Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Rodiče a děti Vztah dcery a otce - velká láska nebo vzájemné nesnášení

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Vztah dcery a otce - velká láska nebo vzájemné nesnášení Email
Neděle, 02. červen 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 9893x

vztah-dcery-a-otce-velka-laska-nebo-vzajemne-nesnaseniTatínku, máš mě rád? Vztah dcery a otce bývá někdy složitý. Čím to, že jednou se dcera s otcem tak moc milují a jindy nemilosrdně přehlížejí či nesnášejí? Nahlas otcové často tvrdí, že chtějí syna, ve skrytu duše však muž touží po dcerce s dlouhými vlásky a velkýma očima. Je v pořádku, pokud bude výchova vyvážená. Ale co když se vztah zvrtne do extrému?

___

___

Autorita

Jeden fenomén v soužití otce s dcerou nastává, když svou princeznu vnímá jako křehkou, zranitelnou holčičku, kterou musí neustále hlídat, ochraňovat a přepečlivě vychovávat.

  • Svou přehnanou péčí a autoritativními zákazy dceru doslova dusí a může v ní vybudovat silnou závislost na sobě, ale také velmi nízkou nebo vůbec žádnou sebedůvěru ůvěru.  Jen těžko se určuje hranice, kdy už je tento vztah patologický a nezdravý.
  • Vyskytnout se mohou dva extrémy.
    • V tom prvním "tatínkův miláček" za chvíli vládne celé rodině,
    • v tom druhém to přísný otec dovede tak daleko, že se ho dcera začne bát. 

 

Nezájem

Jiné nevhodné a pro dívku nezdravé jednání je takové, při němž si jí její otec téměř nebo vůbec nevšímá. Pro malou slečnu je svět jako divočina a ona čeká na ochranitele, který jí pomůže touto divočinou projít.

  • Vysílá k otci signály a soustavně se táže: Jsem pro tebe vůbec důležitá, tatí? Prosím, všimneš si mě? Jsem tady a čekám na tebe! Nemusejí to být slova, která pro to použije. Její zmatek a obavy prozradí i chování, gesta, pohledy...
  • Když se pozornosti táty nedočká, může začít reagovat zvýšenou pracovní aktivitou a soutěživostí. Ze školynosí ty nejlepší známky, při studiu má vynikající výsledky, ve sportu získává medaile a diplomy.
  • Muž však někdy znamení nevnímá. Vůbec se nesnaží vstoupit do dětského světa. Nechce dceru podpořit. To pak často zase je do jejího podvědomí pocit, že za nic nestojí a že si otcovu lásku nezaslouží. A že si nezaslouží lásku žádného chlapa... A už je zaděláno na problém, který se s dívkou může táhnout celý její další život.

 

Vyváženost

Je moc důležité uvědomit si, že vztah dcery k otci ovlivňuje vztahy dospělé ženy k ostatním mužům. Ať již si to děvče a její táta uvědomují nebo ne. A je jedno, zda spolu žijí v jedné domácnosti, nebo se vídají jen o víkendu.

 

Co na to říká psycholožka?

Muži nerozumějí ženám ani v dospělosti, jak tedy mohou rozumět malým děvčátkům? Co je pro tatínka normální, je pro dceru nepochopitelné a naopak. Vztah proto může kolísat z extrému do extrému. Co s tím? Tatínek by měl fungovat v životě dcery jako její první chlap. Měl by ji chválit a měl by jí dát pocitit, že je krásná a chytrá. Přes něj si totiž ona utváří svůj budoucí pohled na muže. Hlavně se, tátové, nesnažte své dcerunky pochopit, jen je milujte!

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny