Dobré odpoledne, dnes je pondělí 20.5.2024, svátek slaví Zbyšek, zítra Monika.

Lhaní dětí a puberťáků - proč to dělají a jak to vyřešit?

lhani-deti-a-pubertaku-proc-to-delaji-a-jak-to-vyresit

lhani-deti-a-pubertaku-proc-to-delaji-a-jak-to-vyresit
Někdy to poznáme hned, jindy těm našim puberťákům lži projdou. Ale co je k nim vede? Jaký mají důvod? Není jen jeden, je jich hned několik. Často se navzájem mohou překrývat. Motiv pro lhaní je pak většinou silnější než vědomí, že prozrazení může rodiče zranit nebo že u nich ztratí teenager důvěru.

___

___

Vzpoura.

Jedním z důvodů je touha vymanit se z vlivu dospělých. Adolescent se cítí být už sám dospělým a je skálopevně přesvědčen, že dohled svých rodičů nepotřebuje. Často pokyny rodičů bere jako komandování a chce se z vlivu táty a mámy vymanit. Touží po tom stát se nezávislým a rozhodovat o svých záležitostech sám. Proto zapírá, vymýšlísi a lže.


Nedůvěra.

Když řekne pravdu, už předem ví, že bude zamítnuta. Je přece lehké vymyslet si to, co rodiče chtějí slyšet.

Odmítáte svého pubertáka pustit na diskotéku? Sdělí vám s ledovým klide a upřeným pohledem, že přespí u kamaráda a budou se spolu učit na písemku z matematiky. Je to tak snadné!

 

Pohodlí.

Často bývá příčinou nepravdivých tvrzení obyčejná lenost. Komu by se chtělo vytahovat nádobí z myčky nebo chodit s odpadkovým košem? Snadnější je, když vám dopředu nahlásí že se všichni učitelé zbláznili a rozdali spoustu úkolů. Sice se mu moc nechce, ale není zbytí. Prosedí nad učebnicemi určitě nejmíň tři hodiny.

 

Nejistota.

Teenager může lhát i proto, že si není jistý v zátěžových situacích. Možná má strach.

Ptejte se sami sebe, jestli není vaše výchova příliš tvrdá a zda vaše rozhodnutí nejsou nekompromisní.

 

Náprava.

Když zjistíte, že vaše dítě lže, není hned nutné propadat panice. Je dobré vědět, že lhát zkoušejí prakticky všechny děti. Situaci ale řešit musíte, a to nejlépe hned.

  • Zkuste zjistit proč. Možná, že až objevíte důvod jeho výmyslů, budete znát i řešení.
  • Místo trestu odpovědnost. Dítě je připraveno, že za svou lež bude potrestáno. Nedělejte to, ale nechte je nést následky jeho chování.
  • Zaveďte "nerovnováhu". Lež by se neměla vyplatit, pravdu je naopak třeba odměnit. Stačí projevit svou radost nebo dítěti upřímně poděkovat a říci mu, že si jeho pravdomluvnosti vážíte.
  • Dejte jasná pravidla. Dítě by mělo vědět, že příště už nastanou sankce. Hned si také ujasněte jaké.

 

Nemoc - mýtomanie, pseudologia phantastica.

Někdy může lhaní signalizovat závažnou psychickou poruchu. V tomto případě situaci nepodceňujte. Lhaní se stává nemocí (například bájivá, bájná lhavost neboli mytomanie) a ta rozhodně patří do rukou lékařů.

Jak se ti tohle vymýšlení liší od těch "normálních"? U mytomanie dítě nemá ze lhaní žádný prospěch. Dokonce mu někdy může i škodit. Jenže si nemůže pomoci a lže dál. Jeho výmysly bývají nezvyklé, něco vám na nich "nesedí" a často ani nemají logiku.

 

Hranice lhaní

Je nutné si uvědomit, že lžeme všichni. Je to výraz naší inteligence a inteligence je schopnost přizpůsobit se světu. Jen je přitom nutné dodržovat únosnou mez. Lhát se dítě učí už kolem čtvrtého roku, kdy zjišťuje, že věci mohou být jiné, než je vnímá ono samo. Osahává si svět a přizpůsobuje se mu. Proto je moc důležité rozlišovat, zda nám teenager lže, protože z toho má výhody, a je to už za hranicí, nebo jen říká zaběhnuté pravdy.