Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Vztahy obecně Budu dobrým otcem? Zvládnu roli otce v rodině? Chci vůbec založit rodinu?

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Budu dobrým otcem? Zvládnu roli otce v rodině? Chci vůbec založit rodinu? Email
Středa, 08. duben 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 7777x
budu_dobrym_otcem_zvladnu_roli_otce_chci_zalozit_rodinu.jpgNejen ženy přemýšlejí o tom, jak budou jednou zvládat svou rodičovskou úlohu. Muži bývají touto situací často zaskočeni a dobře vědí, že se jejich životní rytmus značně změní.
___
___

Obavy jsou přirozené

Je jednoduchou pravdou, že co člověk nezná, toho se bojí. Nicméně v tomto případě také platí, že pociťujete též radostné očekávání, tedy většinou. Vaše role se výrazně promění, stanete se mužem, na kterého jsou kladeny nároky, který vytváří zázemí a je zodpovědný.
Obavy kolem otcovství jsou samy o sobě důkazem, že pravděpodobně obstojíte.

 

Dva začátky otcovství

Skutečné otcovství má dva začátky. První, když dostanete poprvé do ruky ten uplakaný uzlíček, kterému vůbec nerozumíte, a druhý ve chvíli, kdy si váš potomek uvědomí, že jste součástí jeho světa a stanete se pro něj důležitým.

Být otcem znamená v zásadě dvě věci. První je, to, co dělal váš vlastní otec a druhou, co váš otec nedělal. Pokud budete mít pocit, že vám to otcování nejde, nepanikařte. Zkuste si o tom promluvit buď s partnerkou, nebo s kamarády.

 

Nejen dítě, ale i jeho maminka! (hlavně prvního půl roku po narození)

Důležité je vědět, že pocity nedostatečnosti při výkonu otcovské role jsou normální a velmi pravděpodobně je zažijete i vy. Není potřeba si dělat starosti, pokud se vám bude zdát, že vás dítě odmítá nebo že je raději s maminkou. Tím nejpodstatnějším, co máte minimálně v prvním půlroce svého dítěte za úkol, je „vytváření spokojené maminky“, nic lepšího pro svou ratolest udělat nemůžete. Koneckonců, bude-li vaše partnerka spokojená a bude-li se na vás moci za každých okolností spolehnout, bude se i vám lépe dýchat. Tak s chutí do toho. Věřte, že je to zábava.

 


Co se změní???

Jiné rozdělení času

Jako všechno na světě i nová rodina má svá pro i proti. Pokud jde o „proti“, tak těch je spousta. Budete mít mnohem méně času pro sebe i pro svou partnerku, o vašich koníčcích a kamarádech ani nemluvě. Minimálně zpočátku svého rodičovství budete dost omezen v akčním rádiu svých aktivit.

 

Všechno jinak

Navíc děti po narození mají velmi malou schopnost tolerovat váš denní rytmus a budou vás nutit k přijetí režimu jejich. Takže první měsíce můžete zapomenout na celonoční spaní, nerušené večírky s přáteli a podobně.

A ve chvíli, kdy se rytmus potomka poněkud ustálí a vy se začnete opět těšit větší autonomii a klidu, začnou růst první zuby. Až bude alespoň trochu pokoj od zubů, rozhodne se vaše partnerka, že přestane kojit. Až se potomek smíří s faktem, že nebude nadále dostávat mléko od maminky, začne vzdorovat a vy budete muset prosazovat složitě svou autoritu. Až se vám to povede, bude tu školka a první sociální nesnáze a tak dál a tak podobně.

Takhle se můžeme bavit donekonečna. A to ještě navíc pomíjím dětské choroby a úrazy. Zkrátka a dobře s dětmi je samá starost a váš život už nikdy nebude stejný jako předtím.

 

Pozor, jsou tu i výhody!

Na druhé straně mají děti jednu velikánskou výhodu. Ano, skutečně je jenom jedna, ale zato rozhodující – jsou to vaše děti, respektive vaše dítě, a to samo o sobě bude dostatečně velkou odměnou. Sledovat vývoj a růst své ratolesti a pomáhat jí prošlapávat první kroky životem je odměna sama o sobě.

Pokud děti ještě nemáte, pak musíte počkat na jejich narození, protože tou největší radostí, která vás v budoucnu čeká, je vztah mezi vámi a zbrusu novým členem vaší domácnosti. Pokud můžete, běžte k porodu, abyste byli hned u samého počátku.

Do starání o dítě se zapojte pokud možno hned na samém začátku. I když si budete možná připadat jako páté kolo u vozu, neděste se toho! Ve skutečnosti to není pravda. I maminka musí najít správný rodinný rytmus ve zcela nové situaci. Tolerujte ji, podpořte a nestahujte se do sebe. To, že se výrazným způsobem budete účastnit péče o potomka, je základem pevné vazby mezi vámi a dítětem, což se projeví později v jeho vývoji.

 

Na všechno budete dva

Být dobrým rodičem, je dovednost, kterou se musíte nějakou dobu učit. Nezapomeňte však, že jste na to s partnerkou dva. Pokud si budete navzájem oporou, rodičovství se vám stane radostí a tím, čím má být – smyslem života.

A nejdůležitější nakonec – není potřeba se nové rodiny obávat, nakonec pravděpodobně zjistíte, že je váš život bohatší a spokojenější. 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny