Dobré dopoledne, dnes je pátek 26.4.2024, svátek slaví Oto, zítra Jaroslav.

Partnera nemáte nikdy jistého aneb předmanželská smlouva podruhé

predmanzelska_smlouva_pojednani.jpg Jste zamilovaní, plánujete svatbu a vaše drahá polovička prohodí něco o předmanželské smlouvě? Mísí se ve vás pocity zloby i frustrace, protože z vašeho miláčka se vyklubal vypočítavý sobec? Naopak, tohoto partnera se držte!
___
___

Předmanželská smlouva upravuje budoucí majetkové poměry v manželství. Definuje ji Občanský zákoník, a to v § 143a a 147. Je nutné aby byla uzavřena notářským zápisem. Jedná-li se o smlouvu o budoucím majetku, zaplatíte za její sepsání od dvou do čtyř tisíc korun, v případě, že se jedná o majetek již existující, poplatek se může vyšplhat až na dvě procenta z jeho hodnoty. Pokud vám partner navrhne, abyste takovou smlouvu sepsali, neznamená to, že vás nemiluje, ale že myslí jen na zadní vrátka.

Jistěže, do vztahu se má jít naplno a když se dva berou, tak je to na pořád, ale rozhlédněte se kolem sebe. Když připustíte, že i vám by se nemuselo manželství vydařit, že sladké dny zamilovanosti jednou pominou a že se mohou vyskytnout nepředvídané události, které mění vztahy mezi lidmi, prokážete, že jste skutečně dospělí a umíte žít v realitě. Představte si, že jeden z manželů podniká jako fyzická osoba. V případě neúspěchu může nést následky celá rodina. Pokud si manželé upraví své majetkové poměry již předem, závazky z podnikání se budou týkat jen vlastnictví jednoho z nich.

Co je vlastně společným vlastnictvím obou manželů? Je to majetek, který jeden z nich nebo oba nabyli během trvání manželství. Nepatří sem věci, které vlastnili každý zvlášť před svatbou, ani dědictví nebo dar připadající jednomu z manželů. Předmanželskou smlouvou lze upravit vlastnictví věcí, které by jinak byly součástí bezpodílového spoluvlastnictví. Smlouva se může zúžit nebo naopak rozšířit společný majetek manželů. Zúžení využije například partner – živnostník, rozšířením lze do společného majetku zahrnout i majetek jednoho z partnerů (dům, automobil, atd.), který vlastnil již před svatbou a chce jej sdílet s manželkou/manželem.

Díky předmanželské smlouvě lze dohodnout i to, že žádný společný majetek v manželství nevznikne. Jediné, co bude stále ve vlastnictví obou, je běžné vybavení domácnosti. O tom, co k němu patří, ale občanský zákoník, který tyto smlouvy upravuje, nehovoří. I když vám tedy předmanželská smlouva u rozvodu usnadní dohodu o bytu, automobilu či sbírce známek, lednici, gauč a pračku si přece jen musíte vyhádat.

Nepovažujme ale předmanželské smlouvy jen za pokus pojistit se proti tomu, aby vás miláček při rozvodu neoškubal. Stačí se podívat do Hollywoodu. Malé hvězdičky vdávajíce se za slavné stárnoucí hvězdy podepisují předmanželské smlouvy jak na běžícím pásu. Píše se v nich, že za každý rok strávený v manželství dostanou tolik a tolik set tisíc dolarů. Snadná matematika, že?

V našich podmínkách nejsou předmanželské smlouvy tak časté a stále se k nim přistupuje s jistou dávkou nejistoty. Nikdo vás k podpisu takového kontraktu nemůže nutit a ve většině běžných vztahů ani nejsou zapotřebí. Jak už ale bylo řečeno výše, láska není nekonečná a pokud chceme v dnešním světě přežít bez větší újmy, buďme realisté. Když po vás nastávají manžel či manželka bude chtít sepsání předmanželské smlouvy, neznamená to, že vás nemiluje, ale jen to, že racionálně uvažuje.