Náhodné stránky webu
- (25.10.2008) Zrušení letu - práva a nároky cestujících na náhradu za zrušený let
- (28.05.2008) Svícení předními mlhovkami přes den je zakázáno
- (16.11.2013) Droga extáze - závislost, účinky - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (04.01.2016) Zakázaná slova - co nesmí být na SPZ na přání
- (09.12.2008) Přijímací zkoušky na střední školu a jak je zvládnout? Rady dětem, rodičům.
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Střídavá péče - vliv na psychiku dítěte |
![]() |
Čtvrtek, 27. září 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 7713x |
![]() ___ Střídavá péče dětem většinou prospívá
Střídavá péče je v západním světě běžným řešením péče o děti po rozvodu a úspěšně tam funguje víc než dvacet let. V Česku jde stále ještě o raritu. Náš právní řád ji sice umožňuje, přesto je vnímaná jako něco výstředního a nenormálního. Můžeme si položit otázku, jestli je neustálé stěhování pro dítě dobré, jestli to na jeho psychický vývoj nebude mít negativní dopad.
Při střídavé péči se dítě samo později vstupuje více zkušené do svého vlastního manželství. Prožilo totiž zkušenost s oběma rodiči, má se o co opřít, z čeho vycházet. Střídává péče nemusí ideálně fungovat ve všech případech. Klade totiž vysoké nároky na spolupráci rozvedených rodičů. Nefunguje v případech, kdy jeden či oba rodiče nadřazují svůj zájem potřebám dětí.
Problém je často u rodičůNejideálnější model střídavé péče je samozřejmě ten, kdy se život dítěte příliš nezmění. Například když si rozvedení rodiče pronajmou společný dům se dvěma bytovými jednotkami. To je ale téměř sci-fi. Spousta partnerů není schopná se na střídavé péči domluvit, natož aby se dokázali shodnout na společném bydlení. Střídavý způsob výchovy je náročný pro všechny zúčastněné. Vyžaduje ochotu improvizovat a vycházet si vstříc, stejně jako schopnost domluvit se na běžných provozních věcech, jako co koupit dítěti na sebe, kam pojede na tábor nebo najakou školu se pokusí o přijetí. To, co i v kompletní rodině může být zdrojem nesvárů, je tady ještě mnohem citlivější. V 99 procentech případů se odborníci setkávají se vzájemnou nevraživostí, neuctivostí mezi bývalými partnery. Běžná je snaha o manipulaci a neochota spolupracovat. Obě strany přitom tvrdí, že všechno dělají jen a jen pro dítě. Vzájemná nevraživost partnerů se přenáší na dítě, které se stává obětí. Takové prostředí střídavé výchově opravdu moc nesvědčí. |