Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Zábava Texty, tipy Hlavolamy s řešením pro děti a chytré hlavičky

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Hlavolamy s řešením pro děti a chytré hlavičky Email
Čtvrtek, 24. leden 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 7575x
hadanky.jpgPojďte na chvíli zapojit mozkové závity a procvičit svou bystrost. Odpovězte na následující hádanky a hlavolamy nejen pro děti, ale pro všechny chytré a inteligentní hlavičky ... Řešení jednotlivých otázek najedete na konci této stránky.

 

___ 

___ 

Hlavolam 1
Před vámi stojí tři nádoby, jedna nádoba je 5-litrová, druhá 7-litrová a třetí je 12-litrová. Nádoba, která je 12 litrová, je naplněna vodou, ostatní jsou prázdné.
Rozdělte vodu z 12 litrové nádoby na dvě stejné části. Můžete libovolně přelívat vodu z jednotlivých nádob, ale nemůžete samozřejmě žádnou vodu vylít na zem, pouze přelívat v nádobách.

Hlavolam 2
Obchodníkovi přivezli cukr ve 12 uzavřených nádobách. Ve všech je moučkový cukr, pouze v jedné je krystalový cukr. Na nádobách však chybí označení, takže neví, co ve které nádobě je. Pouze ví, že krystalový cukr váží o něco víc než moučkový. Vtom do obchodu přijde zákazník, který velmi spěchá a chce si koupit osm nádob moučkového cukru. Obchodník má tedy čas jen na jedno zvážení tak, aby mohl prodat zákazníkovi to, co chce a aby nemusel otvírat uzavřené nádoby.
"Jak pozná obchodník po jednom zvážení, že zákazníkovi prodává osm nádob s moučkovým cukrem?"

Hlavolam 3
Manželé se chystají do divadla. Manžel už je připravený, manželka je namalovaná, učesaná, oblečená, pouze jí chybí boty. Jde si pro ně do šatny, vtom však praskne žárovka a v šatně je najednou tma. Žena tedy poslepu hledá své boty mezi ostatními. V šatně jsou čtyři boty, které mají číslo šest a osm bot s číslem sedm.
"Kolik bot musela vytáhnout ze šatny, aby si byla jistá, že z nich sestaví pár složený ze stejných čísel?"

Nápověda:
Uvědomte si, že byly pouze dva druhy bot a na jejich počtu vlastně nezáleží.

Hlavolam 4
Čtyři sourozenci si vyrazili na výlet. Přes les se přišli až k řece a chtěli by se dostat na druhou stranu.
U břehu je přivázaná loďka, ta ale uveze jen zátěž 50 kilogramů. Dva ze sourozenců přitom váží po 50 kilech a další dva po 25 kilech.
"Jak se všichni sourozenci dostanou na druhý břeh řeky?"

Hlavolam 5
Úkolem je najít číslo, které splňuje následující předpoklady:
- pokud je námi hledané číslo násobkem čísla 2, je toto číslo od 50-59
- pokud nejde o násobek čísla 3, je toto číslo mezi 60-69
- pokud není násobkem čísla 4, pak je to číslo v rozmezí od 70-79
"Jaké číslo tedy hledáme?"

Hlavolam 6
Před vámi stojí tři nádoby, jedna nádoba je 5 litrová, druhá 7 litrová a třetí je 12 litrová. Nádoba, která je 12 litrová, je naplněna vodou, ostatní jsou prázdné.
Rozdělte vodu z 12 litrové nádoby na dvě stejné části. Můžete libovolně přelívat vodu z jednotlivých nádob, ale nemůžete samozřejmě žádnou vodu vylít na zem, pouze přelívat v nádobách.


Řešení
Řešení 1:
Z dvanáctilitrové nádoby se naplní sedmilitrová. Ve dvanáctilitrové tedy zbude 5 litrů. Ze sedmilitrové se naplní pětilitrová nádoba a v sedmilitrové zbudou 2 litry. Pětilitrová nádoba se vylije zpět do dvanáctilitrové, kde je teď 10 litrů. Dva litry ze sedmilitrové nádoby se přelijí do pětilitrové. Sedmilitrová nádoba doplní z dvanáctilitrové, kde zbudou 3 litry. Ze sedmilitrové nádoby se doplní se doplní pětilitrový, v sedmilitrovém zbudou 4 litry. Pětilitrová nádoba se vylije zpět do dvanáctilitrové, kde je teď 8 litrů. 4 litry ze sedmilitrové nádoby se přelijí do pětilitrové. Sedmilitrová nádoba se naplní z dvanáctilitrové, kde je teď 1 litr. Pětilitrová nádoba se doplní 1 litrem ze sedmilitrové nádoby, ve které zůstane 6 litrů. 5 litrů z pětilitrové nádoby se nalije zpět do dvanáctilitrové nádoby, tím pádem je ve dvanáctilitrové i sedmilitrové nádobě šest litrů vody.

Řešení 2: Obchodník dal na každou misku vah 4 nádoby. Jestliže váhy nebyly v rovnováze, pak byla nádoba s krystalovým cukrem v těžší čtveřici nádob. Může si být tedy jist, že moučkový cukr je ve zbylých nádobách. Jsou-li v rovnováze, je krystalový cukr v nevážené čtveřici. Snadno tak určí osm nádob s moučkovým cukrem.

Řešení 3: Šest, protože v šatně byly pouze 4 boty číslo šest, musela tedy vytáhnout celkem šest bot, aby si byla jistá, že bude mít alespoň jeden pár bot číslo sedm.

Řešení 4: Nejprve se loďkou na druhou stranu dostanou oba sourozenci, kteří váží po 25 kilech. Pak jeden z lodí přejede zpět, vystoupí a loďkou se přepraví ten padesátikilový. Pak s loďkou přijede zpátky druhý 25 kilový sourozenec a vrátí se zpět se svým 25 kilovým sourozencem. Jeden z nich se pak vrátí, aby se mohl přepravit další, který váží 50 kilo. 25 kilový se pak vrátí zpět a s posledním sourozencem se přepraví.

Řešení 5: Hledané číslo je 75. Není to násobek 2 a zároveň není mezi 50-59. Je to násobek 3 a zároveň nepatří mezi 60-69. Není to násobek 4 a zároveň je mezi 70-79.

Řešení 6: Z dvanáctilitrové nádoby se naplní sedmilitrová. Ve dvanáctilitrové tedy zbude 5 litrů. Ze sedmilitrové se naplní pětilitrová nádoba a v sedmilitrové zbudou 2 litry. Pětilitrová nádoba se vylije zpět do dvanáctilitrové, kde je teď 10 litrů. Dva litry ze sedmilitrové nádoby se přelijí do pětilitrové. Sedmilitrová nádoba doplní z dvanáctilitrové, kde zbudou 3 litry. Ze sedmilitrové nádoby se doplní se doplní pětilitrový, v sedmilitrovém zbudou 4 litry. Pětilitrová nádoba se vylije zpět do dvanáctilitrové, kde je teď 8 litrů. 4 litry ze sedmilitrové nádoby se přelijí do pětilitrové. Sedmilitrová nádoba se naplní z dvanáctilitrové, kde je teď 1 litr. Pětilitrová nádoba se doplní 1 litrem ze sedmilitrové nádoby, ve které zůstane 6 litrů. 5 litrů z pětilitrové nádoby se nalije zpět do dvanáctilitrové nádoby, tím pádem je ve dvanáctilitrové i sedmilitrové nádobě šest litrů vody.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny