Dobré dopoledne, dnes je pondělí 25.9.2023, svátek slaví Zlata, zítra Andrea.

Konflikty a hádky ve vztahu a manželství ovlivňují nevěru

nevera_v_manzelstvi_partneerstvi_hadky_konflikty.jpgHádky a zase jen hádky. I do této fáze se může dostat vztah, který do té doby fungoval. Často se tak stává v období, kdy vyprchává prvotní zamilovanost a vztah se dostává do fáze poznání a tedy i tvrdé reality. A právě toto období je nejvíce ohroženo nevěrou.

Náklonnost k jiné osobě druhého v partnerství "bolí"

Nevěrou nemusí být hned pohlavní styk, ale i pouhý flirt může být velmi zraňující a ponižující. Ve chvíli, kdy se jeden z partnerů o nevěře dozvídá, ve většině případů nastává problém. Jak bude vyřešen závisí na mnoha okolnostech.

Především je nutné začít uvažovat, zda máme zájem o zachování partnerství a v jaké podobě a položit si hned několik otázek:

  • A jak je na tom nevěrný partner? Má i on/ona zájem či chce z partnerství odejít k milenci (milence)?
  • Jak hluboko je partnerský konflikt „zaseklý“ a jak hluboko se „zasekl“ nový vztah?
  • Šlo o jednorázový kontakt, nebo se jedná už o nový vztah?

Na první pohled se může zdát, že se nevěra týká pouze nevěrného partnera. „Vždyť to bylo jenom ‘náhodné setkání‘, takové ‘malé erotické dobrodružství‘, které se mojí partnerky (partnera) netýká…“

Takto k nevěře mohou přistupovat např. promiskuitní jedinci, ale může se to „přihodit“ i člověku, který k nevěře sklony nemívá a tato situace může i jeho samotného velice překvapit.

Do velmi svízelné situace se často dostává i samotný nevěrník, zvlášť když by rád udržel monogamní svazek a je mu z duše protivné podvádět. Nevěrný byl pouze z důvodu dlouhodobého partnerského konfliktu, jenž nedokázal jinak řešit.

 

Nevěra se málokdy utají

Bohužel čím dál více lidí podléhá mylné představě, že se nevěra toho druhého netýká, že dokud partner na podvádění nepřijde, tak se o ní nedozví. Realita je nicméně velmi odlišná. Nevěra se vždy do partnerského soužití promítne. Ve většině případů podvedený partner vytuší, že něco není v pořádku. Podvádějící to totiž často na sebe prozradí sám mimoslovní – neverbální - komunikací.

 

Jak odhalit nevěru?

Ten, kdo podvádí se může cítit provinile a ačkoli si to nemusí uvědomovat, začne se chovat jinak. Někteří se mohou z pocitu viny začít o partnera více zajímat a například začít konstruktivně řešit dlouhotrvající problém, někteří však mohou paradoxně reagovat protiagresí či ještě větším stažením se z dosavadního partnerství.

I podváděný partner může podvědomě tušit nějaký problém a i on se začne chovat jinak. Jakoby z nenadání svého partnera/ku zahrne nepochopitelnými výčitkami, začne mít tendenci ji/jeho omezovat, vlastnit, odhánět – reakce mohou být různé a mnohdy pro oba zúčastněné nepochopitelné.

 

Nevěru lze řešit hned několika způsoby

Zlomový okamžik v nevěře přichází v okamžiku, když se o ní dozvídá podváděný. V tento okamžik přijdou na řadu nejčastěji emoce, vzniklé z velmi bolestivé situace, se kterou se každý popere jiným způsobem.

Podle odborníků lze nevěru řešit třemi způsoby:

  • buď ji odpustíme i s tím, že nebudeme využívat moci, která plyne z prohřešku partnera a nebudeme jej neustále trestat
  • nebo ji neodpustíme a partnerství se rozpadne
  • případně dále můžeme nevěru do určité míry tolerovat s tím, že jsme si vědomi, že naše partnerství je nějakým způsobem narušeno, ale přesto je pro nás i nadále cenné.

V každém případě dostanete-li se do situace vleklých sporů, uvědomte si, že je nutné situaci vyřešit, co nejdříve. Pokud vám záleží na vztahu, promluvte si a pokud si nebudete vědět rady, navštivte odborníka.

Mějte na mysli, že je mnohem jednoduší problémy vyřešit v období hádek, než po následné nevěře.

 


Využité zdroje:
novinky.cz, sexualne.cz, Kateřina Hollá