Náhodné stránky webu
- (01.05.2014) Jak se projevuje předávkování chromem, otrava chromem - příznaky, projevy, symptomy
- (01.11.2008) Hasicí přístroj v rodinném domě jako povinná výbava od 1.7.2008
- (22.01.2008) Taška z bramborového škrobu nebo juty šetří životní prostředí a přírodu
- (16.12.2012) Vánoce našich předků podle doktorky Kateřiny Cajthamlové
- (17.10.2012) Předsvatební smlouva, dohoda - vzor ke stažení online zdarma
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Jak se žilo v minulosti - život před 500 lety a v realitě |
![]() |
Neděle, 18. leden 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 13406x |
![]() ___
Bez elektřiny, tekoucí vody, plynu a tepla se tito lidé rvali o svou existenci, rodinu, o každý krajíc chleba. Jak žili lidé před 500 lety? Jaký byl všední den řemeslníka v roce 1509? Opravdu byl středověk tak temný, jak se dnes domníváme? Nebo to bylo ještě horší? Přežil by člověk 21. století ve středověku? A co naopak?
Modelová situace: František 2009 a Josef 1509Jako figuranta jsme zvolili průměrného Čecha živícího se řemeslem. Říkejme mu třeba František. Pracuje jako opravář v pneusevisu. Náš člověk z počátku 16. století bude mít zcela specifické zaměstnání, je tzv. platnéřem. Živí se tím, že z tepaného železa vyrábí pláty a tvaruje je do částí zbroje. Vzhledem k tomu, že před 500 lety se bojovalo prakticky neustále, o kšefty nouzi rozhodně neměl. Jmenuje se Josef. Oběma je kolem 35 let, což je pro Františka mladý věk, ovšem Josefův život pomalu spěje ke svému konci. Průměrný život totiž trval pouze přibližně 40 let.
Charakteristika - ruce, obličej, hlava, obleční a tělo1) Ruce – oba muži se živí šikovností svých rukou. František má však technologie a také přípravky, které dokážou jeho ruce ochránit. Jsou sice mozolnaté, ovšem opatrované a zdravé. To Josef z roku 1509 má ruce plné jizev a nedoléčených zranění. Uživit rodinu byla dřina, kterou si dnes ani nedokážeme představit. 2) Obličej – holicí krém, voda po holení, regenerační krémy. To všechno jsou přípravky, díky kterým může být tvář Františka, těžce pracujícího v tvrdých podmínkách, zdravá a pohledná. Středověký Josef na ochranu před nepříznivými vlivy po užíval maximálně bylinkové masti – pokud na ně samozřejmě měl. I vlivem mnoha dalších okolností tak tvář pětatřicetiletého muže připomínala spíše současného důchodce. 3) Hlava – umění číst a psát bylo na počátku 16. století spíše výsadou vysoce postavených lidí, kteří měli čas a prostředky na učení. Náš tvrdě pracující platnéř Josef tak nezná význam těch podivných čárek, kterým říkáme písmena. Jeho všeobecný rozhled je na velmi nízké úrovni. Svět pro něj končí několik kilometrů od jeho domu. I kontakt s lidmi z jiného města nebo vesnice je pro něj svátkem a výjimečnou situací. František je naopak informacemi přesycen. Během minuty se díky televizi a internetu dozvídá, co se děje na druhé straně planety. 4) Oblečení – moderní řemeslník vydělává dost, aby se mohl hezky a zároveň teple a slušně, i když nikterak luxusně, obléknout. Pracující člověk roku 1509 musel být rád za to, co má, a na módu se moc neohlížel. Šilo se z kůže, hrubého plátna, využívaly se hodně přírodní materiály. Nohy chránily tzv. onuce, tedy omotaný hadr. Kalhoty, hrubá košile, plášť s kapucí – to bylo typické oblečení řemeslníka z počátku 16.století. 5) Tělo – člověk na počátku 16. století netrpěl v takové míře tzv. civilizačními chorobami, tedy vysokým krevním tlakem, obezitou, infarktem, depresemi a podobně. Na druhou stranu smrtelná mohla být i obyčejná viróza nebo lehký úraz. Minimální lékařská péče a mizerná hygiena činily z lidí terče cizopasníků, virů, bacilů i jiných, dnes často jednoduše léčitelných, problémů.
Běžný pracovní den4.00 6.00 7.00 10.00 12.00 14.00 16.00 20.00 22.00 |