Dobré ráno, dnes je sobota 13.4.2024, svátek slaví Aleš, zítra Vincenc.

Hádky v partnerství a manželství - nejčastější témata

partnerske_hadky.jpgHádky většiny párů se omezují na několik stále stejných námětů. Naštěstí se všechny páry nehádají o všech z nich! Každý pár má svůj vlastní systém. Jsou určité problémy, u kterých je předem jasné, že dojde ke střetu, naopak u jiných konflikt nikdy nevznikne.
___
___


Péče o domácnost

Péče o domácnost většinou v hitparádě konfliktních témat vede; my jsme dokonce uvažovali o tom, že tuto knihu nazveme „Už jsi zase zapomněl vynést koš!“

Péče o domácnost zahrnuje všechno, co se týká údržby životního prostoru rodiny: pořádek, čistotu, praní, žehlení, vynášení odpadků, údržbu vozidla a zahrady, vaření, nákupy, mytí nádobí a domácí administrativu.

Jak se všechny tyto úkoly rozdělí mezi partnery? V oblasti péče o domácnost narážíme například na problém rozdílných představ o čistotě a pořádku. Jaká musí být úroveň špíny a nepořádku, aby bylo třeba mýt a uklízet? Odpověď bývá u obou partnerů stejná jen zřídkakdy. Párům většinou trvá několik měsíců, a často dokonce několik let, než tuto otázku vyřeší k obapolné spokojenosti.


A většinou bývá třeba vyjednávat znovu, když:

hádky mezi partnery

  • jeden z partnerů prožívá frustraci z pocitu, že dělá víc než ten druhý;
  • dojde k narození prvního, druhého, třetího dítěte…
  • rodina se přestěhuje, jeden z partnerů změní místo, vyskytne se chronická nemoc a vůbec ve všech situacích, které mohou narušit rovnováhu, jež bývá v této oblasti vždycky křehká.


Peníze

Dalším problémem, který vyvolává v mnoha partnerských vztazích hádky, jsou peníze. V naší konzumní společnosti jsou peníze určujícím faktorem spokojeného života, komfortu, ale také symbolem společenského postavení a image. Proto je jejich role tak významná.
Hádky ohledně peněz se většinou točí kolem otázky, jak se má s financemi zacházet. Má jeden nebo druhý či oba z páru sklon k šetření, nebo k utrácení? Do čeho teď rodina potřebuje investovat nejvíc?


Příležitostí, jak se nepohodnout o penězích, je nespočet. Jen několik příkladů z mnoha:

  • Pokud se oba partneři rádi oblékají podle poslední módy, stráví spolu příjemné chvíle při utrácení peněz v módních buticích. Pokud v tom však nachází zálibu jen jeden z nich, ten druhý 21 bude muset projevit hodně trpělivosti a porozumění, aby druhému nevyčítal výdaje, které jsou podle jeho názoru zbytečné.
  • Pokud jeden z partnerů cítí potřebu mít v bance „něco pro strýčka Příhodu“ a druhý nechápe, k čemu tato rezerva slouží, budou o tom bouřlivě debatovat.
  • Pokud partneři nečekaně dostanou vyšší peněžní obnos, může dojít k vášnivým diskusím, když jeden z nich chce peníze použít na dovolenou s dětmi, zatímco druhý by z nich raději zaplatil daňové nedoplatky…


Pokud se partnerům pravidelně nedostávají finanční prostředky, může docházet k prudkým a velmi nepříjemným střetům. Naše kultura si peněz cení natolik, že se jejich nedostatek prožívá velmi bolestně. Partneři si mohou navzájem vyčítat, že málo vydělávají, že nemají peníze nebo že dost nepřispívají na domácnost