Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Krize, rozchod, rozvod, vyživné Rozvod manželství aneb když se schyluje k rozpadu manželství

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Rozvod manželství aneb když se schyluje k rozpadu manželství Email
Sobota, 24. květen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 16156x

rozvod_manzelstvi_na_spadnuti.jpgČlánek pojednává stručně o podmínkách pro rozvod manželství a popisuje jednotlivé strany u soudu a u rozvodu - tedy stranu žalující a žalovanou (dříve navrhovatel a odpůrce). Je zde i krátké nahlédnutí na spor psychologovýma očima.

___

___

Podmínky pro rozvod manželství

Soud manželství rozvede, je-li zjištěn tzv. kvalifikovaný rozvrat manželství. Co je myšleno kvalifikovaným rozvratem prozrazuje zákon o rodině. Rozvrat manželství tak musí být hluboký a trvalý s tím, že již není možné obnovit manželské soužití. Jedná-li se o manželství, z něhož se narodily děti, které jsou v době uvažovaného rozvodu nezletilé, musejí být kromě kvalifikovaného rozvratu bezvýjimečně splněny zákonem stanovené podmínky, zejména rozvod manželství nesmí být v rozporu se zájmy nezletilých dětí a o jejich výchově a výživě na dobu po rozvodu musí být rozhodnuto pravomocným rozhodnutím soudu ještě před rozhodováním o rozvodu manželství.

Kdo je v rozvodovém řízení žalobce a kdo žalovaný?

rávní terminologie je jasná – ten kdo podává soudu návrh na rozvod (žalobní návrh), je žalobce (dříve označován jako navrhovatel – je to tedy ten z manželů, který soud navrhuje). Ten druhý je žalovaný (podle dřívější právní terminologie označován jako odpůrce).

Jak to vidí psycholog?

psychologii je to složitější. Oba partneři se mohou v roli „navrhovatele“ a „odpůrce“ rozvodu střídat. Složité je postihnout rozdíl mezi zjevným a potlačeným chováním respektive i cílem onoho chování. Ten, kdo navenek vystupuje jako plamenný odpůrce rozvodu, může dělat ne-li vše, pak jistě mnohé proto, aby se manželství rozešlo. A naopak. Na první (ale jen na první pohled manželství rozbíjející „viník“ rozvratu může být jen nešťastnou obětí vývoje situace, tedy člověkem, který sice nevhodně, ale přece jen volá SOS.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny