Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Krize, rozchod, rozvod, vyživné Stereotyp v manželství očima Dr. Plzáka

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Stereotyp v manželství očima Dr. Plzáka Email
Pondělí, 07. leden 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 15239x

stereotyp_manzelstvi.jpgTrošku optimistickým pohledem Dr. Plzáka se podívejme na stereotyp v manželství. Dr. Plzák nevidí stereotyp jako něco špatného, ale spíš jako něco přirozeného. Ve článku také poisuje, že by si partneři od sebeměli občas "odpočinout," aby si byli jednak vzácnější a načerpali nové zážitky, o kterých si posléze mohou povídat.

MUDr. Miroslav Plzák - Chvála všednosti!

Stereotyp je ve vztahu životadárným prvkem. Je zárukou fungování, a když se nezavede, nastane ve vztahu chaos, který je destruktivní. Pod pojmem životadárný stereotyp si můžeme představit, že partneři spolu třeba jednou týdně posedí u televize, nebo jdou do kina či na procházku, ale mají také svůj individuální program - on jde třeba každou středu na fotbal, ona na košíkovou. A vědí, že v ostatních dnech se budou potkávat doma, jíst spolu, povídat si...Nelze čekat, že v dlouhodobějším vztahu se budou partneři každý den radovat, milovat a překvapovat něčím novým. Že má být každý den pro dvojici sváteční, to jsou jen romanticko-sentimentální žvásty, a člověk, který by to vyžadoval, je infantilní.

Vždyť abychom poznali a vůbec věděli, co je sváteční, musíme poznat i ty všední dny. Chvála všednosti ve vztazích! Pokud manželka přijde za manželem a začne mu vyčítat, že už to mezi nimi není jako kdysi a že už ji to takhle nebaví, tak má buď milence, nebo je naivní.

Pak hrozí, že vztah může sklouznout k takzvanému nezdárnému stereotypu, kdy čas manželům vyplňují hádky. Pokud by byl muž aspoň trochu chytrý, měl by své nespokojené ženě odpovědět, že pokud spolu v klidu prožijí šest dní v týdnu a jeden den si užijí jako ten sváteční, neděje se nic hrozného. Naopak.

Právě tak to má fungovat. Dokáží-li se partneři aspoň na jeden den v týdnu těšit na něco hezkého, důležitého či příjemného, co si společně vyhledají, udrží to vztah v rovnováze.

Společné těšení se na něco je ve vztazích mnohem důležitější než neustálé zkoumání, zda ‚mne má či nemá ještě rád‘ či jestli ‚jsme nesklouzli do stereotypu a jak z něj ven‘.“

 


 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny