Příjemnou noc, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Vánoce nejen o vánocích - buďme na sebe hodní a radujme se nejen dle kalendáře

nadseni_z_vanoc.jpg
nadseni_z_vanoc.jpg - nadseni_z_vanoc.jpg
Určitě se každý z nás někdy pro nějakou věc nadchnul. Je to přirozené. Člověk něco, co je mu blízké, uvidí, uslyší nebo pocítí. Není těžké se pro něco nadchnout, ale je těžší v tom nadšení po nějakou smysluplnou dobu zůstat.
___
___

nadseni_z_vanoc.jpg
nadseni_z_vanoc.jpg - nadseni_z_vanoc.jpg
Vánoční atmosféra

Ale takové to nárazové nadchnutí lidí. Vezměme si třeba svátky Vánoční. Když vidím tu mírumilovnou atmosféru všude kolem mě…vyvstává mi rok co rok na mysli spousta otázek. Proč jsou lidé k sobě mnohdy vstřícní jen o těchto svátcích? Proč mnozí lidé navštěvují své blízké jen o těchto svátcích? Proč se lidé často strojeně u vánočního stromku obdarovávají dárky stejně, rok co rok? Tyto otázky jsem si pokládal každý rok. Určitý vliv na tom má zcela jistě atmosféra, která je v této době kolem každého z nás. Nechtěl bych se tady pouštět do rozboru významu Vánoc pro věřící a nevěřící, pro každého člověka je význam Vánoc trošku odlišný. Ale proč si zrovna toto období zaslouží tolik vstřícnosti, ochoty a porozumění vydané lidmi. 

Proč takoví nejsme 14 dní v lednu, červenci nebo listopadu?

Najednou se lidé na několik dní sepnou, nehádají se. Ale ať jsou takoví i po zbytek roku. Stačí si jen z každého dne v roce udělat Vánoce. Vím, někdo může říct, že to nejde kvůli všudypřítomnému stresu. Ale o Vánocích ten stres není menší, jen jsme schopni si ho kvůli té atmosféře svátků, kolem sebe, nevšímat.

Takže řešení je následující. Udělat si z každého dne v roce, kdy to alespoň jde, den sváteční. A když už nám tu pohodovou atmosféru nikdo nepodstrojí jako o Vánocích, udělejme si ji sami. Nemusí se člověk hned obdarovávat dárky jako o Vánocích. Nemusí se člověk nijak přetvařovat. Jde o to si i z obyčejného dne udělat neobyčejný. Zastavit se, užívat si maličkostí, naplánovat si příjemnou činnost. To co nás baví. To co máme rádi. Proč myslíte, že jste po dovolené, ať už je kdekoliv, tak odpočatí? Protože jste potlačili všudypřítomný stres a spěch. Rozhodli jste se užívat si maličkostí, které Vám to prostředí na dovolené nabízí. A o tom to vše je. Užívat si maličkostí, které nám nabízí vesnická idylka, stejně tak jako život ve velkoměstě.

Čím více si takových dnů, plných příjemných maličkostí uděláte, tím Vám bude lépe.

 


Zdroj: www.zivotni-energie.cz, Václav Gerla