Dobré ráno, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Jak vychovávat teenagery a jak s nimi vycházet - tipy, rady, návod, doporučení

jak-vychazet-a-vychovavat-teenagery-tipy-rady-doporuceni
jak-vychazet-a-vychovavat-teenagery-tipy-rady-doporuceni
Dá se s dospívajícími vůbec vyjít? Možná se vám bude hodit pár rad, abyste nedopadli jako slon v porcelánu. Je to jako tanec mezi vejci. Nebohý rodič musí stále balancovat mezi krajnostmi - na jednu stranu nemůže dětem obětovat veškerý čas, má přece právo i na vlastní život, na druhou stranu jim musí zajistit odpovídající výchovu a vzdělání.
___
___


A že to je někdy pořádná fuška! A navíc všude kolem plno radilů (velmi často jde o prarodiče), kteří na potkání rozdávají moudra, jak by oni hladce zvládli problémového potomka, se kterým se bezúspěšně potýkáte mnoho let. Ani náhodou! Každé dítě je jiné, a co u jednoho zabírá, u jiného hanebně selže. Dá se tedy vůbec poradit něco obecného? Předstírat nezájem, anebo vzpouzející se dítě zahrnout úzkostlivou péčí? Zvolit liberální výchovu a hru na "kámoše", anebo zavést vojenský režim? Sestavili jsme pro vás "puberťácké desatero", které by se mělo dát využít na většinu případů:


Buďte důslední.

Když něco řeknete; platí to. Domluvte se partnerem na jednotném přístupu a ten zachovávejte. Nedejte se zmanipulovat k tomu, abyste si dělali ve výchově naschvály.  

Veďte je k zodpovědnosti a samostatnosti.

Ať si plní každodenní povinnosti (péče o sebe, udržování pořádku, prospěch ve škole). Také je naučte zacházet s penězi, ať znají jejich hodnotu.

Jďte příkladem.

Jen těžko prosadíte u dětí něco, co sami nedodržujete.

Nebojte se chválit.

Jistě je víc toho, co se dá na ratolestech kritizovat, ale vždy si najděte i něco, co je hodné ocenění, i kdyby mělo jít o maličkost. Pomůže vám to udržovat vstřícnou atmosféru.

Prokazujte zájem a lásku.

Klidně se zlobte a soptěte, ale nikdy dítěti neříkejte, že vám na něm nezáleží, že vás už nezajímá či že ho nenávidíte. Ať je zřejmé, že i blesky a hromy vycházejí ze zájmu o ně.

Rozvíjejte jejich aktivity.

Dospívající se s oblibou nudí, ale také se rádi pro něco nadchnou. Zkuste je nenásilně, jakoby mimochodem upozornit na zajímavé věci a pěstovat jejich koníčky. Jinak si najdou něco, co se vám nejspíš nebude líbit.

Poznejte jejich přátele.

Hrají v jejich žebříčku hodnot velmi důležitou roli. Pokud budete vědět, s kým se vaše ratolesti stýkají, dokážete předvídat hrozící problémy. Pokud se chytí nějaké opravdu rizikové party, je třeba je nejdřív dostat z jejího vlivu, jinak se vaše výchovné snahy minou účinkem.

Mějte přehled, co dělají ve volném čase.

Nezapomeňte, že jste za ně až do plnoletosti zodpovědní. Musíte vědět, jak prospívají ve škole, jestli se netoulají někde po nocích a zda vám o tom, co dělají, nelžou. Pokud je necháte jejich osudu, mohou na to doplatit nejen ony, ale i vy.

Kontrolujte jejich čas.

Trvejte na pevném denním režimu (s občasnými výjimkami), na úkoly a povinnosti stanovte lhůtu a její dodržení sledujte. Podaří-li se vám v dospívajících vypěstovat vnitřní řád, na který si zvyknou, máte z půlky vyhráno.  

Nevyměňte výchovu za šikanu dítěte

Pozor na příliš tvrdou ruku. Získá-li dítě pocit, že ho místo výchovy jen šikanujete, může se rodičovské pouto přetrhnout a následují naschvály, hádky, případně útěky z domova.