Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Léky

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7078

Jsme na Facebooku

Staňte se fanouškem na facebooku
Denně info o nových článcích tohoto webu na facebooku!

Web běží na serveru:

WEDOS

Léky

Interakce léků - ročně zemře 230 lidí a 3400 skončí v nemocnici právě kvůli reakcím léků mezi sebou

Email
Pondělí, 10. prosinec 2018 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 54x   

interakce-leku-rocne-zemre-230-lidi-a-3400-skonci-v-nemocnici-prave-kvuli-reakcim-leku-mezi-sebouKvůli nežádoucímu vzájemnému působení léků, které pacienti užívají, končí každý rok v českých nemocnicích 3400 lidí. Zhruba 230 jich zemře. Většině těchto případů se dá zabránit. Vyplývá to z odhadů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), které novinářům představili její zástupci. Léková interakce je vzájemné působení buď několika léků, nebo také léků a potravin, doplňků stravy či kouření. Některé kombinace ovlivňují účinnost léků, kterou mohou tlumit, ale i zvyšovat tak, že mohou pacientovi způsobit zdravotní komplikace.

__

Celý článek...
 

Potratová pilulka - princip, účinná látka mifepriston RU 486, historie

Email
Středa, 09. květen 2018 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 785x   

 

potratova-pilulka-princip-ucinna-latka-mifepriston-ru-486-historie-2Takzvanou potratovou pilulku jedni vynášejí do nebes, jiní zatracují. Pravdou však je, že je to jen jiná metoda k ukončení těhotenství. Přitom nejde ani o novinku, ani o zázrak. Účinná látka pilulky, mifepriston (neboli RU 486) byl vyvinut ve Francii v 80. letech minulého století při výzkumu kortikoidů a jako „potratová pilulka" se tam smí používat od roku 1988.

__

__

Celý článek...
 

Egiramlon a vysoký krevní tlak (hypertenze) - výhody kombinace ramiprilu a amlodipinu

Email
Neděle, 11. prosinec 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2473x   

 

egiramlon-a-vysoky-krevni-tlak-hypertenze-vyhody-kombinace-ramiprilu-a-amlodipinuHypertenzi v dnešní době řadíme mezi nejvýznamnější rizikové faktory při rozvoji všech klinických forem aterosklerózy a při vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Prevalence hypertenze v populaci je asi 40 %, se stoupajícím věkem se však významně zvyšuje. Incidence hypertenze ve věku mezi 60. a 70. rokem života činí zhruba 4 – 8 %.

___

___

Celý článek...
 

Warfarin - indikace, léčba předávkování, co je to INR, Warfarin a těhotenství

Email
Pondělí, 28. listopad 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6107x   

 

warfarin-indikace-lecba-predavkovani-co-je-to-inr-warfarin-a-tehotenstviWarfarin (derivát kumarinu, vonné látky pro kosmetické a potravinářské účely) je jedním z léků proti srážení krve. Jedná se o hojně předepisovaný preparát, jehož význam je nesmírný. Při nerozumném či nezodpovědném užívání však může pacienta poškodit, ba dokonce ohrozit na životě. Avarování před nemírnou konzumací špenátu i další listové zeleniny při jeho užívání vůbec není přehnané.

___

___

Celý článek...
 

Na co které léky účinkují - indikační skupiny léčiv, názvy a příklady léků

Email
Pátek, 02. září 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3200x   

na-co-ktere-leky-ucinkuji-indikacni-skupiny-leciv-nazvy-a-priklady-lekuČlověk je tvor šikovný, který si poradí téměř v každé situaci. Vyrobil si mnoho léků, kterými buď zcela vyléčí nějaký symptom nebo nemoc či dokáže nahradit látky, které tělo netvoří (substitutuční léčba). Abychom se v lécích vyznali, máme je seřazeny do indikačních skupin. Jejich seznam a příklady názvů léků jsou uvedené v této stránce. 

 

___

___

Celý článek...
 

Léky na bolest, analgetika v těhotenství a při kojení - které se mohou užívat a které ne?

Email
Středa, 02. září 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2663x   

leky-na-bolest-analgetika-v-tehotenstvi-a-pri-kojeni-ktere-se-mohou-uzivat-a-ktere-neLéčba bolesti v období těhotenství a kojení přináší určitá omezení ve výběru analgetik. Důvodem je možné negativní ovlivnění plodu  během gravidity a kojence v období laktace. Článek přináší přehled analgetik a jejich možnost užití v tomto období podle současných  právních podkladů a dostupných klinických studií.

___

___

Celý článek...
 

Kombinace amlodipin + bisoprolol v léčbě vysokého tlaku krve, hypertenze, hypertenzní choroby

Email
Čtvrtek, 20. srpen 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2769x   

 

kombinace-amlodipin--bisoprolol-v-lecbe-vysokeho-tlaku-krve-hypertenze-hypertenzni-chorobyV ekonomicky vyspělém světě představuje hypertenze jeden z nejvýznamnějších  rizikových faktorů pro kardiovaskulární onemocnění. Léčba hypertenze  sice vede významně ke snížení kardiovaskulární morbidity a mortality, ale jak  ukazují nedávno publikované práce, 1,2 stále velká část hypertoniků není dobře  léčena, protože nedosahuje cílových hodnot krevního tlaku.

___

___

Celý článek...
 

Léčba poruch erekce (erektilní dysfunkce) a předčasné ejakulace - moderní přístup léčby

Email
Úterý, 11. srpen 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2621x   

lecba-poruch-erekce-erektilni-dysfunkce-a-predcasne-ejakulace-moderni-pristup-rok-2015Erektilní dysfunkce (ED) je definována jako neschopnost dosáhnout  a udržet ztopoření dostatečné k realizaci uspokojivého sexuálního  styku. V Massachusetts Male Aging Study byla zjištěna 52% prevalence  ED (erektilní dysfunkce) ve věkové kategorii 40 – 70 let. Organická etiologie ED  představuje 80 %, psychogenní 20 %. Organická etiologie ED může  být vaskulární, neurogenní, anatomická, hormonální, indukovaná  léky.

___

___

Celý článek...
 

Triplixam - moderní léčba vysokého krevního tlaku, hypertenze (hypertenzní nemoci)

Email
Pondělí, 05. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 15714x   

triplixam-moderni-lecba-vysokeho-krevniho-tlaku-hypertenze-hypertenzni-nemoci

V posledních desetiletích nastartovala v ČR změna životního stylu, včetně ukončení behaviorální restrikce, spolu s rozšířením nových léčebných postupů, klesající trend incidence kardio vaskulárních (KV) nemocí. Ve srovnání s vyspělými ekonomickými zeměmi zůstává incidence stále relativně vysoká.

___

___

Celý článek...
 

Léčba demence a ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) - moderní studie 2015 a informace

Email
Čtvrtek, 01. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2332x   

lecba-demence-a-ginkgo-biloba-jinan-dvoulalocny-moderni-studie-a-informace

Živoucí fosilie, svědek éry dinosaurů – to jsou jen některá označení pro prastarý strom jinan dvoulaločný (ginkgo biloba L., Ginkgoaceae). Po 150 milionů let prakticky nezměnil svou podobu; dorůstá do výšky až 40 m a dožívá se více než 1000 let. Do Evropy byl jinan přivezen r. 1730. Fascinuje botaniky, stejně jako umělce a lékárníky. Jeho listy symbolizují naději, sílu, nezdolnost a dlouhý život.
___

___

Celý článek...
 

Avanafil - nový inhibitor fosfodiesterázy pro léčbu erektilní dysfunkce

Email
Středa, 17. prosinec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6511x   

avanafil-novy-inhibitor-fosfodiesterazy-pro-lecbu-erektilni-dysfunkce

Perorální podání inhibitorů fosfodiesterázy pátého typu (iPDE-5) je metodou volby při léčbě erektilní dysfunkce. Tato léčba je široce dostupná, dobře přijímaná pacienty a v posledních letech i méně finančně náročná. V roce 2013 byla registrována nová molekula iPDE-5 avanafil a před několika měsíci byl uveden na český trh. Co tedy od avanafilu očekávat a v čem se liší od „starších“ molekul?

___

___

Celý článek...
 

Moderní léčba vysokého krevního tlaku (hypertenze) kombinovanými přípravky

Email
Úterý, 16. prosinec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3545x   

moderni-lecba-vysokeho-krevniho-tlaku-hypertenze-kombinovanymi-pripravkyLéčbu hypertenze lze zahájit monoterapií, obvykle v nízké dávce, nebo kombinací dvou léků v nízké dávce či fixní kombinací. Monoterapie hypertenze bývá úspěšná maximálně u 30 % nemocných. U ostatních dosahujeme normalizace TK kombinací dvou i více antihypertenziv.

___

___

Celý článek...
 

Perorální antidiabetika - sulfonylmočovina, metformin, glitazony, inkretiny

Email
Neděle, 23. září 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5948x   

peroralni-diabetika-sulfonylmocovina-metformin-glitazony-inkretinyPerorální antidiabetika - řadíme mezi ně léčiva různé struktury, s odlišným mechanismem účinku, dávkováním i nežádoucími účinky. Podávají se většinou těsně před jídlem nebo s jídlem. Když pacient užije dávku léku, měl by se i najíst, jinak hrozí rozvoj hypoglykemie (viz výše), zvláště u některých skupin léků. Zmíním zde pouze ta léčiva, kterájsou v praxi nejužívanější.

___
___

Celý článek...
 

Jak správně užívat antibiotika - pravidla, doporučení

Email
Středa, 11. červenec 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 11387x   
jak-spravne-uzivat-antibiotika-pravidla-doporuceniPokud vám lékař předepíše antibiotika, ve většině případů pro to má pádný důvod. Užívání antibiotik však má svá pravidla. Pacient by je měl tedy užívat zodpovědně. Nesprávné užívání antibiotik (nejčastěji vynechávání tablet či dokonce nedobrání balení) může způsobit, že se bakterie stanou rezistentní k budoucí léčbě.
___
___

Celý článek...
 

Jak vznikla hormonální antikoncepce, Aspirin, Inzulín, Penicilin a Ibuprofen

Email
Čtvrtek, 28. červen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4270x   
jak-vznikla-hormonalni-antikoncepce-aspirin-inzulin-penicilin--ibuprofenBez léků bychom si dnes nedokázali představit běžný život, přitom většina z nich byla objevena až ve 20. století, především díky pokrokům v chemii a biomedicíně. Milionům lidí dodnes zachraňují, prodlužují nebo zkvalitňují život. Jak tedy vznikl Ibuprofen, Penicilin, Inzulín, Aspirin a hormonální antikoncepce? Přečtete si.
___
___

Celý článek...
 

Seznam léků na které od 1.7.2012 nebudou připlácet zdravotní pojišťovny

Email
Pátek, 22. červen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 12586x   
seznam-leku-na-ktere-od-1-7-2012-nebudou-priplacet-zdravotni-pojistovnyPojišťovny už lidem nebudou doplácet ani na Paralen, Brufen nebo Ibalgin. Za své si budou platit léčbu i ti pacienti, kteří potřebují některé léky na žaludek či slinivku, například Omeprazol či Pancreolan forte. Zdravotní pojišťovny totiž od 1. července nebudou hradit cenu u několika stovek volně prodejných léků. Lékaři je mohli dosud předepsat na recept a pacientovi část ceny nebo v některých případech i plnou cenu uhradila pojišťovna. To už neplatí.
___
___

Celý článek...
 

Vliv statínů (léků na snížení cholesterolu) na astma bronchiale

Email
Úterý, 08. květen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3577x   
Mohou statiny ovlivňovat závažnost astmatu? U statinů, léčiv užívaných ke snížení koncentrace cholesterolu u pacientů s dyslipidemií, byly pozorovány ještě další účinky, které mohou být u určitých skupin pacientů přínosem. Novým a překvapivým příspěvkem k tomuto tématu je studie, jejíž autoři se zabývali vztahem mezi užíváním statinů a závažností postižení dýchacích cest u pacientů s astmatem a hypercholesterolemií.
___
___

Celý článek...
 

SYSADOA, symptomatic slow acting drugs a léčba artrózy, osteroartrózy

Email
Sobota, 21. duben 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6048x   
SYSADOA-lecba-artrozy-osteoartrozyHodně lékařů (stejně jako já do dnešního dne) neví co znamená zkratka SYSADOA. Jde o symptomatic slow acting drugs, je to označení pro symptomaticky pomalu působící látky při osteoartróze. Tato skupina látek se vyznačuje tím, že je schopná zpomalit, případně zastavit další rozvoj osteoartrózy a zároveň působí proti bolesti a zánětu. Na rozdíl od léků proti bolesti mají SYSADOA výhodu, že nevykazují žádné nežádoucí účinky a umožňují tak dlouhodobé užívání. Tyto látky omezují proces odbourávání chrupavky a naopak, podporují proces její výstavby.
___
___

Celý článek...
 

Antikoagulancia - léky na snížení srážlivosti krve, ředění krve - informace

Email
Čtvrtek, 19. duben 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 38346x   
antikoagulancia-leky-na-snizeni-srazlivosti-krve-redeni-krve-informaceAntikoagulancia jsou léky snižující krevní srážlivost. Blokují tvorbu nebo účinek některých působků v procesu srážení krve - koagulace. Užívají se v prevenci a léčbě trombóz (sraženin) a jejich embolických komplikací (když je část trombu z místa vzniku zanesena do jiného místa v organismu, kde vyvolá uzávěr cévy,a tudíž nedokrvení příslušného orgánu - často plic nebo mozku).
___
___

Celý článek...
 

Léčba neuropatické bolesti a pregabalin, srovnání a rozdíl gabapentinu a pregabalinu

Email
Sobota, 10. březen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 27328x   
pregabalin-lecba-neuropaticke-bolestiPregabalin je v České republice schválen k užití v indikacích periferní či centrální neuropatické bolesti, u generalizované úzkostné poruchy ajako přídatná léčba u dospělých s parciálními záchvaty. Jedná se o látku příbuznou gabapentinu (zastřešující termín: gabapentinoidy).
___
___

Celý článek...
 


Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny