Dobré odpoledne, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Jak zabránit rozvodu manželství - rady a důvody proč se nerozvádět

jak_zabranit_rozvodu_manzelstvi.jpgJsou lidé, kteří jsou definitivně pro rozvod rozhodnutí a to z nejrůznějších důvodů. Ty hlavní jsou asi že to, co bylo na začátku vztahu již vyprchalo a k zamilovanosti má pár daleko. Pokud se dva lidé mají opravdu rádi, dokáží spolu zůstat. Někdy tomu tak ale není a vztah se nadobro rozpadá. Pokud jste v podobné situaci a zvažujete zda ze vztahu odejít, přečtěte si několik následujících řádků.

___

Důvody proč se nerozvádět:

1. Psychika

Soužití v páru posiluje naši psychickou odolnost. Sdílení našich každodenních radostí a starostí zlepšuje náš psychický stav - máme si s kým popovídat, probrat každodenní dění. Jsme díky tomu klidnější a spokojenější.

2. Zdraví

Partnerský vztah prospívá i našemu zdraví. Bylo vědecky zjištěno a mnohokrát dokázáno, že partneři se stravují mnohem lépe než svobodní. Jedí kvalitnější a zdravější jídla, pijí méně alkoholu, vykouří méně cigaret a více se pohybují a sportují.

3. Přátelé

Každý rozchod zaplatíte ztrátou několika společných známých. Naopak soužití ve dvou vám umožňuje vést hodnotnější společenský život. Jak ukazují sociologické průzkumy, páry mívají o poznání více přátel než osaměle žijící lidé.

4. Všední starosti

Odborníci tvrdí, že si lidé před rozvodem jen málokdy uvědomí, že i svoboda má celou řadu negativ. Například veškeré složenky, pojištění, jednání s úřady, oprava auta, u mužů pak praní, žehlení, úklidy - vše si budete od rozpadu vztahu již zařizovat sami.

5. Finance

Partneři žijí na vyšší úrovni. Ze dvou platů si mohou dovolit lepší dovolenou, pohodlnější bydlení a věci, které by si osamoceně nedopřáli.

6. Práce

Personalisté raději obsazují pracovní pozice lidmi, kteří žijí v partnerském nebo manželském svazku. Proč? Zjistilo se totiž, že oproti osamělým lidem jsou mnohem přizpůsobivější, tvořivější a navíc se i lépe vyrovnávají se stresem. Neplatí to ale u mladých žen, které jsou v období, kdy by mohly zplodit potomka. Žena na mateřské dovolené není pro firmu přínosem.

7. Znalost druhého

Váš partner nebo partnerka vás zná až do poslední pihy. Už se před ním nemusíte stydět za nedokonalý tvar některé části těla, nemusíte zatahovat břicho. Hned pozná, když vás něco bolí nebo trápí. Ví, kdy na vás nemá mluvit a kdy naopak potřebujete obejmout.

8. Štěstí

Manželé a partneři se více smějí a celkově jsou šťastnější. Rozvedení sice krátce zažívají pocit štěstí ze znovunalezené svobody, ten ale bývá rychle nahrazen rozčarováním z nezvyklé prázdnoty a osamění.

9. Sex

Málo platné, ale kvalitní milování si lze užívat jen se sehraným partnerem. Lásky na jednu noc sice bývají vzrušující, ale přiznejme si to - plným uspokojením končí jen výjimečně.

10. Pocit bezpečí

Především pro ženy platí, že pro ně není tak jednoduché jít např. večer po ulici nebo jet sama na dovolenou do zahraničí či snad zajít do baru. Většině osamocených žen tedy chybí pocit bezpečí vedle partnera.

11. Příště to nemusí být lepší

Jak psychologové potvrzují, většina z nás inklinuje k výběru podobného partnera, jako byl ten předchozí. Zanedlouho nás tedy čekají možná podobné problémy, od kterých jsme nyní utekli.

12. Klidný spánek

Partneři a manželé lépe spí. Jejich spánek bývá hlubší, mají méně často noční můry a ráno se cítí odpočatější. Přítomnost toho druhého uklidňuje a dovoluje kvalitnější odpočinek. Navíc osamělí hůře usínají a v noci se výrazně častěji budí.

13. Potomci

Máte děti? Děti potřebují ke svému správnému psychosociálnímu vývoji oba rodiče. Jen tak z nich vyrostou sebevědomí lidé se správnými psychologickými vzorci chování, které budou moci uplatňovat ve svých partnerských vztazích. Lépe také budou zdolávat menší i větší nezdary a budou v životě úspěšnější. Navíc je prokázáno, že děti z rozvedených manželství se také velmi často rozvádějí, ač byly rozhodnuty nikdy něco takového nedělat.

14. Vzpomínky

Rozchodem nebo rozvodem bude končit jedna etapa vašeho života. Už se nebudete mít s kým dělit o společné vzpomínky a usmívat se nad humornými situacemi, které se vám ve vztahu přihodily. Navíc je rozpad vztahu pro vás i partnera do jisté míry neúspěchem, se kterým se budete muset vyrovnat. Připravte se určitě na to, že zanedlouho se vám budou v hlavě honit myšlenky, zda jste neudělal/a nesprávné rozhodnutí.

15. Další začátky

Rozchodem se váš život změní i v tom, že si možná budete muset najít nové bydlení, nový nábytek, ale především ... nového partnera! Čím je člověk starší, tím hůře vztahy navazuje, také se zužují možnosti a nepodařených pokusů přibývá. Také si musíte zvykat na nového partnera a on na vás, což není zaručené, že se povede.

16. Samota

Jak už bylo psáno v prvním bodě, přijít domů a probrat co se za celý den stalo je příjemné a velmi uvolňující. Nezadané čeká jen prázdný byt, kde jim nikdo nevyjádří soucit a útěchu nebo naopak nebude sdílet radost z úspěšných chvilek. Možná namítnete, že máte mnoho známých a kamarádků, ale za nimi nebudete běhat každý večer.

17. Mínění druhých

Určitě namítnete, že vám na mínění druhých zase až tak moc nezáleží, ale každopádně manželské páry jsou ve společnosti upřednostňovány. Jednoduše řečeno, když žijete ve stabilním svazku, lidé si vás více váží a hodnotí vás pozitivněji.

18. Volný čas

Tvrzení osamělých dam a mužů: "Konečné mám na sebe čas," se ukazuje být spíše iluzí. Posle psychologů je prokázáno, že manželé a partneři si dokážou volný čas lépe zorganizovat a tím i využít. Pěstují mnohem více koníčků, o víkendech jezdí na výlety a také dovolenou tráví aktivněji. Navíc v domácnosti na vás zbyde v osamění mnohem více práce, o kterou byste se mohli vzájemně s partnerem podělit.

19. Zázemí

Když se dostanete z nějakého důvodu do průšvihu a bude vám z toho smutno, obrátíte se na svého partnera. Obtěžovat své kolegy také není moc ideální.

20. Příbuzní

Šílíte z rodiny svého partnera? Tchýně vám háže klacky pod nohy a tchán vás sotva pozdraví? A kde máte záruku, že to nebude ještě horší? Možná vám dělá tchýně ze vztahu peklo, ale to se dá přeci řešit jinak než rozchodem. Člověk si neváží většinou toho co má, dokud nepozná něco horšího.

21. Náhražky

Psychologové zjistili, že rozvedení či opuštění lidé mají snížený cit pro vnímání hudby, výtvarného umění a přírodních krás. Rádi se obklopují luxusem, který jim má nahradit klid a vnitřní vyrovnanost. Ale tak jako každá náhražka, také tato velmi rychle a často selhává a neuspokojí jak bylo očekáváno.

22. Poslední pokus

A no, někdy je to s partnerem skutečně k nevydržení - všude se povalují jeho věci, vanu po sobě nespláchne, nechává otevřenou pastu a v kuchyni je po jeho chystání jídla jako po výbuchu. Včera dokonce partner neřekl, kam jde a vrátil se až ráno a minulý týden dokonce zapomněl na vaše výročí? Ale buďte k sobě upřímní - vážně ho nebo ji už nikdy nechcete vidět? Nechcete už nikdy cítit partnerovo objetí, polibek, pohlazení a slova porozumění? Jistě - jsou páry, kde je rozchod jediným řešením. Ale je to opravdu ten váš případ? Psychologové tvrdí, že až 70% vztahů je možné zachránit. Je však třeba rozhádané partnery přesvědčit, že to stojí za to, zkusit to ještě jednou. Pokud se to podařilo díky tomuto článku, jsem opravdu šťastný.