Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Sex, milování Kdy začít se sexem, kdy mít první pohlavní styk?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Kdy začít se sexem, kdy mít první pohlavní styk? Email
Středa, 25. únor 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 35292x

kdy_zacit_se_sexem_kdy_mit_prvni_pohlavni_styk.jpgZ některých časopisů, internetových diskusí nebo chatů může nezúčastněný pozorovatel získat dojem, že to s tou dnešní mládeží jde doopravdy s kopce. Klukům ani děvčatům nejsou cizí slova označující genitálie, pohlavní styk a nejrůznější milostné techniky.

___

___

Zdání klame

 

„… moje poprvé se stalo před pár dny. Je mi 14 let…do teď spolu chodíme a děláme to spolu pořád. Moc ho miluju.“ Na příspěvky podobného ražení můžete snadno narazit například na internetových stránkách oblíbených časopisů pro teenagery, respektive pro teenagerky.

O jejich věrohodnosti by se dalo ale s úspěchem pochybovat. Podle sociologických průzkumů sexuálního chování obyvatelstva České republiky totiž mladí lidé se zahájením sexuálního života zdaleka nespěchají, jak by se na první pohled mohlo zdát. Věk typický pro první pohlavní styk se dokonce během posledního desetiletí mírně zvýšil. Většina mladé populace ztratí panenství či panictví mezi 17 a 19 rokem života. Extrémní výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo, jedná se ale spíš o ojedinělé případy.

 

 

Zákon povoluje sex od patnácti

 

Není žádným tajemstvím, že zhruba už okolo desátého roku nastává u člověka velký zlom. Začíná se projevovat puberta - dítě fyzicky vyspívá, roste, hormony začínají pracovat, mění se tvar těla, ale mění se i rozumově, dospívá. Poznávání vlastního těla i těla druhého pohlaví se ale odehrává už hluboko v dětství, „na doktora“ si přece hrají už předškolní děti. A i to lze vlastně považovat za první projevy probouzející se sexuality. Kolem jedenáctého, dvanáctého roku přichází první zamilovanost u dívek, u chlapců je to o něco málo později, kterou provází první opravdové erotické zkušenosti – doteky a polibky.

 

Doporučit jednoznačně ideální věk, kdy začít objevovat svět sexu pochopitelně nelze. Někdo je sexuálně zralý ve 14, jiný se v 18 teprve hledá. Legislativně je u nás povoleno začít se sexem v 15 letech a podobně se k začátku pohlavního života svých občanů stavějí i státy Evropské unie. Zákonné ustanovení slouží ale v první řadě jako ochrana proti zneužívání dětí pedofily, ne jako bič pro mladé experimentátory.

 

Příklady věkových hranic v různých zemích světa:

 

USA, Egypt: 18

 

Severní Irsko: 17

 

Namibie: 16

 

Švédsko: 15

 

Kanada: 14

 

Jižní Korea: 13

 

Mexiko: 12

 

 

Na co nezapomenout

 

Dospět k sexu je součástí přirozeného vývoje člověka. Není žádnou pohromou, když se dívky a kluci postupně poznávají, začínají se vodit za ruce, pak se „osahávají“ a nakonec se spolu milují. Na co si ale dát, pokud na „to“ poprvé přijde, pozor?

 

V první řadě se mladí bojí nechtěného početí. Mít miminko v 16, 17 či v 18 si dnes (26.12.2018) asi neplánuje nikdo. Proti případnému otěhotnění se lze bránit různými prostředky. Spolehlivou metodou je používání kondomu, který zároveň chrání před pohlavně přenosnými chorobami. Stále více párů respektive dívek ale dává přednost modernímu a podle mnohých příjemnějšímu způsobu ochrany – hormonální antikoncepci. V současné době jí důvěřuje víc než 100 milionů žen na celém světě. Hormony, které brání ovulaci – tj. uvolnění vajíčka, mohou být podávány několika způsoby – nejčastější cestou je polykání pilulek a v poslední době si získaly popularitu také antikoncepční náplasti. Podstatně méně oblíbené jsou hormonální injekce.

 

Mezi tradiční, ale nezaručené metody patří coitus interruptus, neboli přerušovaná soulož, při které muž vyvrcholí mimo tělo své partnerky. Gynekologové tuto praktiku jako ochranu před početím odmítají jako nespolehlivou, stejně jako plánování pohlavního styku na neplodné dny u ženy.

 

Druhou oblastí rizik sexuálního života jsou pohlavně přenosné nemoci. I když strach před nákazou nevyléčitelnou nemocí AIDS je asi největší, nejde jen o ni. Vedle kapavky, sifilisu nebo žloutenky typu B se lze infikovat nemocemi, které sice nejsou tak nebezpečné, ale mohou způsobit dost velké zdravotní potíže. Pokud si nejsme svým partnerem jisti, měli bychom se při intimním styku chránit i pokud se jedná o „poprvé“. Nejúčinnější zbraní je kondom, ale i ženy mají podobný, „svůj“ prostředek. Tzv. poševní pesar se ale u nás stejně jako v celé Evropě moc nepoužívá, daleko víc je oblíbenější v Severní Americe.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny