Náhodné stránky webu
- (13.03.2017) Ořechy, oříšky - trvanlivost, skladování
- (27.01.2008) Smlouva o postoupení pohledávky - vzor ke stažení zdarma
- (30.04.2012) Jak se projevuje psychospirituální krize - příznaky, projevy, symptomy
- (22.11.2015) Záněty močových cest a močového měchýře - léčba, babské rady, prevence
- (23.03.2008) Manželství a rozvod - vzory zdarma ke stažení
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Psychologie rozchodu a rozvodu - vliv na psychiku, léčba úzkosti (psychoterapie, farmakoterapie, kognitivně-behaviorální léčba) |
![]() |
Pondělí, 31. srpen 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 14661x |
Rozchod (nebo rozvod) s blízkou osobou vede u většiny lidí k přechodnému bolestnému trápení. Někteří jedinci jsou schopni se s rozchodem s partnerem vyrovnat poměrně rychle. Pro jiné je to obtížné a dochází u nich k rozvoji poruchy přizpůsobení, která významně zasahuje do jejich schopnosti fungovat v nejdůležitějších rolích. ___ ___
Rozchod také může být spouštěčem závažnější psychické poruchy. Počátečním krokem v podpůrné psychoterapii je analýza rozchodové situace a popis projevů adaptační reakce. Následujícím krokem je pomoc při uvolnění a propracování emocí, a teprve pak postupně situaci nahlédnout z metapozice. Dalším krokem je pomoc při hledání adaptivních strategií, které mají šanci situaci změnit. Kognitivně behaviorální terapie rozlišuje u poruch přizpůsobení strategie všeobecné a specifické. Všeobecné strategie se překrývají s postupy popsanými v podpůrné psychoterapii. Ke specifickým patří psychoedukace, kognitivní restrukturalizace, podporované truchlení, práce s jádrovými schématy a podmíněnými předpoklady a práce s hodnotami. Smutek, opuštěnost, zoufalstí a bezmoc?Rozchod (nebo rozvod) s blízkou osobou vede u většiny lidí k přechodnému bolestnému trápení. Zejména u opuštěných osob se objevují smutek, pocit opuštěnosti, chvíle zoufalství a bezmoci. Také často pociťují hněv – nad tím, že je milovaná osoba opustila, i kvůli tomu, že rozchod někdo způsobil. Hledají viníka v sobě, bývalém partnerovi, eventuálně v člověku, který jim partnera „odloudil“. Objevují se sebevýčitky z toho, že si „nebyli schopni partnera udržet“. Mohou se vynořit různé tělesné příznaky, které celkový obraz dále zesilují. Na rozchod může také navázat dekompenzace tělesného stavu u somaticky nemocných a spustit závažné poruchy chování, mezi něž patří
Někteří jedinci jsou schopni se ztrátou blízké osoby vyrovnat poměrně rychle. Pro jiné je to obtížné a dochází u nich k rozvoji poruchy přizpůsobení, která významně zasahuje do jejich schopnosti fungovat v nejdůležitějších rolích (práce, starání se o rodinu).
které vedou ke zpomalení komplexního vnitřního propracování zraňující situace.
Rozchod také může být spouštěčem závažnější psychické poruchy (nejčastěji deprese nebo úzkostné poruchy, zneužívání návykových látek) nebo faktorem, který spouští relaps psychické poruchy, kterou jedinec trpěl v minulosti. Častou otázkou odborníka bývá, kdy se jedná o „normální trápení“ a kdy už příznaky jeho hranice přesahuje a je zapotřebí odborné pomoci. Hranice mezi „normálním“ truchlením po rozchodu a maladaptivními projevy psychické poruchy je nejasná. K rozlišení však mohou pomoci některé charakteristiky svědčící o možnosti, že se již jedná o psychickou poruchu (MKN-10 1996) : a) projevy smutku, nesoustředění, podráždění nebo hněvu jsou tak výrazné, že brání každodennímu fungování v práci nebo domácnosti, narušují svými projevy život; b) prožívání vyvolává nadměrný stres a utrpení; c) došlo k rozvoji maladaptivního chování (opíjení se, zneužívání drog nebo léků, sebepoškozování, sebevražedný pokus nebo agresivní chování k druhým lidem).
U opuštěného partnera dochází k narušení toho, jak byl zvyklý uspořádávat své vztahy a jak jsou vzpomínky na vztah uspořádané v jeho paměti. Pokud vztah trval delší dobu, zautomatizované vnímání vlastního světa vede k setrvačnému očekávání, že ex-partner by měl být přítomen, protože je součástí zautomatizovaných vzorců prožívání a chování (ranní vstávání, místo u stolu, společné jídlo, dělba práce apod.) a byl součástí každodenního světa. Tyto automatické vzorce jsou odchodem narušeny. V tom je rozchod v něčem podobný situaci, kdy partner zemře. Proces smutnění tedy znamená nejen rozumové přijetí rozchodu, ale také úpravu celých paměťových reprezentací světa opuštěného. Jeho vztahový svět, tak jak je uspořádán v jeho vztahových vazbách, musí být znovu uspořádán a přizpůsobit se nové zkušenosti. Nejen v dětství, ale i v dospělosti dochází k vzájemnému poskytování a přijímání péče ve vztahových vazbách. V dospělosti může být pocit „být dobrým pečovatelem“ důležitější než zážitek „být dobře opečováván“. Odchod důležité osoby může být vnímán jako selhání péče. Sebeobviňování nebo pocity viny za to, že druhý odešel, mohou vést k omezení určitých druhů aktivit proto, aby bylo možné alespoň částečně se vyhnout bolestným pocitům viny. Bowlby předpokládal, že vztahová vazba funguje jako zautomatizovaný pracovní modul uložený v dlouhodobé paměti, který slouží k regulaci afektů a očekávání od sebe a ostatních. Tento modul funguje mimo vědomí a ovlivňuje celou řadu psychických funkcí. Umožňuje člověku vytvářet a prožívat smysluplný vztah včetně pocitů sounáležitosti i v době, kdy partner není fyzicky přítomen. Pokud dojde k odchodu blízkého člověka, jedná se o zásadní změnu a je potřeba dostatek času, aby mohla být do pracovního modulu začleněna. Pokud jde o očekávaný rozchod, může být potřebná doba kratší. Patrně není možné zachytit všechny charakteristiky, kterými se vzájemný vztah dvou partnerů projevuje, protože má vždy individuální charakter. Charakter partnerského vztahu utváří řada faktorů, především však osobnosti partnerů, vzory v původní rodině, představy o ideálním partnerském vztahu, vývojová fáze vztahu a životní zkušenosti partnerů. Podobně jsou rozmanité reakce partnerů na rozchod. Přes komplexitu a jedinečnost každého partnerského vztahu je možné zmapovat základní děje, které se dotýkají jedince, který byl partnerem opuštěn. Prožívání situace rozchodu nebo rozvodu je možné popsat v několika etapách.
Etapy rozchodu vzthau nebo rozvodu manželství1. Moment překvapeníTato etapa může být přítomná v různé míře, záleží na tom, zda postižený předem tušil, že rozchod se blíží, zda byl na rozchod připraven, nakolik odhaduje svoje schopnosti tuto situaci zvládnout. V momentu překvapení, pokud přichází „z čista jasna“, může dojít k popření – „ne, to není možné, vždyť k sobě patříme“, akutní stresové reakci s těkajícími obavami, popíráním, doufáním, že jde jen o proklamaci partnera a své rozhodnutí změní. Připustit, že je vztah ukončený, nebývá až tak velký problém na kognitivní úrovni, obtížnější je přijmout zprávu emocionálně. Zpráva může aktivovat ohrožení základních pocitů jistoty a smyslu v životě („To nedokážu zvládnout, neumím si představit život bez něj, život bez něj nezvládnu, nic nemá smysl! “), narušení hodnocení sama sebe („Nemám jako člověk valnou hodnotu, nejsem láskyhodná. “) a sebeúcty („Nejsem schopna udržet si partnerský vztah! “). Tyto hluboké postoje k sobě jsou často aktivovány bezprostředně, zejména u lidí, kteří zažili opuštěnost v dětství nebo se v minulosti trápili rozchody.
2. Fáze krizeKrize přichází zpravidla v několika hodinách nebo dnech. Stále se může objevovat popírání, snaha na situaci nemyslet, odvést od ní pozornost, s chvílemi propadání trýznivé bolesti z opuštění. Ke krizi patří také přechodné fáze hněvu a fáze bezmoci, bezradnosti a smutku. a) Fáze hněvu je spojena s automatickými myšlenkami („Dělala jsem mu služku a on mě teď odkopl… to mu jen tak neprojde…“). Ve fázi hněvu jedince napadají plány na konfrontaci, jak odcházejícího potrestat, „vytřít mu zrak“, ukázat mu apod. Fáze hněvu také může stenizovat k plánům do budoucna, zpravidla však nepromyšleným. V této fázi jde spíše o posílení vnitřního postoje „Já to zvládnu“. Při problémech se zvládáním této fáze může docházet ke zbytečně ukvapenému chování, naštvaným telefonátům, SMS zprávám, emailům, pokusům se s partnerem sejít a „vytmavit mu to“, potrestat jej. Hněv se často přenáší i do vztahů s okolím, jedinec je podrážděný a s každým rychle hotový. To může vést k narušení dalších vztahů. b) Fáze smutku a bezmoci je spojena s depresivními nebo bezmocnými myšlenkami typu: „„Všechno ztratilo smysl, nemohu s tím nic udělat, je to konec… zasloužím si to… Jsem neschopná… … Už o mně nikdo nebude stát… Je to moje vina…“.
Lidé, kteří trpěli v minulosti některou z psychických poruch, se v tomto období mohou psychicky dekompenzovat. Proto je partnerský rozhod jedním z nejčastějších spouštěčů deprese, úzkostných a somatoformních poruch, disociativních a katatonních příznaků i rozvoje nadměrného pití alkoholu. Obě polohy krizové fáze mohou mezi sebou přecházet a být různě intenzívní, podle kontextu a osobnosti jedince. Běžně toto období trvá několik týdnů až tři měsíce. Některým lidem se s rozchodem nedaří plně vyrovnat i léta, dokonce, i když si našli nového partnera.
|