Dobré ráno, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Syndrom prázdného hnízda - co s volným časem

syndrom-prazdneho-hnizda-jak-se-vyrovnat-s-odstehovanim-deti-z-domova
syndrom-prazdneho-hnizda-jak-se-vyrovnat-s-odstehovanim-deti-z-domova
Děti vyrostly a odešly z domova. U matek se mnohdy dostaví pocit osamělosti, jelikož hlavní smysl jejich života je tentam. Velké děti najednou nepotřebují každodenní péči, a vy jako rodiče pomalu přestáváte vědět o každém jejich zážitku. Postupně se osamostatní a odejdou z domova. Zejména ženy pak mívají problém se s tímto pocitem, tem vyrovnat a trpí syndromem prázdného hnízda.
___
___


Přemíra volného času a prázdný byt či dům působí na opuštěné rodiče tísnivě a vzbuzují v nich pocit nejistoty.


Odchod dětí z domova je také zkouška vztahu rodičů


Této depresi, kterou provází pocit úzkosti a strachu o děti, podléhá samozřejmě mnohem více matek než otců. Ti se vyrovnávají s osamostatněním potomků většinou snáze. Když si rozmazlovaná dcera či milovaný synek sbalí kufry, tak následující období pořádně prověří rodinná pouta.

A překvapivě to nejsou jen vztahy mezi rodiči a dítětem, které si zařizuje vlastní život. Mnohem více zkouší právě soužití matky s otcem. Najednou budete mít více času jeden na druhého, což ne každému vyhovuje. Jelikož zatímco žena by ráda vyrazila do společnosti nebo do divadla, manžel může chtít zůstat doma a dívat se na fotbal.

Obvykle to potom má dva konce:

1) Buď jako rodiče najdete to, co před léty vyhaslo, a začnete si znovu nabytou novou svobodu užívat. Pocit, že můžete cestovat, chodit do divadla a na koncerty, aniž byste se museli starat, kdo vyzvedne dítě ze školy, udělá s ním úkoly či uvaří večeři, může být pořádně opojný. A co na tom, že už vám není dvacet? Stojí za to si to užít.

2) Nebo dojde k tichému soužití, kdy jako manželé spolu sice zůstanete dál bydlet, ale ve skutečnosti si bude žít každý sám a uzavřete se do sebe.

 

Užijte si čas a peníze, splňte si tajná přání

Odchod dětí neznamená jen to, že máte více volného času. Najednou zjistíte také to, že vám měsíčně zbudou i peníze navíc, jelikož budete živit o jednoho člověka (či o více osob) méně. Ušetříte také za vodu, energie a další věci. Právě tyto peníze byste si měli šetřit. Vhodný je k tomu třeba spořicí účet s prémií nebo termínovaný vklad. Na nich se vám vložená částka časem patřičně zhodnotí. Pokud si budete zbylé peníze prúběžně odkládat, budete si moci dovolit třeba exotickou dovolenou nebo relaxační pobyt v lázních.

Když teď máte čas a dostatek financí, je ta pravá chvíle dohnat to, co jste v životě (možná kvůli dětem) nestihli. Pokud jste měli tajné přání, které jste celé roky kvůli dětem odkládali, splňte si je. Volno můžete strávit i kreativně. Klidně se zapište na taneční kurzy, choďte na jógu či keramiku. Vaše děti vás budou potřebovat i nadále. Rozhodně se nemusíte bát, že byste zůstali sami přiliš dlouho. Jelikož v Česku je zvykem, že jakmile nadejde víkend, děti s velkou radostí zavítají k rodičům. Tím spíš pokud se osamostatnily, ale nežijí s partnerem - taková svíčková od maminky jim přijde vždycky k duhu.

 

Související článek: