Příjemnou noc, dnes je pátek 26.4.2024, svátek slaví Oto, zítra Jaroslav.

Třes (tremor) rukou a končetin - příčiny psychické, tělesné a léčba v přehledu.

tres_rukou_priciny_lecba.jpgTřes může mít mnoho příčin. Ani zdaleka nemusí jít o alkoholickou příčinu. Důvod může tkvět v poruše tělené (např. štítná žláza) nebo psychické (neuróza). O tremoru, jeho příčinách a střučně i o léčbě pojednává tento článek.
___
___ 

Tremor končetin

Třes (v medicínské hantýrce tremor) může být projevem mnoha různých poruch, od naprosto bezvýznamných až po onemocnění, která jsou závažná a vyžadují odbornou péči. Nejčastější je tzv. esenciální tremor , který se vyskytuje u 1-4% lidí a vzniká patrně na dědičném podkladě. Jeho přesný mechanismus není znám. Rozvíjí se i desítky let, ale může se projevit již od dětství. Postižení někdy udávají ústup třesu po požití alkoholu, což může vést k jeho „léčebnému“ nadužívání.

 

Alkohol a třes 

Jinak ovšem platí, že alkohol je naopak také často příčinou třesu, zejména v pokročilých stádiích. Zde je na vině mj. porucha výživy nervových buněk (neuropatie), spojená často s relativním nedostatkem vitaminu B1.

 

Otrava rtutí 

Třes bývá také důsledkem otrav neurotoxickými látkami, například rtutí. Při otravě rtutí se projevuje jemné svalové chvění přerušované hrubším třesem. Třes bývá intenčního charakteru, tj. při nějakém volním pohybu, takže se projevuje např. při psaní a může postihovat kromě prstů i rty, jazyk či oční víčka.

 

Nežádoucí účinek léků a látek - antipsychotika, lithium,  kofein, psychostimulancia

Třes bývá také nežádoucím příznakem různých léků, nejčastěji psychofarmak, zejména těch, které jsou určeny k léčbě psychotických onemocnění (antipsychotik). Antipsychotika vyvolávají tzv. parkinsonský syndrom, který připomíná Parkinsonovu chorobu, u níž je právě třes v popředí příznaků. Mezi léky, které mohou vyvolat třes, jenž se projevuje např. i poruchami písma (což může někdy vést až k tomu, že vám v bance nevydají Vaše peníze, neboť podpis neodpovídá vzoru), patří i lithium. Třes se objevuje i po předávkování kávou, povzbuzujícími prášky, některými čaji apod.

 

Štítná žláza, nízká hladina cukru, Wilsonova choroba ovlivní také třepání

Při posuzování třesu je nutno vyloučit řadu závažných (a přitom často léčitelných) příčin jako jsou onemocnění štítné žlázy, hypoglykemické stavy při léčeném diabetu či nádoru produkujícím inzulin, Wilsonova choroba (porucha metabolismu mědi) aj.

 

Psychika má významný vliv,  neopomínejme ani abstinenční příznaky

Třes může být také „pouze“ neurotický, provázející úzkost, sociální fobii (trému) a různé stavy děsu a paniky. Třes je též hlavním příznakem deliria tremens, které ho má přímo v názvu.

 

Léčba třesu dle příčiny

Léčba je podle příčiny buď neurologická (Parkinsonova choroba, esenciální tremor ) nebo psychiatrická (úzkostné poruchy, deliria, psychozy), popřípadě zaměřená na základní poruchu (endokrinologická léčba onemocnění štítné žlázy, obecně léčba otrav, úprava výživy u nedostatku vitamínů apod.). Při velkých nemocnicích, např. na univerzitních neurologických klinikách v Praze, v Brně, Olomouci, v Ostravě při FN-Ostrava-Poruba aj., jsou specializovaná centra pro léčbu třesu nebo alespoň odborníci na tuto problematiku zaměření.