Příjemnou noc, dnes je pátek 26.4.2024, svátek slaví Oto, zítra Jaroslav.

Jak zaujmout ostatní lidi při povídání - 5 tipů

 

jak-zaujmout-ostatni-lidi-pri-povidani-5-tipu

jak-zaujmout-ostatni-lidi-pri-povidani-5-tipu
Tipnete si, jak rychle ztrácí člověk pozornost? Možná vás udiví, že jsme na tom skoro stejně jako karas zlatý, který je známý svou mimořádně špatnou orientací. Zatímco tahle ryba se přestane koncentrovat po 9 vteřinách, nejsou lidé o nic lepší. A byť vám to zní jako vtip, úplně nesmyslné to není. Na tenhle neslavný výsledek jsme si totiž zřejmě zadělali i používáním mobilních zařízení.

___

___

Podle studie společnosti Microsoft, kterou výzkumníci provedli dotazováním a sledováním mozkové aktivity testovaného vzorku lidí, se totiž obvyklá doba naší pozornosti snížila od roku 2000 (kdy začala mobilní revoluce) z 12 na 8 vteřin.

Není tak divu, že většina z nás má problém dostat se vůbec do povědomí svého okolí a nějakou dobu v něm zůstat. Co s tím? Server Business Insider nabízí 5 tipů, které vám pomohou stát se během rozhovoru s druhým snáze zapamatovatelnými. A bude vám to trvat maximálně 30 vteřin.

 

1. Použijte příběh

Když se vás někdo zeptá, co děláte, řekněte něco víc než jen: „Jmenuji se X a dělám to a to“. „Zkuste se představit trochu barvitěji, díky tomu poskytnete druhému skutečnou představu o tom, kdo opravdu jste,“ radí Amanda Marko, konzultantka strategické komunikace ve vydavatelství Entrepreneur.

Pokud jste třeba v dětství prodávali ostatním dětem bonbony, využijte toho. Podložte tím tvrzení, že jste už odmala věděli, že chcete v dospělosti podnikat.

 

2. Mluvte jako člověk ne jako vědec

Je důležité znát své posluchače. Pokud zrovna nemluvíte ke kolegům z oboru, vynechejte příliš technické a specifické výrazy. Všem pak bude zřejmé, co jim vlastně říkáte. A je pravděpodobné, že si vás tak líp uchovají v paměti.

 

3. Připojte vtípek

Výzkum Stanfordské univerzity ukázal, že holé statistiky udrží člověk v mysli pouze v 5 až 10 procentech případů. Pokud jsou však doplněné anekdotami, lidé si je zapamatují v 65 až 70 procentech případů. Inspirujte se tím a do svého hovoru sem tam propašujte vtípek.

 

4. Najděte něco, co máte společné

Věci, co máme společné, nás sbližují a nepřímo tak napomáhají i naší paměti. Pokud na sociálních sítích narazíte na něco, co vás s dotyčným spojuje, například že máte v oblibě stejný seriál, řekněte to. Ještě lépe funguje fakt, že jste navštěvovali stejnou školu nebo že bydlíte v sousedství.

 

5. Dělejte nenucené komplimenty

Lidé si často nepamatují tváře, ale pamatují si pocity, které z rozhovoru měli (pokud nějaké byly). Využijte toho a zanechte po sobě v ostatních dobrý pocit tím, že jim vyseknete upřímný kompliment.

 

Ale pozor na upřímnost, ta je v případě skládání poklon více než na místě, protože pokud se poklona týká něčeho, co se vám od přírody příčí, nikdo vám ji neuvěří. Nejlepší komplimenty jsou ty, které mají něco společného s prací – pochvalte svému protějšku třeba prezentaci, jeho přínosné komentáře během porady nebo dobrý přehled.