Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Pro dobrý vztah Co o sobě neprozradit v práci abyste se nedostali do řečí nebo nepřišli o práci - 12 tipů

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Co o sobě neprozradit v práci abyste se nedostali do řečí nebo nepřišli o práci - 12 tipů Email
Čtvrtek, 15. říjen 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2166x

 

co-o-sobe-neprozradit-v-praci-abyste-se-nedostali-zbytecne-do-problemu-a-do-reci-ostatnich-koleguPořádnou síť profesionálních vztahů si dnes nevybudujete bez toho, aniž byste se vašim kolegům aspoň trochu otevřeli. Dejte si na to ale pozor – pokud o sobě odhalíte nesprávné věci, může to vaši kariéru naopak zničit. Prozradit na sebe to správné a tím správným způsobem je umění. To, co se vám nyní může zdát jako skvělý nápad, může být při pohledu zpět naprostá hloupost.

___

___

Trik spočívá ve schopnosti tuto tenkou linii poznat a nepřekročit ji – jakmile o sobě něco vypustíte ven, už to nikdy nevezmete zpátky. Například o tom, jaké věty byste v práci neměli nikdy vyslovit, jsme psali už tady.

 

PAMATUJTE SI: vaši kolegové v práci jsou cizí lidé, se kterými jste se setkali z důvodu, že jste si přišli do práce vydělat peníze. Nejste nikomu povinni sdělovat své osobní informace a měli byste si je chránit. Otevřete se jen tomu, komu věříte a uznáte-li to skutečně za vhodné. Nespěchejte s tím.

 

Tohle je seznam 12 nejčastějších věcí, které na sebe lidé prozrazují – a které mohou poslat jejich kariéru střemhlav dolů:

1. Že nesnášíte svou práci

Ta poslední věc, po které lidé v práci touží, je poslouchat notorické stěžovatele. Prezentujete se tak jako negativista, který není týmovým hráčem. To rozkládá morálku skupiny. Šéfové většinou takové lidi rychle odhalí a také moc dobře vědí, že hned za rohem většinou čeká nadšená potenciální náhrada.

 

2 . Že si o někom myslíte, že je nekompetentní

Nekompetentní lidi byli, jsou a budou na každém pracovišti a je tu slušná šance, že to o nich všichni dobře vědí. Pokud není ve vaší moci jim pomoci nebo je propustit, nepomůžete si ani v nejmenším tím, že svoje názory o jejich neschopnosti budete vytrubovat okolo. Budete působit jako nejistý člověk, který se snaží lacině nahrát nějaké plusové body. Vaše necitlivost se vám pak nevyhnutelně vrátí v tom, jak vás budou brát ostatní.

 

3. Jaké jsou vaše politické a náboženské názory

Politické a náboženské postoje jsou natolik definujícími prvky lidské identity, že v případě jejich rozdílnosti nemusí být ke konfliktu v práci daleko. Váš nesouhlas s přesvědčením druhého může drasticky ovlivnit to, jak vás dotyčný vnímá. Napadnout něčí nejhlubší hodnoty je jedna z nejvíce urážlivých věcí, které vůbec můžete udělat. Samozřejmě, různí lidé berou politiku a náboženství různě, ale prosazování vlastních hodnot může lidi stejně tak zaujmout jako odpudit. Lidé si staví životy na svých ideálech a víře a dělit se s nimi o svůj názor je riskantní. Buďte ochotni naslouchat ostatním, aniž byste dávali najevo svůj postoj – protože ke konfliktu občas stačí i jeden nesouhlasný pohled.

 

4. Kolik vyděláváte

Vaši rodiče si možná rádi poslechnou, kolik jste tento měsíc přinesli domů, ale na pracovišti to plodí pouze rozbroje. Není v lidských silách odměnit každého úplně férově, a pokud prozradíte, kolik berete, dáte vašim kolegům do rukou měřítko. Jakmile bude každý vědět, kolik peněz dostáváte, začnou tím poměřovat každý váš krok. Je lákavé si s kolegou sdělit, kolik vyděláváte – čistě ze zvědavosti –, ale jakmile tak učiníte, nikdy už na sebe nebudete koukat stejnýma očima.

 

5. Co děláte na Facebooku

To poslední, co si vaše šéfka přeje vidět při nalogování na Facebook, jsou fotky z vaší poslední pařby. Je prostě příliš mnoho způsobů, jak se skrze Facebook špatně prezentovat. Co máte na sobě, co jste zrovna dělali nebo komentáře přátel. Tohle jsou drobnůstky, které mohou v konečném důsledku zasít semínko pochybnosti do myslí šéfa či kolegů, když budou přemýšlet o vašem povýšení, doporučení či pochvale. A snažit se cenzurovat sám sebe vůči kolegům je na Facebooku prostě příliš obtížné. Ušetřete si starosti a kolegy z práce jako přátele na Facebooku vůbec nemějte. Jako profesní síť používejte LinkedIn a Facebook si nechte na všechno ostatní.

 

6. Co se děje u vás v ložnici

Ať už je váš sexuální život nadpozemský nebo naopak žádný nemáte, tyto informace nemají v práci co dělat. Možná se jim pár lidí křečovitě zasměje, ale většině budou spíše proti srsti či se rovnou urazí. Překročení téhle hranice vám ihned vynese špatnou reputaci.

 

7. Co si myslíte o ostatních, že dělají v ložnici

100 % lidí, se kterými pracujete, nemá zájem se od vás doslechnout, že jsou podle vás v posteli totální uragán vášně. Neexistuje snad lepší způsob, jak někoho vyděsit, než naznačit, že vás vůbec napadlo o jejich sexuálním životě přemýšlet. Cokoliv, ať už to bude spekulace o kolegově pohlavní orientaci či zdánlivě nevinná poznámka typu „jo, být tak zase novomanželem“, vás může u kolegů už napořád postavit do negativního světla.

Vaše myšlenky jsou jen vaše. Myslete si o ostatních, cokoli uznáte za vhodné – ale nechte si to vždy pro sebe.

 

8. Že vám jde o něčí místo

Veřejné sdílení vašich pracovních ambic, zejména pokud jsou v přímém rozporu se zájmy jiných lidí, vám zajistí pověst sobce a necity nejen ve vašem okolí, ale v celé společnosti. Těm nejlepším zaměstnancům jde o úspěch celého týmu, nejen jich samotných. Nezávisle na skutečných motivech (někteří z nás skutečně pracují jen proto, aby dostali zaplaceno), rozhlašování vlastních sobeckých cílů vám nijak neprospěje.

 

9. Jací divoši jste bývali na vysoké

Vaše minulost o vás mnohé vypovídá. To, že jste před 20 lety dělali hlouposti, neznamená, že si o vás lidé automaticky budou myslet, že jste od té doby ušli dalekou cestu a teď jste ctní, dospělí a rozumní. Chování, které bylo součástí běžného dne na kolejích (pitky a flámy, drobné krádeže, řízení pod vlivem, šikana lidí nebo trápení zvířat a podobně), všem okolo dokazuje, že když dojde na lámání chleba, máte bídný úsudek a neumíte si stanovit hranice. Mnoho prezidentů bylo v minulosti zvoleno navzdory výstřelkům z minulosti, ale pokud kolem sebe nemáte tým PR expertů, který chrání či profesionálně přetváří vaši image, měli byste si stinné stránky své minulosti nechat pro sebe.

 

10. Jak moc rádi se opijete

Možná si myslíte, že povídání o tom, jak moc jste se o víkendu opili, nemá vliv na to, jak se na vás v práci dívají. Nakonec, pokud jste dobrý pracant, jste dobrý pracant, ne? Bohužel ne. Nepovede to k tomu, že vás lidi budou pokládat za veselou kopu. Namísto toho vás budou považovat za nedospělého, nepředvídatelného, bez dobrého vkusu a úsudku. Příliš mnoho lidí má k drogám a pití negativní postoj, než aby bylo bezpečné o sobě prezentovat, jak moc je máte v oblibě.

 

11. Nevkusný vtip

Pokud se něco můžeme naučit od celebrit, pak je to dávat si pozor na to, co říkáme a komu to říkáme. Kvůli nevkusným vtipům se lidé cítí hrozně a vy pak stejně hrozně před nimi vypadáte. Navíc tyhle vtipy mají tendenci být mnohem méně vtipné než ty inteligentní.

Jak poznat nevkusný vtip? Pokud musíte u vtipu přemýšlet, nakolik dotyčného znáte a zda mu to nebude vadit, pak je lépe si vtip nechat pro sebe. Nikdy nevíte, jaké lidi kdo zná a jaké životní zkušenosti má za sebou.

 

12. Že hledáte jinou práci

Když jsem byl malý, řekl jsem mému trenérovi na fotbale, že za dva týdny končím. No a pak jsem celé dva týdny zahříval střídačku. A když jsem si to po dvou týdnech nakonec rozmyslel, bylo to ještě horší – stal se ze mě „ten kluk, co tu vlastně vůbec nechce být“. Byl jsem zdrcený, ale byla to celé moje vina – řekl jsem mu o tom, aniž bych si tím byl jistý.

A to samé se stane, když řeknete lidem, že hledáte práci jinde. Jakmile se to dozvědí, budete pro ně znamenat jen ztrátu času. Také je tu vždy šance, že váš lov bude neúspěšný – takže je nejlepší s povídáním počkat, dokud práci neseženete. Jinak se může stát, že skončíte na střídačce.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny