Dobrý podvečer, dnes je pondělí 27.5.2024, svátek slaví Valdemar, zítra Vilém.

Láska - mýty a fakta o lásce a partnerských vztazích

laska-myty-a-fakta-o-lasce-a-partnerskych-vztazich

laska-myty-a-fakta-o-lasce-a-partnerskych-vztazich
Spoléháme na to, že když se budeme ve vztahu řídit určitými pravidly; čeká nás věčná láska. Mnohé vztahy se však rozpadnou, i když se partneři moudrými radami řídí, nebo možná právě proto, že se o to pokoušeli. Pokud se totiž většina těchto moudrostí zakládá na pravdě, pak vždy jen do určité míry. Dobrý vztah totiž potřebuje hlavně vzájemné pochopení a dostatečnou pozornost.

___
___


Láska nezná mezí

OMYL!
Věty typu "Láska vydrží vše, věří všemu, ve vše doufá a všechno přetrpí" s oblibou píšeme ve svatebních blahopřáních a novomanželům tím naznačujeme, že jejich láska je bezmezná a bezpodmínečná. Ale myslíme tato slova skutečně vážně? Mají se milující opravdu vzdát sami sebe, nechat se podvádět, ponižovat? NE! Láska nemůže být bezmezná, naopak hranice jsou v partnerském vztahu jasně vytyčené!

Hádky jsou nezbytné

ANO, ALE ...
Spousta lidí si myslí, že každý problém musí okamžitě řešit, a to přímo a bez okolků. Jiní zase tvrdí, že každý partnerský spor lásku oslabuje. Jak to tedy je? Co je pravda? Každý máme svoje citlivá místa, přání, tužby a potřeby a ty je dobré si vyjasnit. Občas taková výměna názorů může a smí přerůst v otevřenou hádku. Hádat bychom se však měli s co největším respektem a mít přitom na paměti základní pravidlo "jedna ku pěti". Znamená to, že po každé hádce by mělo následovat pět pochval.

Na lásce se musí pracovat

ANO, ALE ...
Život ve dvojici, to není jenom romantika, jsou to i všední, každodenní malé projevy lásky. Aby se z lásky nevytratily něžné city, musíme se o to dnes a denně snažit. Znamená to nevidět jen sami sebe a věnovat svému partnerovi větší pozornost. Zamyslete se nad tím, co byste mohli spolu podnikat, aby láska postupně nevyprchala. Neměla by to však být pro vás nepříjemná povinnost, ale radost a zábava.

Vlásce neexistují tajemství

OMYL, ALE ...
Otevřenost a důvěra jsou v partnerském životě mimořádně důležité. Zvláště pokud jde o vážná témata, jako jsou především zdraví, finance, věrnost a základní životní cíle. V partnerském vztahu však zůstáváme dospělými lidmi, kteří mají právo na své zcela intimní myšlenky, které patří jen a jen nám a nikomu jinému. A taková tajemství si můžene nechat pro sebe.

Rovný rovného si hledá

ANO, ALE ...
Bezpočet studií dokládá, že partneři, kteří mají podobné představy o životě, mají i mnohem větší šanci na trvalý vztah. Myslí, vnímají a cítí podobně jako ten druhý. Navzájem se posilují a dávají si za pravdu. To je příjemná věc, která jim umožňuje táhnout za jeden provaz, může to však být časem trochu nuda, nemyslíte?

Žárlivost svědčí o lásce

OMYL!
Nedůvěřovat partnerovi a pořád ho kontrolovat nesvědčí o velké lásce. Spíš je to důkazem toho, že se bojíte, že o něj přijdete, a domníváte se, že on je tu jen proto, aby vás udělal šťastnou.

Oddělené ložnice ničí lásku

OMYL!
Někteří lidé sotva slyší budík. A jsou takoví, kteří se vzbudí už při sebemenším chrápání. To jsou většinou ženy. A když se vyspí špatně, jsou po čase tak unavené, že už o lásku, touhu a vášeň nemají zájem. Oddělené ložnice v takovém případě lásku nezabíjejí, ale naopak zachraňují. Abychom lásku posilovali, měli bychom se k sobě aspoň dvakrát týdně před usnutím přitulit.

Kdo miluje, rozumí i beze slov

OMYL!
Představa, že s partnerem jsme v absolutní harmonii a nepotřebujeme žádných slov, je mylná. Šťastné páry spolu mluví hodně! A říkají si, co si přejí a co chtějí.

Musíme být pořád spolu

OMYL,ALE ...
Podle tohoto mýtu bychom měli být spolu 24 hodin denně. Toje nesmysl! Každý občas potřebuje být sám. Ovšem je na pováženou, když veškeré aktivity podnikáme každý zvlášť a nemáme žádné společné zážitky.

Protiklady se přitahují

ANO, ALE ...
Zpočátku se nám líbí, když je partner úplně jiný, než jsme my. Zdá se nám, že nás obohacuje a doplňuje. To ovšem jde jen tehdy, když oba partneři v sobě mají velkou porci tolerance. Nevýhodou protikladných partnerů je, že si jen s obtížemi porozumí a mnohdy se cítí nepochopení.