Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

antiageing_medicina_starnuti.jpg O stárnutí se říká, že je to jeden z nejspravedlivějších dějů na této planetě. Kdo by nechtěl vypadat svěže a mladě i v pozdějším věku, bez hlubokých vrásek v obličeji, bez povislé a nepružné kůže, šedin, zkrátka bez příznaků stárnutí těla? Takové možnosti řeší antiaging medicína, která působí proti stárnutí. Vylepšuje tělo pacienta zejména zevnitř, ale i navenek.

___
___

Antiageing v České republice

Anti-aging medicína, která je také nazývána medicínou třetího tisíciletí, se před pár lety stala velmi populární ve Spojených státech i v Evropě. Zájem lidí o tento medicínský obor rychle vzrůstá. Do povědomí se dostává i v tuzemsku, i když si ji zatím někteří lidé pletou s kosmetikou proti vráskám nebo gerontologií. Základem anti-aging medicíny je ale především prevence a cílená a individuální léčba dysfunkcí, které jsou často spojovány se stárnutím.

V ČR se tímto novým vědním medicínským oborem zabývá Anti-Aging Clinic A2C.

 

Čím se zabývá a co je to antiageing medicína

Tento nový medicínský obor pomáhá lidem, aby byli co nejdéle zdraví a mladí. Zkoumá příčiny stárnutí. 

 

Vyšetření stáří orgánů.

Po vstupní konzultaci se provádí nejdříve základní anti-agingové vyšetření. Lékař zjistí, co tělu chybí a co naopak přebývá, co máme v genech. Člověk totiž stárne jak chronologicky, tedy podle kalendáře, tak i biologicky. Rozdíl mezi těmito dvěma věky může být třeba až dvacet let. Je to velmi individuální. U někoho může být na příklad mozek mladší a naopak srdce starší. K tomuto vyšetření se používá unikátní lékařský přístroj Bio-aging na měření biologického věku všech orgánů v lidském těle. Podle výsledků tohoto měření pak může lékař zhodnotit, jakému orgánu je třeba se více věnovat.

U pacienta se také dělají imunologická a genetická vyšetření. Právě geny mohou být příčinou například kardiovaskulárních onemocnění, nádorových onemocnění či osteoporózy. Některá taková vyšetření jsou tak náročná, že zatím musíme některé vzorky, mezi nimi na příklad DNA, posílat do Švýcarska či Rakouska. Lékaři také u pacientů provádějí krevní a potravinové testy. I na jejich základě pak lze zjistit, jakým potravinám by se měl člověk vyhýbat, co jeho tělo špatně snáší a čím se tedy pacient poškozuje.

V pražské Anti-Aging Clinic A2C si může zájemce nechat provést základní anti-agingové vyšetření. Celé vyšetření trvá několik dní a cena se pohybuje od několika tisíc až po desítky tisíc korun. Záleží na tom, jaké vyšetření je třeba udělat a zda je nutné posílat vzorky do zahraničí.

 

Proč lidské tělo stárne

Někdo by mohl namítnout: „tak to zkrátka v přírodě chodí,“ vědci však na tento proces pohlíží odlišně - stárnutí podporuje a urychluje skutečnost, že náš organismus není schopen se sám zbavit všech toxinů a odpadních látek, a proto si je ukládá.

Hlavními ingrediencemi každého jídla jsou sacharidy, bílkoviny a tuky. Ty jsou v zásadě kombinací 4 základních elementů: uhlíku, dusíku, vodíku a kyslíku, které tvoří známé organické sloučeniny. Jakmile tyto živiny v buňce zoxidují, mění se v organické kyseliny, oxid uhličitý, kyselinu močovou, kyselinu mléčnou, mastné kyseliny, amoniak a podobně. Než jsou odpadní látky a toxiny vyplaveny z těla prostřednictvím moče, potu či exkrementů, jsou po těle transportovány krví.

 

Životní styl jako hlavní důvod stárnutí

Nyní je namístě otázka: „Proč není náš organismus schopen zbavovat se všech škodlivých látek?“ Odpověď se přímo váže na životní styl a prostředí, ve kterém žijeme.

Podívejme se na to blíže: nadbytek nekvalitní stravy, přepracovanost, téměř každodenní stres, nedostatek odpočinku a spánku, málo pohybu, nedodržování pitného režimu, kouření, znečištěné ovzduší a tak dále. To je jen několik důvodů z mnoha dalších, kvůli kterým náš organismus nezvládá odbourávat všechny toxiny, které se v něm postupně hromadí. A přesně to souvisí s procesem stárnutí. Situaci navíc zhoršujeme mícháním organických kyselin s anorganickými kyselinami minerálů jako jsou například chloridy, fosfor a síra získané především z masa, obilnin či kořenových plodin. Jinými slovy, jíme málo potravin s tzv. anti-aging efektem (ovoce a zelenina), které obsahují anorganické alkalické minerály jako je vápník, magnézium, sodík, draslík atd.

 

Acidobazická rovnováha

Acidobazická rovnováha = vyrovnanost mezi kyselinami a zásadami v těle

Optimální úroveň pH v těle je důležitá pro správné fungování látkové výměny a zažívání, ale také pro činnost enzymů a celkové zdraví organismu. Příliš vysoká kyselost v tkáních, která je způsobena převahou kyselin, může být příčinou řady obtíží a nemocí. Dochází ke hromadění kyseliny mléčné a kyseliny močové v různých tkáních, kde mohou způsobovat bolest (zejména v kloubech a svalech) - známá nemoc králů dna. Dále takové přebytky kyselin vedou ještě k dalším potížím jako je nadýmání, k některým poruchám lymfatické i krevní cirkulace a podobně. Kyselost je možné snížit (tj. zvýšit pH) např. pravidelnou konzumací zeleniny, vhodnými minerálními vodami atd.

 

Rodíme se s lehce zásaditou krví pH 7,44. S přibývajícím věkem se pH naší krve snižuje na 7,35 nebo ještě méně. Mluvíme zde o krvi proudící v hlavních tepnách. Rozdíl o hodnotu pH 0,09 se zdá být nepatrný, ale vzhledem k tomu, že pH má logaritmický nárůst, tak účinky i těchto menších změn mají znatelné následky. Změna pH o 0,09 ovlivní látkovou výměnu následovně: množství hydroxylových iontů (OH-) v krvi s pH 7,44 je 1,23x vyšší než u pH 7,35, přičemž se vychází z poměru, že pH 10 = 1.2303. Hydroxylový iont (OH-) je v podstatě dárcem kyslíku, zatímco vodíkový iont (H+) je jeho akceptorem - příjemcem. Jinými slovy, mladí lidé mají v krvi o 23% více „dárců“ kyslíku než starší lidé a není proto divu, že jsou mnohem energičtější.

 

Jak jsme již v začátku poznamenali, tak náš organismus má poměrně malou schopnost odbourávat toxiny. Některé části našeho těla produkují kyseliny, které mohou zanést a následně ucpat kapilární cévky kolem těchto překyselených oblastí, což má za následek nesprávné fungování některých orgánů. Cítíme se unavení, pokleslí, jsme náchylní na různá onemocnění - trpíme vysokým krevním tlakem, artritidou, diabetem, astmatem, alergiemi atd. Tento „fenomén“ s narůstajícím věkem přijímáme jako proces stárnutí.

 

Na hranici lidského přežití

V některých extrémních případech jsou kyseliny tak silné, že začínají likvidovat zdravé buňky kolem sebe. Zdravé buňky se snaží udržet mírně zásaditý charakter (pH), ale některé buňky se však v kyselém prostředí změní v zájmu svého přežití a pokud se jim to povede, je to začátek onemocnění rakovinou. Rakovinné buňky mají totiž již od začátku svého vzniku „kyselý“ charakter oproti zdravým zásaditým buňkám. Dokonce i po chirurgickém odstranění rakovinného tumoru je přes přetrvávající kyselé prostředí velmi pravděpodobné, že se tumor objeví znovu. Avšak místa, kde se odpadní látky a toxiny ukládají, se liší u každého jednotlivce.

 

Anti-aging proces

Pokud je akumulace odpadních látek v lidském těle připisována stárnutí, pak pomocí pro organismus, jak se zbavit těchto nežádoucích zásob, je proces „anti-aging.“ Tento proces má dva zcela zásadní kroky: první je vybudování dobrého „likvidačního“ systému, druhým krokem je vypudit již uložené zásoby toxinů z jejich skrytých míst.

 

Co dělat proti stárnutí?

 1. Protizánětlivá dieta. Zánět znamená stáří. Tato dieta redukuje riziko skrytého zánětu a přispívá k dlouhověkosti. Zahrnuje co nejvíce zeleniny, ovoce a bílkovin s nízkým obsahem tuku. Týká se také užívání rybího tuku, olivového oleje a cereálií. Naopak vylučuje bílou mouku a rafinovaný cukr. Snížení spotřeby tuku o 30% znamená o 30% delší život.

   

 2. Dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Dopřejte tělu také antioxidanty, látky, které neutralizují volné radikály v lidském těle a chrání je tak před různými onemocněními. Vhodné jsou Vitamín C, E, betakaroten, extrakt ze zeleného čaje, koenzym 10, zinek, selen a rybí olej.

   

 3. Pijte minimálně dva litry čisté vody denně.

   

 4. Omezte stres.

   

 5. Dostatečně spěte. Během spánku produkuje naše tělo nejvíce hormonu melatoninu. Ten jako přirozený antioxidant posiluje naši imunitu. V dospělosti je produkován jen během spánku, takže spát osm hodin je vlastně také lékem.

   

 6. Vyhýbejte se znečištěnému prostředí a snažte se být často v přírodě.

   

 7. Věnujte se aktivnímu pohybu alespoň 30 minut denně anebo ujděte či uběhněte tři kilometry denně.

   

 8. Buďte pozitivně naladěni.

   

 

Závěr

Proces anti-aging je velmi rozsáhlý a nelze objasnit přečtením jednoho článku. Příště vám přineseme informace o tom, jaké potraviny jíst, která zelenina je vhodná, nebo dokonce informace jak "vypudit" již usazené toxiny z našeho těla. Za poskytnuté informace současně děkujeme panu profesoru Guy Van Elsackerovi, renomovanému odborníkovi v právě v oblasti anti-aging.