míjeti se začneš

Kolik psychologů, zabývajících se vztahovými terapiemi, slýchá stesky: „Jen se doma míjíme, už spolu vůbec nemluvíme.“ Velmi zaměstnané páry společné bydlení paradoxně rozdělí.

Odpadnou rande, kdy bylo nutné udělat si jeden na druhého čas. Spoléhat se na to, že se vždycky do­ma sejdete, by mohlo vést do slepé uličky.

Přestože trváme na doporučení, že občas prospěje oddělená zábava, potřebujete i soukromí pro dva. Vyčleňte minimálně jeden večer v týd­nu, který strávíte spolu. Nebyl to náhodou důvod, proč jste se sestěhovali?