Dobré odpoledne, dnes je úterý 30.4.2024, svátek slaví Blahoslav, zítra Svátek práce.

Černající palce u nohou, flegmóna, sepse - léčba, příčina, informace

Chtěl bych se zeptat na svou babičku, která má 77 let, diabetička na dietě, angina pektoris, operovaná slinivka, lupénka, obezita. Problémem je, že jí začínají černat palce u nohou, nově se pak také začaly vyskytovat modřiny na rukou, nohou a hýždích. Kožař jí řekl, že je to kvůli cukrovce.
___

___

Říká, že ji modřiny bolí na pohmat a jsou zatvrdlé. K doktorovi už jít nechce, protože prý to nemá cenu - zase jí řeknou, že to souvisí s cukrovou a nebude se s tím nic dělat. Tak se pozoruje v zrcadle a má strach, aby prý to nebyla rakovina krve. Nevím jak jí pomoci. Prášky bere babička na vysoký krevní tlak, cukrovku, anginu pektoris, mast na lupénku a něco na žlučník a slinivku. Názvy přesně nevím. Radim


ODPOVĚĎ:
Cukrovka 2. typu
onemocnění typické pro obézní starší lidi (nemusí to být ale podmínkou). Dá se poměrně dlouho zvládat dietou a léky, později je nutná substituce (náhrada) známého hormonu slinivky – inzulínu. Cukrovka (diabetes) je onemocnění, které nebolí, ale pokud není sledována nebo je dekompenzována (dlouhodobě vyšší hladiny cukru v krvi), pozvolna zhoršuje stav cév, které jsou postupně hůře průchodné pro krev. To vede k nedokrvenosti a poškození celé řady orgánů (např. sítnice, ledviny, nervy), vyšší je také pravděpodobnost infarktu srdečního svalu (infarkt myokardu) a cévní mozkové příhody (iktus, CMP).

Černání prstů je projevem cévní aterosklerózy a specifických změn při cukrovce, kterým říkáme diabetická angiopatie a stavu souhrnně "diabetická noha". Je to závažné onemocnění, protože poškozené tkáně snadno podléhají zánětu a z ohraničeného poškození může snadno nastat šířící se zánět (flegmóna), případně se může rozvinout i sepse (otrava krve).

Co se týká modřin, těžko to posoudit, když jsem změny na kůži neviděl. Otázkou je, jaké léky přesně babička bere (může se to stávat např. při předávkování Warfarinem). Nicméně o rakovinu pravděpodobně nejde.

Rada zní: ať babička vůbec neváhá a v zájmu zlepšení svého zdravotního stavu ať určitě navštíví diabetologa a internistu. Je možné, že si ji nechají nějakou dobu (např. týden) ke sledování v nemocnici ke správnému nastavení léků či nově inzulínu. Diabetes se nesmí zanedbat, může totiž vést k poškození orgánů (viz výše), které je pak již nevratné. Existují i specializovaná centra pro diabetickou nohu, většinou se nález konzultuje s angiologem (odborníkem na cévy), případně chirurgem (je-li nutné lokální odstranění již odumřelé tkáně – to ale raději babičce neříkejte, ať se nevyleká – pak byste ji možná k lékaři už vůbec nedostal), rozhodně ať babička na nic nečeká – celkový stav se sám od sebe neupraví. Dlouhodobě je nutno dosáhnout normálních hodnot cukru v krvi a krevního tlaku - to bez přísných dietních nařízení a možná úpravy medikace nepůjde. Pokud to bude možné, i snížení hmotnosti by prospělo, to je ale při diabetu těžší než bez něj.