Dobrý večer, dnes je pátek 26.4.2024, svátek slaví Oto, zítra Jaroslav.

Vyšetření imunity u imunologa - průběh vyšetření, je nutné doporučení od praktického lékaře?

vysetreni-imunity-u-imunologa-prubeh-vysetreni-je-nutne-doporuceni-od-praktickeho-lekare

vysetreni-imunity-u-imunologa-prubeh-vysetreni-je-nutne-doporuceni-od-praktickeho-lekare
Příroda mi naštěstí výskyt velmi častých viróz (měl jsem je i desetkrát do roka!) alespoň trochu vykompenzovala tím, že je jen málokdy provázel urputný kašel a vysoké horečky, které jsou na nich nejotravnější. Projevovaly se jen intenzivním pocením a velkou únavou, což se ale dalo za pomoci klidového režimu, horkého čaje a paralenu v tom obligátním týdnu přežít. Ale chyběl jsem často vpráci, a to mi začalo vadit. Někde jsem se dočetl, že by mi snad pomohlo zajít si na imunologii. Tak jsem šel.

___

___

Bez doporučení to nejde

Nicméně nejprve musíte stejně navštívit praktického lékaře. Abych se do Ústavu imunologie fakultní nemocnice v pražském Motole vůbec dostal, musel jsem předtím absolvovat běžná laboratorní vyšetření (žádný problém neodhalily), která mi nařídil právě praktický lékař. Ten kolegům navíc sepsal i podrobné „hlášení" o mých prodělaných chorobách. To je pro každého imunologa, v tomto případě MUDr. Evu Vemerovou, která si mě vzala do péče, dost důležité vodítko.

 

O co jde?

Nejprve jsme si povídali. Dozvěděl jsem se, že poruchy imunity jsou v podstatě dvojí. Můžou být vrozené, ty jsou obvykle závažné, ale naštěstí se s nimi setkáváme spíš vzácně. Daleko častější jsou poruchy imunity získané. Těch stále přibývá a stejně jako další civilizační nemoci je mají na svědomí hlavně nezdravý životní styl, stres, nevhodné složení potravy, ale i chemické látky přidávané do potravin, infekce, léčba antibiotiky a mnohé další faktory, které se všechny ani nedají vyjmenovat.

 

Moc pracujeme

Hazardem je i nadměrná psychická a fyzická zátěž. „Pokud budeme delší dobu pracovat čtrnáct a více hodin denně, navíc s nepravidelným stravovacím a pitným režimem, dříve či později za to zaplatíme krutou daň imunitnímu systému. Jeho závažnější poruchu signalizuje např. únava bez příčiny, náhlý úbytek energie, poruchy spánku, bolesti svalů a kloubů, zažívací problémy či trvale zvýšená teplota, vzácně může dojít i k poruchám plodnosti," říká mi doktorka Vernerová při studování mého chorobopisu.

 

Podrobný dotazník

Pak začne s důkladnou zpovědí, i zdánlivá maličkost totiž může hrát důležitou roli. Když v mém životním stylu neshledá pochybení - jím hodně zeleniny, ryb, naopak málo masa, a jenom bílé, otužuji se, pravidelně cvičím... objedná mě na speciální krevní testy, schopné odhalit příčiny mých častých viróz. Ještě že je nemusím absolvovat úplně nalačno, to mě vždycky deptalo, ne nadarmo se říká, že není nic nepříjemnějšího než hladovej chlap...

 

Výsledky za tři týdny

Sestra během minuty nabere několik zkumavek mé životo dárné tekutiny a mohu odejít. Mám prý se zase objevit tak za tři týdny, kdy budou k dispozici výsledky, podle nichž se zvolí případná léčba. Ta je vždy individuální. Návod vhodný pro všechny bohužel neexistuje, každý člověk je originál. Vliv má i kde, v jakých podmínkách a jakým způsobem žije.

 

Co mi tedy je?

Když si jdu po stanovené době vyslechnout „ortel", cítím lehkou nervozitu, přece jen nikdy nevíte, co se v krvi najde. Doktorka Vernerová mě naštěstí brzy uklidní, podle rozboru netrpím poruchou imunity a nemám ani na nic alergii (ta na práci se nepočítá). Zrada spočívá v „citlivé" sliznici, přes kterou snáze než u jiných lidí pronikají do mého těla infekce, a nedostatečné obranyschopnosti organismu se jim bránit. Stejný problém trápí poměrně dost lidí, příčin je mnoho a jsou různého druhu. Může jít jak o přechodný stav způsobený například nadměrným fyzickým či duševním vypětím, tak o dlouhotrvající poruchu. U vás půjde zřejmě o druhý případ, takže zkusíme pravidelné užívání léku Isoprinosine na posílení imunity.

 

Zobu, zobeš, zobeme ... tabletky

Když beru „udržovací" dvě tablety denně, nepociťuji na sobě - snad kromě trochu častějšího močení, na což jsem byl předem upozorněn - žádné změny. Ty mají ostatně nastat až v momentě, kdy virus udeří. Díky tomu, že své tělo za ta léta, co s ním musím žít, dost dobře znám, vycítím, že na mě „něco leze" už o den dřív, a podle pokynů okamžitě zvýším dávku na trojnásobek. A světe, div se, zabírá to!

 

Zima bez zákazů

První den se sice necítím stoprocentně fit, ale jsem schopný normálně fungovat, nazítří si jdu dokonce lehce zacvičit, což dříve nepřicházelo kvůli únavě v úvahu. Po třech dnech viróza úplně ustupuje, aniž by mě vlastně nějak zasáhla, a já se vracím ke své obvyklé dávce. A tak to jde dokolečka celou zimu. Tu po mnoha letech prožiju bez „zákazů vycházení" a nudného pocení se v posteli a dokonale chápu, jaký má imunita význam a proč o ni poslanci - i když o jinou - tolik stojí.

 

Kde se ty viry berou?

Viry se do těla dostávají jednak nákazou od jiného člověka, mají ale i další cestičky. Stačí se třeba jen nepatrně říznout, a už jsou v krvi. Imunitní buňky naštěstí hned spěchají k místu poranění a svedou s nimi většinou vítězný boj. Obrovskou výhodou je, že si náš imunitní systém dokáže zapamatovat všechny viry, které na něj útočily, a pokud se s nimi opět setká, okamžitě vytváří protilátky zamezující jejich dalšímu šíření.

 

Když je to s vámi vážnější

Závažnější poruchy imunity se vždy léčí ve specializovaných centrech. V úvahu připadá především dlouhodobé podávání léčiv zvyšujících v těle protiinfekční odolnost, enzymoterapie, podpůrný efekt mají i některé vitaminy, potravinové doplňky, ozdravné kúry, čističky vzduchu, pobyty v jeskyních - u těch solných zatím není účinek jednoznačně prokázaný! Nejúčinnější zbraní je očkování, ale například to proti chřipce je v Česku podceňované a využívané minimálně.