Dobré ráno, dnes je pátek 26.4.2024, svátek slaví Oto, zítra Jaroslav.

Sebeobrana při napadení v bytě nebo domě a prevence útoku

zlodeji_v_byte.jpg Napadení útočníkem v bytě patří k nejnebezpečnějším - pokud jsme sami doma a útočník je z nějakého důvodu v přesile a ublíží nám, nemáme se kam dovolat. Může dojít i k situacím, že po napadení můžeme přijít o život. Proto je nutné se otázkou vstupu cizích lidí do bytu a domu zabývat ... a netýká se to rozhodně jen starých důvěřivých lidí.

Prevence ataky od potencionálního útočníka v bytě/domě, reakce na započatý útok:

  • pokud např. přichází neznámý muž jako kontrolor vodáren a chce vám zkontrolovat vodoinstalaci a vy jste už otevřela, zavolejte do prázdného bytu: "Karle, nějakej chlap nám tady chce zkontrolovat vodovodní kohoutky, pojď sem!" Pokud pachatel neví, že jste doma sami, zřejmě odejde.
  • vždy velmi pečlivě sledujte okolí vchodu do vašeho bytu a to, zda na schodišti nestojí nebo nečeká cizí osoba, buďte bystří i při krocích, které se zastaví, atd.
  • snažte se nepouštět cizí osoby do svého domu nebo dokonce bytu, pokud řeknou, že jdou za panem Novákem, o kterém víte, že v domě bydlí, řekněte ať na něj zazvoní a že nevíte, jestli je doma a dveře domu zabouchněte (i když půjde o slušně vypadajícího člověka), vysledujte včas podezřelého, který se dalšími a dalšími argumenty snaží dostat do vašeho bytu - buďte v tomto mimořádně ostražití! Pokud je osoba před bytem, máte mnohem větší šanci na úspěch před útočníkem, než když jste v bytě s ním osamoceni (útočník je většinou více připraven k útoku než vy).
  • pokud někdo něco potřebuje, snažte se jej vzít k ostatním sousedům nebo je přivolat mobilním telefonem: "Já nevím, kde mám vodovodní měřič v bytě, zajdeme za panem Procházkou, ten to bude vědět."
  • nikdy nepouštějte cizí lidi do bytu, vždy vše přineste před byt a pokud jdete z bytu, zavřete a zamčete dveře
  • pokud je vám člověk před bytem, se kterým mluvíte podezřelý, buďte hluční - mluvte hodně nahlas, je pravděpodobné, že upoutáte pozornost ostatních, kteří se podívají kukátkem ve dveřích co se děje
  • mějte v nějakém kapsáři na dveřích (nebo u dveří) bytu zavěšený předmět, který vás ochrání - např. slzný spray, osobní alarm, ad.
  • pokud nachytáte osobu, jak se vám hrabe ve věcech nebo prochází byt a dívá se kde co ukrátst a jste fyzicky slabší, nejděte do předem prohraného boje
  • nainstalujte si na dveře svého bytu/domu řetízek, dále pak i domácí telefon a samozřejmostí je kukátko na dveřích, pro náročnější je možné pořídit kamerový minisystém (za několik tisíc, ale pokud má ochránit Váš život, majetek a blízké, je to pakatelová položka!!!)
  • mějte ve svém telefonu telefonní čísla svých sousedů, kteří jsou v různé doby doma, abyste se jich v případě potřeby mohli dovolat a např. říct: "Je tu nějaký pán, chce se podívat na plynový spotřebič, přijď prosím Tě hned nahoru, jo? Díky."
  • v krajním případě můžete udělat nějakou zvláštní věc, kterou na sebe upozorníte - např. vyhodíte vázu z okna a zařvete: "Potřebuji pomoc! Jmenuji se Kratochvílová, 4 patro! Mám tu cizího člověka!" Zřejmě někdo přijde nebo zavolá Policii. Pokud se absurdnosti činu smějete, vězte, že přesně tato situace jedné ženě zachránila život.


Pravidla při vniku do bytu a napadení:

  • pokud jste verbálně nebo fyzicky napadeni, sledovat ruce a oči pachatele, zda nemá zbraň
  • pokud by se snažil pachatel o fyzický kontakt již v bytě, jestliže je to možné, tak odcházíme nebo utíkáme (byt má menší cenu než náš život a můžeme navíc zavolat policii) a pokud to není nezbytně nutné snažíme se nejít do protiútoku (pachatel může mít u sebe např. nůž a jedním bodnutím nás tak připravit o život!!!)



Jednoduché útoky:

  • pokud nás pachatel drží za oděv - ruku mu přidržíme na našem těle a silnou ranou jej udeříme hranou zápěstí otevřené dlaně do nosu, ihned nato můžeme vést kop kolenem do břicha nebo na genitálie
  • hodit pachateli do obličeje nějaký předmět nebo sypký materiál a okamžitě bez čekání při ochromení několika intenzivními kopy nebo ranami na citlivá místa na obličeji nebo jinde na těle útočníka spacifikovat



 

Sebeobrana nebo protiútok předměty, které máme skoro vždy u sebe nebo jsou v naší blízkosti

Hůl - ač se to nezdá, vycházkovou nebo francouzskou holí můžete pachateli poměrně hodně ublížit nebo hůl použít na bodání, sekání, odtlačení (uchopením oběma rukama a dát do vodorovné polohy), přitlačit pachatele ke zdi horizontálně drženou holí na ohryzku ke zdi, útok holí na genitálie; zachycení za krk, stažení hlavy dolů a kop do obličeje.

Batoh, taška, jiné zavazadlo - vcelku dobře nás ochrání před útokem předmětem (bodná, sečná zbraň, bejsbolová pálka) - batohem se pokoušíme vykrývat rány. Lépe aby byl pobodán nebo posekán batoh než naše končetiny nebo dokonce naše tělo.

Židle - pokud chytneme židli nohami směrem k pachateli, můžeme se aktivně bránit rychlým bodnutím do pachatelova těla, můžeme pachatelovo tělo zachytit mezi nohy židle a přitlačit ke zdi. Židle je vynikající ochrana proti bodným a sečným zbraním, kdy se zabrání kontaktu pachatele s obětí.

Klíče - klíče na kroužku chytíme tak, aby jednotlivé klíče byly mezi prsty. Útočíme na citlivá místa - obličej, krk, genitálie. Je možné svazek chytit i tak, že jej máme jako nůž - klíče tedy držíme v uzavřené dlani a hroty klíčů směřují směrem od malíku - v pravém úhlu oproti ose ruky.

Hřeben - hroty hřebenu při přejetí přes kořen nosu způsobí bolest, velmi často krvavé zranění.

Deštník - bodání, sekání, dále podobné použití jako hůl - viz výše.

Spray - slzný spray, voňavka, barva ve spray, ad. - útočíme vždy na oči, vyřadíme tak útočníkovy zrakové vjemy, čímž je výrazně oslaben.

Kniha - útok hranou knihy do obličeje, genitálií, břicha nebo hrudníku je velmi bolestivé.

Kufr - viz batoh

Osobní alarm - pokud se cítíte v nebezpečí, vytrhnete pojistku a alarm odhodíte opodál. Zvuk je pronikavý, pachatel buď jde zlikvidovat alarm (a vy utíkáte) a nebo utíká sám pachatel (zvuk osobního alarmu má kolem 100-120 dB a nenechá nikoho v klidu - obzvlášť v absolutní noci).

 


Rady:

NEBOJTE SE BRÁNIT, ALE OBRANA NESMÍ PŘEVÝŠIT ÚTOK! POKUD VÁM NĚKDO CHCE UKRÁST KABELKU A VY JEJ POTÉ CO VÁM JI ODNÁŠÍ ZAÚTOČÍTE TAKOVÝM ZPŮSOBEM, ŽE JEJ ZABIJETE (NAPŘ. UHOZENÍM KAMENEM DO HLAVY), NEBYL JIŽ AKTIVNÍ ÚTOK, ALE MSTA A PÁCHÁTE TRESTNÝ ČIN! Z TOHOTO DŮVODU VŽDY ZVAŽTE, ZDA POUŽÍT ZBRAŇ (PISTOLI, NŮŽ, BOXER, AD.), ZPŮSOB OBRANY TEDY NESMÍ BÝT ZCELA ZJEVNĚ NEPŘIMĚŘENÝ ÚTOKU!

NEBOJTE SE NEPŘÍJEMNOSTÍ, KTERÉ MOŽNÁ VZNIKNOU TÍM, ŽE SE SNAŽÍTE DOVOLAT POMOCI NAPŘÍKLAD KŘIKEM! VAŠE ODVAHA VÁM MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOT NEBO MAJETEK!

BUĎTE VELMI OPATRNÍ V NOCI A SNAŽTE SE NIKDY NECHODIT SAMI (PLATÍ HLAVNĚ PRO ŽENY)

BRAŇTE SE AŽ JSTE OHROŽENI, POKUD NA VÁS NĚKDO POKŘIKUJE Z 10 METRŮ, NENÍ TO ÚTOK! ÚTOK JE TO, POKUD ÚTOČNÍK SVÝMI VNĚJŠÍMI PROJEVY JASNĚ DÁVÁ NAJEVO MOŽNOU NÁSLEDNOU ATAKU NEBO JI JIŽ ZAPOČAL

NEVĚŘTE NIKOMU V TOM CO ŘÍKÁ - PACHATELÉ MÍVAJÍ VELMI DOBROU FANTAZII K TOMU, JAK VÁS OBELSTÍT!

ÚTOK NESMÍTE NIKDY SAMI VYPROVOKOVAT!

VYHÝBAT SE SKUPINÁM LIDÍ, KTERÉ MOHOU BÝT POTENCIONÁLNĚ NEBEZPEČNÍ. SKUPINA SE TOTIŽ VŽDY CÍTÍ BÝT SILNĚJŠÍ A PŘEDEVŠÍM ANONYMNĚJŠÍ NEŽ JEDNOTLIVEC.

NENECHTE SE OBTĚŽOVAT, OBTĚŽOVÁNÍ BY MOHLO VÉST K DALŠÍ ATACE - K UBLÍŽENÍ

SLEDUJTE SVÉ OKOLÍ A REAGUJETE NA OKOLNOSTI V Č A S A A K T I V N Ě - POKUD VIDÍTE, ŽE JE NEBEZPEČNÉ INDIVIDUUM U VAŠEHO AUTA, VY JSTE UVNITŘ, OKAMŽITĚ ZAMČETE DVEŘE A NAPŘ. TRUBTE KLAKSONEM, ABYSTE NA SEBE UPOZORNILI.

NEVĚŘTE SOLIDNÍMU VZEZŘENÍ LIDÍ!!! VĚTŠINA PACHATELŮ TRESTNÝCH ČINŮ SE TAK SNAŽÍ VYPADAT.

POKUD JSTE TEN, KDO JDE NĚKOMU NA POMOC, SNAŽTE SE Z DAVU DALŠÍCH LIDÍ VYBRAT NĚJAKÉHO ČLOVĚKA, SE KTERÝM POMŮŽETE DRUHÉMU. MYSLETE MIMO JINÉ I NA VLASTNÍ BEZPEČÍ A POKUD MÁTE POCIT, ŽE JE ÚTOK V PŘESILE A V OKOLÍ NENÍ NIKDO, BY VÁM MOHL POMOCI V BOJI S ÚTOČNÍKEM, KTERÝ NAPADL UTLAČOVANÉHO, VOLEJTE POLICII NA TELFONNÍM ČÍSLE 112 NEBO 158

Zdroj:
Bílý kruh bezpečí (BKB)
Pořad Braňme se! (Česká televize)