Náhodné stránky webu
- (03.03.2014) Nový občanský zákoník 2014 a patologicko-anatomické pitvy
- (16.11.2013) Trisomie 18. chromozomu, Edwardsův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (27.04.2014) Ortoxie - posedlost zdravou stravou a zdravým životním stylem
- (20.11.2009) Lživé údaje při prodeji nemovitosti - jak se domoci svých práv
- (09.06.2013) Kouření je nemoc - interview s doc. MUDr. Evou Králíkovou, CSc.
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Podzimní deprese - jak se jí zbavit a pochopit ji |
![]() |
Sobota, 12. září 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2181x |
___ ___ Skleslost a únava není depresePodzimní nebo zimní deprese se odborně nazývá sezonní afektivní porucha. Projevuje se větší únavou, skleslostí, objevují se negativní myšlenky a pocity beznaděje. Vše bývá spojeno se změnou biorytmů a s nedostatkem slunečních paprsků v těchto měsících. Obvykle tato porucha odezní na jaře, nebo po nějakém čase, kdy už si člověk zvykne na to, že je podzim. Pokud ale špatná nálada přetrvává déle, už se může jedna o depresi, jejíž přesnou diagnózu musí vždy stanovit lékař.
Jaké jsou příznaky deprese?
Pokud máte pocit, že vaše negativní myšlenky přerostly v depresi, neváhejte a vyhledejte lékaře. Není se zač stydět. Ač o tom lidé nemluví, vyhledávají psychology či psychiatry stále častěji. Jak na podzimní chmury?
Vystavte se slunciSlunce je na podzim málo, ale jakmile vysvitne, vyražte ven. Někteří lidé nechávají dovolenou až na září a vyráží tam, kde je ještě stále teplo, aby se připravili na sychravé počasí u nás.
Spánek léčíSpěte déle než šest hodin, ale ne déle, než devět. Delší spánek může mít paradoxne opačné účinky. Snažte se usínat a vstávat ve stejnou dobu, spěte pravidelně.
Sportem nejen ku zdravíPohyb je podle odborníků přírodní antidepresivum. Jakákoliv fyzická aktivita, která trvá víc jak 20 minut, přispívá k lepší psychické kondici. Povalování doma u televize vám nepomůže ani psychicky, ani fyzicky. Pokud se vám nechce provozovat nějaký sport, stačí svižnější chůze nebo procházka v lese.
Necpěte se víc, než je nutnéDobré náladě prospívá i vhodně zvolená strava. Dejte si listovou zeleninu, ořechy, losos nebo vajíčka, dodají tělu vitaminy řady B, vápník nebo hořčík, které napomáhají produkci serotoninu. Naopak omezte cukry a kofein.
Svižně do nového dneNejvíce chmur mají lidé hned po ránu. Proto odborníci radí neprotahovat ranní vstávání. Vstaňte co nejdříve, dejte si sprchu, lehčí snídani a začněte co nejdříve něco dělat. Za práci se pochvalte, nikdo jiný to za vás neudělá.
Smích léčíObklopte se přáteli, zajděte s nimi do kavárny, s partnerem se vydejte na procházku do lesa, jděte do kina, do divadla, dělejte věci, které vás naplňují a baví. To vaší náladě nejvíce prospěje.
|