Náhodné stránky webu
- (22.06.2011) Jak vybrat mrazák, mrazničku - rady, tipy, návod, informace
- (29.01.2011) Akromegalie - příčina, informace, foto, fotografie, obrázek
- (10.01.2008) Panna - muž - psychologické vlastnosti znamení
- (26.12.2018) Jak se projevuje sedmá nemoc (ruka-noha-pusa) - příznaky, projevy, fotografie, léčba, příčina
- (07.11.2011) Nejčastější psychické poruchy u mužů
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Rozdělení majetku manželů (SJM) soudně |
![]() |
Pondělí, 07. leden 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 39252x |
___ Důvod je nasnadě - chránit druhého z manželů před jím nezaviněnými dluhy. Rozšířit soudem zúžené společné vlastnictví může na návrh jednoho z manželů opět jenom soud.
Společné jmění manželů zaniká zánikem manželství, tedy smrtí jednoho z manželů, nebo rozvodem. Rozvodovým řízením však ještě vše nekončí, protože společné jmění manželů je třeba vypořádat. Hladký průběh rozvodu a dělení majetku si prý žádá úsměv ženy a velkorysost muže. V běžném životě se však obojího nedostává. Úsměvy a velkorysost jsou většinou to poslední, čeho se lze v podobných situacích dočkat. Problémy bývají tím větší, čím větší je nevraživost mezi rozvádějícími se manžely i majetek, o který běží.
Společné jmění manželů lze vypořádat třemi způsoby: Nejrychlejším z nich je uzavření zmíněné písemné smlouvy o tom, který majetek komu připadne, popř. který připadne do podílového spoluvlastnictví obou bývalých manželů (např. nemovitost). Podstatné je, že se dělí nejen majetek, ale i dluhy, přičemž platí, že dohodou nesmí být dotčena práva věřitelů. Není-li dohoda možná, provede vypořádání na návrh některého z manželů soud. Soud přitom vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění i na závazcích vzniklých za trvání manželství jsou stejné. Při vypořádání soud přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu a jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění, přičemž péče o děti a domácnost je postavena na roveň výdělečné činnosti druhého z manželů. Každý z manželů je přitom oprávněn požadovat úhradu toho, co ze svého vynaložil na společný majetek, a zároveň je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Není-li uzavřena dohoda nebo podán návrh na vypořádání společného jmění k soudu nejpozději do tří let od zániku manželství, nastoupí zákonná domněnka, že movité věci patří tomu z bývalých manželů, který je pro potřebou svou a své rodiny či domácnosti výlučně jako vlastník užívá. U ostatních movitých věcí a nemovití se má za to, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž se týká i společných pohledávek a závazků bývalých manželů. Desítky dotazů a právních odpovědí týkajících se vypořádání společného jmění manželů při rozvodu a mnoho rad najdete v bezplatné právní poradně online na www.bezplatnapravniporadna.cz
|