Příjemnou noc, dnes je pondělí 29.4.2024, svátek slaví Robert, zítra Blahoslav.

Čím nahradit hormonální antikoncepci - jiné způsoby ochrany před otěhotněním

Před 25 lety jsem měla instalováno nitroděložní tělísko - tzv. danu, leč přesto jsem otěhotněla a nikdo mi nevysvětlil, jak je to možné. Dítě pak mělo na bříšku velký hemangiom, který mu museli operativně odstraňovat. Dosud jsem brala hormonální antikoncepci, neb těm ostatním nedůvěřuji, ale ráda bych s ní přestala. Co byste mi doporučil a proč? Olga___

___

ODPOVĚĎ:

Žádná antikoncepce, dokonce ani sterilizace nejsou zcela stoprocentně účinné, proto se může stát, že i při nitroděložním tělísku otěhotníte. Souvislost mezi otěhotněním při tělísku a hemangiomu u dítěte mi není známa a nemá ani kauzální souvislost. Jinými slovy hemangiom by zřejmě mělo, i kdybyste neměla tělísko zavedeno.

Je otázka, jaký je váš současný věk, vzhledem k tomu, že již před 25 lety jste měla tělísko, tak předpokládám, že kolem je Vám kolem 50 let. Šance na otěhotnění či riziko otěhotnění se tak významně snižuje s věkem (šance otěhotnět v 50 letech je malá, ale ne nemožná). Nabízí se varianta sterilizace, tedy podvázání vejcovodů s nejvyšší možnou účinností. Dále nitroděložní tělísko či lépe nitroděložní systém s progestiny, který má vyšší účinnost než běžné tělísko, které u vás kdysi selhalo.

Další pro organizmus nejšetrnější možností jsou spermicidy - látky aplikované do pochvy před stykem, které zahubí spermie. Na trhu je přípravek ve formě krému nebo čípků, jenž se nevstřebává do organizmu. Je tak vhodný pro ženy jakéhokoli věku a zdravotního stavu (tedy s cévními potížemi či interními nemocemi).