Dobré dopoledne, dnes je pondělí 25.9.2023, svátek slaví Zlata, zítra Andrea.

Warning: getimagesize(https://www.zbynekmlcoch.cz/images/zabava/single_ve_30_a_co_s_tim.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.zbynekmlcoch.cz/www/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 525

Single ve 30 letech - slevte na požadavcích na muže

single_ve_30_a_co_s_tim.jpgVe své kariéře slaví jeden úspěch za druhým. Jsou hezké a netrpí ani nedostatkem přátel. Přesto pořád nemohou najít toho pravého partnera, přítele a druha v jedné osobě. A co muži? Opravdu se muži bojí samostatných žen? Kde je chyba? 
___
___

Single žena ve 30 letech

Ve vyspělých zemích je mnoho žen, úspěšných třicátnic, které zůstávají singles a tred vede k tomu, že jich i nadále přibývá. Přizpůsobuje se jim dokonce trh – vznikají cestovky pro jednoho, nábytek pro jednoho, porce jídla na doma pro jednoho… Spousta z nich si svobodu a nezávislost nemůže vynachválit. Existuje ale i značný počet těch, které jsou v této situaci nedobrovolně. Jejich životní styl jim nastražil past. Mnohé z nich si na pohodlný život bez partnera nebo dítěte zvyknou natolik, že pak nenajdou důvod situaci měnit. Jiné zas pro samé užívání si založit rodinu nestihnou.

Ačkoli je přitom mezi osaměle žijícími lidmi mezi třicítkou a čtyřicítkou přibližně stejný počet mužů a žen, navenek se zdá, že ženy převažují. „Asi nám moc nepomáhá, že máme pod šatama šupiny,“ odpovídá legendární filmová postava Bridget Jones na otázku, proč je kolem taková spousta zoufalých třicátnic, které touží po vdavkách. Ve skutečnosti jich ale není o tolik více – jen otevřeněji než muži přiznávají, že jim samota nevyhovuje.

„Muži mají v tomto směru větší možnost vyžití,“ potvrzuje psycholožka Jitka Douchová z Pražské poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Snadněji si tak najdou společnost přátel, kde jim samota nevadí a kde jim nikdo neříká, že už by měli (minimálně ze zdravotních důvodů) mít děti. Společnost je považuje spíš za ‚proutníky‘, kteří si dovedou užívat. Ženy to mají přesně opačně. Pro okolí jsou spíše těmi, které zůstaly ‚na ocet‘, a samy si více než kdokoli jiný uvědomují, jak jejich tělo stárne a případné mateřství se tak může komplikovat. Znervózňují je přímočaré otázky typu „tak kdy nám ukážeš toho svýho“, ale i pohledy ‚těch zadaných‘, když se na večírku objeví s novou tváří po boku…

Mezi osaměle žijícími muži i ženami jsou každopádně rozdíly. „Mezi ženami převažují ty, které se hodně věnovaly práci a kariéře,“ vysvětluje psycholožka. „Mezi muži jsou více zastoupeni ti, kteří měli úzký vztah s matkou. Hodně často to bývají jedináčci nebo prvorození, mnohdy z neúplné rodiny, kde se často stali náhradním partnerem matky,“ dodává Jitka Douchová.

Možná také proto je po třicítce těžké někoho najít – dvojice ‚kariéristka‘ a ‚oidipáček‘ nepatří k prověřeným kombinacím.

Mnozí ze singles tvrdí, že trvalý vztah k životu nepotřebují. Střídají partnery, ale často se jim i tento způsob zabíjení samoty přejí. Každý z nás potřebuje lásku – a nejen tu rodičovskou nebo na jednu noc…

Jak ale na to, aby člověk nezůstal sám? Pravdou je, že menšího úspěchu dosáhnou ty ženy, které jako by měly na čele napsáno: „Ahoj, chceš se mnou mít dnes dítě?“

Muž je dobyvatel a potřebuje cítit, že si ženu svého srdce vybojoval on, a ne že mu spadla do klína jen tak,“ poukazuje Jitka Douchová na základní seznamovací pravdu. Doporučuje tak chovat se nezávisle a využívat ženských zbraní. Ideální je střídat projevy milého zájmu a vstřícnost s větší rezervovaností, která poskytne lovci prostor pro manévrování. ‚Drsné svůdkyně‘ a ‚věčné kamarádky a vrby‘ tak sice mohou mít kolem sebe spoustu mužů, málokterý v nich ale bude vidět svou možnou partnerku.

Ačkoli ale muži potřebují mít pocit, že jsou dobyvatelé, určitě to neznamená, že byste před nimi měla hrát bezmocnou chudinku, která každým svým pohledem volá o záchranu – to by vám ostatně asi těžko uvěřili, pokud vědí, že v práci zvládáte komplikované situace jak na běžícím pásu. Takže pokud byste před nimi zapírala, že umíte zaparkovat, nebo to, že víte, že počítač má operační systém, asi byste vypadala spíš směšně… Jen v nich vyvolejte pocit, že jsou věci, které na nich obdivujete a které vám umějí dát jen oni.

Zvažte také, zda jste sama proto, že se vás muži bojí, nebo spíš proto, že muže přebíráte. Pokud jsou totiž vaše měřítka vysoká (o dost výš, než byly třeba v šestnácti), pak není divu, že na toho pravého čekáte déle. Jen byste měla zvážit, jak moc je vztah pro vás důležitý a co vše jste ze svých ,požadavků‘ ochotná obětovat. Je určitě dobré snažit se zbavit stereotypů (vždycky se mi líbili blonďáci), na druhé straně zdravá sebevědomá žena určitě nebude ‚brát kohokoli‘. Britské výzkumy navíc ukázaly, že i úspěšné ženy se chovají svým způsobem stereotypně: touží po mužích, kteří jsou schopnější, úspěšnější, chytřejší, bohatší… čímž si samozřejmě výrazně omezují skupinu potenciálních partnerů. Pokud máte pocit, že tohle je váš případ, zkuste na konkrétních mužích najít vždy něco, v čem jsou lepší než vy.

A pokud by vás přeci jen někdy přepadala skepse, že ten pravý není na dohled, nezapomeňte – ženy po třicítce mají vůči svým mladším kolegyním mnoho výhod. Prý dokážou muže lépe poslouchat. Také jim nedělá takový problém udržet tajemství. A v neposlední řadě je to humor: sebevědomé ženy kolem třicítky, které si umějí udělat legraci samy ze sebe, prý dokážou muže rozesmát jako nikdo jiný


Zdroj: elle.cz