Příjemnou noc, dnes je pátek 26.4.2024, svátek slaví Oto, zítra Jaroslav.

Jak posílit imunitu před zimou - 7 tipů

jak-posilit-imunitu-pred-zimou-7-tipu

jak-posilit-imunitu-pred-zimou-7-tipu
Zima se kvapem blíží. Kolegové v práci začínají vytahovat kapesníky a děti stále častěji chodí ze škol s kašlem a teplotou. Klíčem k tomu, aby se vám tyto starosti vyhnuly, je dobrá imunita. "Otužuj se a hlídej si váhu a kondici." Tento recept na pevné zdraví, které zahrnuje i dobrou imunitu, zná asi každý. Ale ve chvíli, kdy už lezavé počasí udeřilo a vy si uvědomujete, že se vám to zase - jaksi - nepovedlo, je na otužování trochu pozdě. Přinášíme vám nicméně několik tipů, které vám pomohou imunitu posílit o trochu rychleji.

___
___

DOBÍJEJTE ENERGII, RELAXUJTE, VYHNĚTE SE STRESU

Vašemu organismu a imunitě v první řadě pomůže, pokud se budete svému tělu věnovat: necháte ho odpočinout a dopřejete mu relaxaci. Pokud chcete být zdraví, dbejte na pravidelný odpočinek. Spěte. Minimálně šest hodin denně byste měli strávit spánkem, ideálně ale osm - ostatně se zkracujícími se dny chuť zalehnout do peřin roste. Dostatek spánku zajišťuje, že vaše tělo bude mít sílu na boj s útočníky. Vyhýbejte se také stresu. I když stres je přirozená reakce, která tělu umožňuje reagovat na ohrožení, dnes ho většina lidí zažívá příliš často, a tím svoje tělo vyčerpává. Dlouhodobý stres narušuje psychickou kondici, a ta může podlomit i schopnost těla odolávat fYzickým útočníkům. Pokud už stres zažíváte ať už v práci nebo doma, naučte se ho odbourávat. Pomohou například koníčky, setkávání s přáteli nebo porada s odborníkem-psychologem.


ROZMAZLUJTE SE MASÁŽÍ ČI SAUNOU

I když vás připraví o čas a peníze, bse mohou ukázat jako rozumná investice. I tyto procedury totiž vašemu tělu pomáhají posilovat obranyschopnost. Vyzkoušejte například lymfatickou masáž, která pomáhá vyplavit z těla škodlivé látky, uvolnit se a nabrat síly, ale pomůže i jednodušší masáž relaxační. V sauně s potem vyplavíte z těla i škodliviny, které se v něm nahromadily. Pravidelné pocení a střídání tepla a chladu posilují odolnost organismu vůči virózám a nachlazení.

A co ještě pomůže? Sex. Milování je nejen báječný způsob, jak odbourat stres, ale také posilovač imunity. Výměna mikroorganismů s partnerem totiž vaše tělo trénuje na setkání s jinými "vetřelci": vědci zjistili, že ti, kdo mají sex jednou až dvakrát týdně, mají v těle více imunoglobulinu než pohlavně zdrženlivější lidé.


ZAKAŽTE SI JEDY - KOUŘENÍ A ALKOHOL

Asi nepřekvapí, že k "zabijákům" imunity patří i kouření a nemírná konzumace alkoholu. Zatímco zplodinám z aut a továren, mezi nimiž bydlíme, se uniká jen těžko, zanášení plicních sklípků dehtem a dalšími jedy z vlastní vůle je opravdu zbytečné. Pokud proto vy - ale i někdo z vašich blízkých - máte problém s opakovanými infekcemi, možná by stálo za to pokusit se zbavit závislosti na cigaretách.
Velkou zátěží pro tělo je i odbourávání alkoholu. Nemusíte se mu vyhýbat úplně, ale muži by neměli vypít víc než dvě piva nebo dvě skleničky vína denně a ženy by se měly vejít do limitu polovičního. Naopak ostatní tekutiny - nejlépe čistá voda, ředěné ovocné džusy nebo slabé ovocné či bylinkové čaje - by měly být ve vašem jídelníčku zastoupeny velmi hojně.


AKTIVUJTE IMUNITU VAŠICH STŘEV PROBIOTIKY

Nejen láska, ale i zdraví prochází žaludkem. Trávicí trakt je velmi důležitá složka imunitního systému - právě tam se totiž "rozpozná" velké množství nežádoucích vetřelců v těle a imunitní buňky je mohou zlikvidovat. Obranné reakci těla přitom významně pomáhají bakterie, které přirozeně ve střevě sídlí. Navíc tyto organismy dokážou vylučovat látky, jež tělo chrání před poškozením, a proto je dobré, aby jejich hladina byla optimální. Vylepšit si množství užitečných bakterií ve střevech pomáhají probiotika. K těmto přípravkům patří nejen hojně propagované jogurtové nápoje, ale i medikamenty, které koupíte v lékárně. Ty mohou mít i mnohonásobně vyšší obsah bakterií, což prospívá nejen imunitě, ale i pravidelnému trávicímu procesu. Při jejich výběru je ovšem důležité posuzovat nejen jejich uváděný počet, ale i konkrétní kmen. To poznáte podle toho, že za jménem probiotické bakterie je ještě uvedeno kódové označení. Jen takový kmen byl totiž klinicky zkoušen a jeho deklarované

vlastnosti byly ověřeny.

CUKR IMUNITĚ NEPROSPÍVÁ

Zatímco rizika nemírného pití či kouření asi každý zná, překvapením může být škodlivost rafinovaného cukru. Sladidlo, které je u nás nejběžnější, totiž podle odborníků neprospívá rovnováze osídlení střev, a tedy ani imunitním aktivitám, které se tu odehrávají.

Cukr přispívá k tomu, že se v trávicím traktu množí kvasinky a plísně. Mnoho lékařů zaměřených na holistickou medicínu považuje rafinovaný cukr za nebezpečnějšího narušitele imunity než kouření. Ale umělá sladidla jsou prý ještě horší! Sladit je nejlepší medem nebo třtinovým cukrem. Za další sabotéry efektivní funkce střev jsou považovány bílá mouka a pečivo, maso a umělé konzervanty.


SPRÁVNÝ STAV STŘEV UDRŽÍ ČESNEK A CIBULE

Existuje celý dlouhý seznam potravin a receptů, o nichž se rvrdí, že posilují imunitu. Pravda ale je, že jen málo z nich prokázalo svůj účinek při podrobných testech prováděných měřítky dnešní vědy: tedy v dostatečně velkých studiích, které srovnávají účinek dané metody s neúčinným placebem a podobně. Poměrně dobře si ale stojí česnek. Laboratorní testy prokázaly, že dokáže úspěšně likvidovat bakterie, viry a houby, a jedna studie dokonce naznačila, že spolu s cibulí může pomoci snížit výskyt rakovinných onemocnění. Nasucho osmažené topinky s pokrájeným česnekem nebo těstoviny s pořádnou porcí čerstvého česneku vám proto rozhodně neuškodí.