Dobré dopoledne, dnes je pondělí 11.12.2023, svátek slaví Dana, zítra Simona.

Co neočekávat od druhých lidí abyste nebyli zklamaní

 

co-neocekavat-od-druhych-lidi-abyste-nebyli-zklamani

co-neocekavat-od-druhych-lidi-abyste-nebyli-zklamani
Co neočekávat od druhých lidí abyste nebyli zklamaní? Největší zklamání bývají v životě spojena s přehnaným očekáváním. Zejména ostře se to projevuje v mezilidských vztazích. Přestanete-li od jiných čekat příliš mnoho, zbavíte se zbytečného trápení a dokážete se soustředit na věci skutečně důležité.

___

___

Související článek: 

 

1. Nečekejte, že s vámi budou lidé ve všem souhlasit

Máte nárok na své lidské štěstí. Zasloužíte si prožít život podle svých snů. Proto se nedejte názory jiných svést ze správné cesty. Určitě nejste na světě proto, abyste naplňovali očekávání jiných lidí, stejně tak, jako tu proto nejsou oni. Věc se má tak, že pokud jste vy sami v souladu se svým rozhodnutím, nepotřebujete ho potvrdit od nikoho jiného.

Odvažte se být sami sebou a spoléhat na intuici, i když třeba cítíte ostych nebo obavy. Nesrovnávejte se s nikým jiným a nezáviďte nikomu jeho úspěch.

 

2. Nečekejte, že si vás lidé budou vážit, pokud si sami sebe nevážíte

Síla spočívá v pevnosti ducha, nikoli ve svalech. Síla se skrývá v pevných zásadách a víře v sobě, v odvaze je vyslovit a také je hájit. Musíte pochopit, že jiní lidé vám nebudou dávat najevo lásku, úctu a pozornost, dokud si vy sami sebe nezačnete vážit.

Je důležité mít k druhým pěkný vztah, stejně důležité ale je mít ho i k sobě.

Když se máte rádi a vážíte si sebe samého, poskytujete si možnost být šťastní.

Jste-li šťastní, jste lepší:jste lepším přítelem, lepším partnerem, lepší dcerou nebo synem, lepší verzí sebe sama.

 

3. "Není na světě člověk ten, aby se zalíbil lidem všem“

Vedle některých lidí si můžete připadat neužiteční a k ničemu, v přítomnosti jiných vůbec nevnímáte svou vlastní důležitost. Nedejte se tím ale ovlivnit. Nezapomínejte na své lidské hodnoty. Vyhledávejte blízkost lidí, kteří si vás považují.

Bez ohledu na to, jak dobře se k lidem chováte, ať jich je kolik chce, vždycky se najde jeden negující, který vás bude kritizovat. Usmívejte se, kritiku ignorujte a jděte dál.

Někdy vás lidé odsuzují proto, že jste „jiný“. Ve skutečnosti je to ovšem skvělá věc. Tím, co vás odlišuje, jste zároveň sami sebou. Vždycky najdete lidi, kteří vás budou mít rádi právě takové, jací jste.

 

4. Nečekejte, že ten druhý bude takový, jakým si ho přejete mít

Milovat jiné a vážit si jich znamená dovolit jim být sami sebou.

Až přestanete od jiných očekávat, že budou odpovídat vašim představám o tom, co je správné, začnete si jich doopravdy vážit.

Važte si jiných lidí za to, jací jsou a netlačte na ně s cílem změnit je. Poznat dokonale druhého člověka nikdy nedokážeme (i když se nám to občas zdá). Nalézat nové taje jeho duše a charakteru je vždycky krásné. Čím více člověka poznáváte, tím snadnější pro vás je náležitě ocenit jeho klady, a tím zřetelněji vnímáte všechnu jeho krásu.

 

5. Smiřte se s tím, že vám lidé nebudou číst myšlenky

Nejspíš jste si vědomi, že lidé zkrátka neumějí číst myšlenky. Nikdy se nedozvědí, co doopravdy cítíte, dokud o tom sami nepromluvíte. Váš šéf nemusí na vaše povýšení vůbec pomyslet, dokud s ním o tom nepromluvíte. A ten sympaťák z druhého patra nebo ta pěkná dívka odnaproti se s vámi taky nedají do řeči, protože jste příliš ostýchaví: jak s vámi můžou promluvit, když se kontaktu stále vyhýbáte?

Pravidelně se stýkat s jinými je krajně důležité. Je jenom třeba napnout hlasivky a promluvit jako první. Budete se muset naučit lidem říkat, co si myslíte. Není to těžké, stačí jenom začít.

 

 

6. Nikdo se nezmění ráz na ráz

Velmi rozšířený omyl: budu-li někomu věnovat zvýšenou pozornost a péči, nakonec se změní a nebude už jen příčinou mého zklamání. Nevěřte tomu, nezmění se. Pokud skutečně toužíte něco změnit na chování druhého člověka, pak vyložte karty na stůl a řekněte mu, jak se věci mají. Jenom tak může pochopit, co cítíte a co potřebujete.

Nedokážete druhého v jediném okamžiku proměnit, ani to nezkoušejte. Buď ho přijměte takového, jaký je, nebo žijte i nadále bez něj.

Když se usilovně snažíte lidi změnit, nejčastěji se nezmění nic – zůstávají stejní. Když jim však dáte najevo podporu, když jim poskytnete úplnou volnost, zázračným způsobem se proměňují sami.

 

7. Přestaňte čekat, že všechno se vylepší samo sebou

Buďte k lidem laskavější, vždyť ani oni to občas nemají lehké. Za každým úsměvem se může skrývat vnitřní boj – a často se stejnými problémy, jaké máte i vy.

Všichni nebyli obdařeni uměním projít neštěstími a trampotami přímo, bez uhýbání. Podpora, účast a schopnost ustoupit jsou v životě nejlepšími dárky. Dostává se nám jich často. Musíme se jenom naučit je přijímat. Všichni máme stejné sny, potřeby, všichni usilujeme o něco podobného.

Ne vždycky se lidé chovají tak, jak bychom si přáli. Nesmíte zapomínat, že vaše štěstí je přímo závislé na vašich vlastních myšlenkách a rozhodnutích, na vašem vlastním pohledu na věc. Jestliže vás jiní lidé přivedli k pocitu něčeho nového nebo vás něčemu novému naučili, v každém případě se ve vašem životě neobjevili zbytečně.