Dobré odpoledne, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Co když partner, partnerka nechce dítě? Co dělat?

co_kdyz_partner_partnerka_nechce_dite.jpgŽena touží po dítěti, ale její partner ho nechce. Jak se žena zachová, aby porodila svého vytouženého potomka? Co dělat, když chybí potenciální otec? A může žena dítko zvládnout sama, bez tatínka?

___

___

Hlavní poslání ženy - splození dítěte

Největším přáním a celoživotním cílem většiny žen je přivést na svět dítě. Touha po vlastním potomkovi může u některých z nich přerůst až v posedlost, v jediný smysl života. V takových případech jsou na vedlejší kolej odsunuti všichni a všechno. Někdy se stává, že ženina posedlost rozvrátí její dosud pevný partnerský svazek. Partner to neunese, a vztah se rozpadá.

 

Žádný partner - žádné děti

Po rozchodu žena přichází o pevnou půdu pod nohama. S partnerem totiž ztratila potenciálního otce, někoho, s kým mohla dítě zplodit. Co teď? Může se stát, že se uchýlí k řešení, které by ji za normálních okolností vůbec nenapadlo a to mít dítě v podstatě s kýmkoliv.

 

Chci potomka, chceš potomka, chceme potomka? Co si promyslet ...

Po několikaletém vztahu si začne většina párů přát potomka. Zajímavostí však je, že první impulz nepřichází vždy od ženy, přestože by to ostatní očekávali. Reprodukční schopnosti ztrácejí ženy dříve než muži. Umělé oplodnění a zmrazení vajíček pro ženy představuje posunutí hranice této schopnosti.

Řeší-li dvojice "téma dítě", může se stát, že jeden partner si potomka přeje, a druhý zatím ještě ne. V tom případě je zapotřebí, aby si upřímně probrali a klidně i sepsali, jaké jsou jejich skutečné důvody "pro" a "proti". Zda oba zvážili všechno, co těhotenství a dítě přináší. Zda chtějí s potomkem počkat, nebo zda ho vůbec někdy budou chtít. Jestli si uvědomují, jaké rodičovské radosti i starosti je čekají a zda je chtějí prožívat se svým současným partnerem či partnerkou.

Je opravdu nutné nejdříve postavit dům, nebo bude stačit rodině byt? Budou mít v partnerovi či v partnerce dostatečnou citovou, praktickou i finanční oporu? Také je důležité zvážit, zda za přáním mít dítě není jen snaha udržet vzájemný vztah. Dítě totiž toto přání nesplní.

Kromě toho je nutné brát v potaz i všechny ostatní aspekty rodičovství: právní hledisko a – například v případě umělého oplodnění – také hledisko etické. Žena, která se rozhodne porodit a vychovávat dítě bez partnera, musí přijmout veškeré následky, které pro ni z této volby jako pro samoživitelku vyplynou.