Náhodné stránky webu
- (11.05.2015) Mléko zahleňuje - je to pravda nebo je to mýtus a lež?
- (04.12.2016) Artróza - prevence, samovyšetření, samoléčba, vliv sportu, cvičení, doplňků stravy
- (31.03.2012) Andropauza, mužský přechod, mužské klimakterium - příznaky, projevy, symptomy
- (16.11.2013) Mallorca akne - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (20.03.2008) Návrat k bývalému partnerovi nebo manželovi - správná volba?
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Jak se neztrapnit při hovoru s ostatními |
![]() |
Středa, 28. srpen 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3595x |
___ ___ Vzpomeňte na Lízu Doolitlovou z Pygmalionu - poté, co ji profesor Higgins naučí správně vyslovovat, mluvit spisovně a vůbec se kultivovaně projevovat, vystačí ve společnosti jen s hrstkou banálních či zdvořilostních frází. Kdyby hovořila jako původně, tedy jako holka z ulice, byla by společensky nemožná, byť by třeba její promluvy přetékaly hlubokými a inteligentními myšlenkami. Proto je důležité naučit se správně mluvit - pomůže vám to k úspěchu v mnoha profesích (prodavačky v lepších obchodech, pracovnice jednající s klienty v reklamních, marketingových, realitních a dalších agenturách, referentky všech možných úřadů, zaměstnankyně státní správy, političky, lektorky kurzů, učitelky všech stupňů, manažerky atd.) a zvýší to vaši celkovou úroveň.
Základní pravidla jak se neztrapnit:Nepoužívejte vulgarizmy - nejen ty doopravdy drsné (příklady jistě netřeba uvádět), ale ani ty, které se v soukromí sice považují za celkem nevinné (sranda, krucinál, volovina...), ale ve společnosti vadí.
Slangové výrazy volte jen ve zcela neformálním prostředí, kde jim vskutku všichni rozumějí a nevadí jim to, a zkomoleniny z cizích jazyků (dříve hlavně z němčiny, dnes převážně z angličtiny) používejte co nejméně, nejlépe vůbec.
Cizí slova do svého projevu zařazujte jenom tehdy, když víte naprosto jistě, co přesně znamenají, a umíte-li je správně vyslovit. Navíc dejte pozor, abyste jich nehromadili moc najednou - není to známka vaší vzdělanosti, spíš to vyvolává dojem, že neumíte najít odpovídající český výraz.
Snažte se dobře vyslovovat. Přestože jste z Prahy, jistě se dokážete obejít bez širokých ("šerakejch") samohlásek, stejně jako vy, kteří pocházíte z Ostravy, umíte mluvit i jinak než "kratce". Ti z dalších oblastí se zase musejí snažit třeba nevyslovovat ypsilon jako ,,í", nemodulovat věty, jako by šlo o otázku, a tak dále (omlouváme se všem, které jsme nejmenovali) ...
Pokud jste pobyli nějaký čas v cizině, jistě najdete lepší způsob, jak na to upozornit, než předstírat, že jste "zapomněli česky" nebo tak neodstranitelně nabyli cizího přízvuku, že to nedokážete překonat. Působí to trapně a směšně!
Mohou vám pomoci odborníci?Snad ano, snad ne - záleží na výběru. Ale každopádně musíte přemýšlet a jednat sami za sebe! Kurzů k vytvoření či změně írnage je tolik, že by člověk musel mít hlavu jak "ministr přes houpačky", aby se v tom vyznal! Tyto kurzy jsou stavěné víceméně podle jednoho kadlubu, který teoreticky stoprocentně funguje, ale vy můžete být prakticky trochu či úplně jiní, než oni předpokládají, takže byste s tím nakonec nemuseli moc pochodit. Problém i magemakerů obvykle spočívá v tom, že vám sice skvěle poradí, co máte udělat, abyste působili jako dokonalí reprezentanti toho či onoho, ale pořádně vás neznají, takže se v navržených modelech mohou snadno "seknout". |