Dobré ráno, dnes je sobota 13.4.2024, svátek slaví Aleš, zítra Vincenc.

9 rad pro harmonický partnerský vztah

9_rad_pro_dobry_vztah.jpgK řízení auta potřebujeme řidičský průkaz, k výkonu povolání odborné vzdělání, ale do partnerských vztahů se lidé často vřítí jen s romantickými představami.

___

___ 

Americká psycholožka Cherie Cartar-Scottová, odbornice na partnerské vztahy, vydala knížku s názvem Pokud je láska hrou, pak musí mít svá pravidla. Kdybychom shrnuli obsah této knihy, tak z něho můžeme vydedukovat následující zásady nebo normy, které jsou nezbytné či pomohou k tomu, aby i po řadě let partnerské vztahy neochably či dokonce nezanikly:

1. Především musíme milovat sami sebe. Jen ten člověk, který akceptuje své tělo a svou duši tak, jaké ve skutečnosti jsou, je schopen akceptovat i druhého člověka.

2. Musíme partnerský vztah skutečně chtít. Láska má naději jen tehdy, když jsme schopni přijmout partnera takového, jaký je a nesnažit se ho převychovávat, vnucovat mu své návyky, názory atd.

3. Láska nepadá z nebe, a tak i dva jedinci ještě nemusí vytvořit harmonickou dvojici ze dne na den. Partneři se musejí nějakou dobu poznávat, dívat se na život jinak než když žili sami.

4. Během společného života se dozvídáme nejen mnoho věcí o partnerovi, ale také o sobě. Nesmíme takové poznatky podceňovat, ale snažit se tyto možnosti co nejvíce využívat pro další společný život.

5. Naprosto nenahraditelná je vzájemná komunikace. Otevřená a čestná výměna názorů - a tím i citů- je životním elixírem vzájemných vztahů.

6. Musíme být ochotní k jednání, přistupovat na kompromisy, které uspokojí nejen jednoho, ale i druhého partnera. Pokud jeden z nich na ně není ochoten přistoupit, ten druhý toho bude mít velice brzy plné zuby a nemusí to skončit dobře.

7. Musíme vzájemné vztahy pěstovat a nebrat jednání s partnerem jako samozřejmost. Věnovat vzájemným vztahům stále pozornost a nelitovat čas ani vynaložené úsilí.

8. Z mnoha partnerských vztahů pomalu ale jistě mizí dřívější zidealizované představy, ale i spontánnost a tím bohužel i zamilovanost. Pokud chceme být s partnerem dlouho šťastni, tak se snažíme, aby se něco takového nestalo.

9. Když se člověk zamiluje, v euforii většinou ztrácí soudnost a často se chová nelogicky. Nic se mu ale nemůže stát, pokud si vzpomene na předcházející zásady a bude se jimi pokud možno řídit. Pak má velkou naději na šťastný život s partnerem.