Dobré ráno, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Pískání v uších, tinitus - příčina, léčba, informace

piskani-v-usich-tinitus-pricina-lecba-informace

piskani-v-usich-tinitus-pricina-lecba-informace
Možná i vás už někdy postihlo nepříjemné pískání v uších, kterému ORL lékaři říkají tinitus. A teď si představte, že by pískat nepřestalo ani na minutu. Slyšeli byste ho celé dny i noci. Hrozné, viďte? Léčba takzvaného tinitu existuje. Tinitus není nemoc, ale jen průvodní jev některých chorob. Většinou je ale jeho původ nejasný. 

___

___

Z občasného pískání si není potřeba dělat žádné starosti. Lékaře navštivte až tehdy, když trvá dlouho a problém cítíte ho každý den. Nespíte, nejíte, jen slyšíte příšerné pištění "Pískání už slyším třetí rok. A je to hrůza. Nedá se před ním nikam utéct. Nemůžu spát, nechutná mi moc jíst, mám ze všeho strach a trpím depresemi. Doktor mě taky nepovzbudil. Prý dokonce můžu ohluchnout," říká o svém trápení sedmapadesátiletý Josef P. Prošel různými vyšetřeními včetně magnetické rezonance, CT hlavy, důkladným vyšetřením na ušním, i na neurologii. Na žádný zásadní problém doktoři nepříšlí, "Jeden doktor mě dokonce označil za simulanta. Ani jsem neměl sílu se na něj zlobit. Ale možná by si to měl místo mě tak na týden vyzkoušet," dodává pan Josef.

 

Samoléčba pískání v uších

Tinitus v uších překryjte jinými zvuky, které odpoutají vaši pozornost od pískání - hodně pomáhá relaxační a meditační hudba, řadě lidí vyhovuje dívat se na dobrý film a zvuk mít puštěný do uší přes sluchátka.

  • Když pracujete v hluku, používejte chrániče na uši (ucpávky, klapky). Pokud již tinitus máte, nemusí dojít k jeho prohloubení. Trvalý silný hluk např. během celé pracovní směny sluch poškozuje.
  • Tinitus někdy může způsobovat i stres, takže se snažte co nejvíc odpočívat, případně si vzít v práci dovolenou alespoň na tři dny.
  • Stav zhoršuje pití toniku, který obsahuje chinin.
  • Nesolte tolik. Pískání se může zmírnit i dietou, kdy místo soli budete raději používat bylinky, které jídlo okoření (např. česnek může částečně simulovat slanou chuť).
  • Pomáhají i minerály: magnezium, zinek, z vitaminů hlavně vitamíny A a B.

 

Pomoci může jinan dvoulaločný - ginko biloba (správně ginkgo)

Vyzkoušejte ginkgo bilobu (lék Tanakan, Tebokan, Gingio ad.). Pravidelným užíváním léků (4-6 týdnů) nebo kapek z lékárny můžete tinitus výrazně omezit. O užívání se raději poraďte s ušním lékařem. Pozitivní zkušenosti mají pacienti i po akupunktuře nebo hypnóze. Pomocí je i indická masáž hlavy vsedě. Někdy pomohou i pravidelné, jemné masáže spánků.

 

Příčina pískání v uších

  • Pískání v uších se vyskytuje při nemocech vnějšího, středního i vnitřního ucha.
  • Je průvodním jevem potíží se sluchovým nervem, sluchovou dráhou a případně poškození centrálního nervového systému.
  • Jeho příčinou je někdy nadměrné množství ušního mazu ve vnějším zvukovodu.
  • Objevuje se i při zánětech a nádorových procesech v oblasti středoušní dutiny, nádorech sluchového nervu poruchách funkce Eustachovy trubice a podobně.
  • Někdy jsou příčinou poruchy krční páteře, protože přes ní procházejí cévy (vertebrální arterie), které ovlivňují krom jiného i vnitřní ucho.
  • Pískot může být i důsledkem častého pobytu na hlučných místech, kde je více než 90 decibelů - na stavbách, v kinech, hudebních klubech ...
  • Problém s pískáním občas vyvolává i vysoký nebo nízký tlak, některé léky a nemoci - například cukrovka nebo ateroskleróza tepen hlavy a krku.