Dobré ráno, dnes je pondělí 20.5.2024, svátek slaví Zbyšek, zítra Monika.

Jak udělat dobrý dojem na své okolí

jak-udelat-dobry-dojem-na-sve-okoli

jak-udelat-dobry-dojem-na-sve-okoli
Toje snem asi každého, a přitom se to - jak víme z vlastního pohledu na ostatní - zdaleka ne všem daří. Jde to vám? Představa, kterou chcete, aby si o vás druzí učinili, prakticky nikdy úplně neodpovídá tomu, jací ve skutečnosti jste. Všichni se zkrátka děláme lepší - a nejen my lidé, ale i ostatní živočichové (jak se můžeme přesvědčit například z chování svých zvířecích mazlíčků).

___

___

A hned je třeba říci, že na tom není vůbec nic zlého - pokud o to ovšem usilujeme správným způsobem a v přijatelné míře. Ostatně díky takové snaze se - obvykle skutečně alespoň v něčem lepší staneme, protože základem je pracovat na sobě, a to je vždycky prospěšné.

 

Po čem toužíme?

Hlavní motivací touhy "udělat dobrý dojem" je úspěch. Ale co si pod tím pojmem vůbec představujeme a v čem má ten úspěch spočívat? Pro většinu mužů je odpověď celkem prostá. Úspěch = úspěch v zaměstnání = vedoucí postaveni, hodně peněz, velká pravomoc, sláva, ocenění, vítězit nad všemi a nad vším... A z toho už celkem automaticky plyne i úspěch u žen, čímž jsou mužské představy o úspěšnosti v zásadě vyčerpány. ženy však vnímají tuto otázku mnohem barvitěji, protože jsou ve svých ambicích a tužbách různorodější. Jistě, mnohé také touží být úspěšné ve své profesi, jenže tato jejich představa není ani zdaleka vždy automaticky spojena s vedoucím postavením, velkým platem, mocí či slávou... A už vůbec z ní neplyne současný úspěch u chlapů (často spíš naopak). Proto dávají jiné dámy přednost úspěšnosti v partnerských vztazích před tou pracovní.
A ještě další si představu úspěchu spojují třeba se zdařilou výchovou dětí, se skvěle vedenou domácností, s oblíbeností mezi přáteli, s vyniknutím v rámci různých koníčků apod. Je jasné, že každý z mnoha druhů úspěchu (a to jsme jistě nevypočítali všechny) si od ženy žádá poněkud jinou ímage - neboli představu, jakou chce v ostatních o sobě' vzbudit.

 

Začněte od začátku

1. Poznejte se!
Když se v klidu posadíte (nejlépe za pomoci tužky a papíru) a ujasníte si, v čemjsou vaše klady, v čem zápory, s čím se toužíte předvést ostatním a co jim na sebe raději prozrazovat nechcete, budete mít v hlavě jasněji.

2. Podtrhávejte!
Dříve než ze sebe uděláte někoho docela jiného, zvažte, co z toho, jak působíte, co umíte, jak připadáte sobě i jiným, jak se chováte, oblékáte atd., by bylo dobré si ponechat. To podtrhněte a zdůrazněte!

3. Zrušte chyby!
Teprve teď je čas na rozhodnutí, co z vašeho celkového projevu by bylo lépe "vygumovat" neboli snažit se to odstranit či co nejvíc maskovat. Něco takového má každý - a nejlépe, když si to objeví sám.

4. Vytřidte role!
Nyní je na čase si ujasnit, kolik důležitých rolí v životě hrajete (nebo chcete hrát). Snad není člověka, který by měl jen jednu - to je normální. Nenormální by však bylo přijmout jich příliš moc nebo všem přikládat stejnou důležitost. Takže musíte zvažovat, třídit, řadit, vylučovat.

5. Vsaďte na esa!
Máte-li za sebou předchozí postup, vylaďte se na dvě až pět úloh, jimž má (střídavě) odpovídat dojem, který chcete udělat - neboli jakou image" zvolit.

 

Ostatní vás budou vnímat pozitivně, když ...

  • něco pochválíte (ale ne přehnaně - aby to nepůsobilo ironicky nebo patolízalsky!), usmějete se, vřele pozdravíte (poděkujete, požádáte, omluvíte se ... ), požádáte o radu, projevíte zájem o starosti a radosti ostatních - a naopak dík za zájem o vaši osobu.
  • dáváte najevo vstřícnost, otevřenost, smysl pro fair play, snahu o dohodu, ochotu přijmout i jiný názor, a to nejen slovy, ale zejména "otevřenými" gesty: přímý pohled do očí, lehký náznak přijetí do náruče, podání ruky, pokynu dlaní "pojď ke mně", souhlasného pokývnutí hlavou.
  • je z vašeho postoje a chůze zřejmá sebedůvěra a příjemné naladění (i kdybyste to měli předstírat!): stojíte vzpřímeně, stáhnete ramena, vypnete prsa, zatáhnete bříško a zadeček, zvednete bradu, držíte hlavu, jako byste měli v uších dlouhé náušnice, usmíváte se, oči vám září.
  • se zbavíte všeho "falešného" (od sladkokyselého úsměvu přes úlisná slova až k laciné imitaci značkové kabelky), místo neupřímných lichotek či projevů lítosti raději mlčíte, neměníte názory jako ponožky, umíte se zastat někoho či něčeho i za cenu vlastního ohrožení.
  • projevíte osobitost a schopnost utvářet si svů] názor, hledat vlastní řešení, když se nebojíte stát za svými slovy, i kdyby se neshodovala s postojem "mlčenlivé většiny".

 

Ostatní vás budou vnímat negativně, když ...

  • ostatním budete skákat do řeči
  • při komunikaci budete sedět a ten s kým komunikujete bude stát
  • zapomenete používat kouzelná slovíčka "prosím," a "děkuji"
  • se budete snažit vypadat důležitě a budete se vyvyšovat nad okolí
  • přehnaně a nevhodně gestikulujete