Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Krize, rozchod, rozvod, vyživné Konec vztahu - euforii může vystřídat po rozchodu zklamání ze samoty a duševní prázdnoty

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Konec vztahu - euforii může vystřídat po rozchodu zklamání ze samoty a duševní prázdnoty Email
Úterý, 19. srpen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 14304x
uleva_po_rozchodu.jpg"Je mi dobře, po rozchodu cítím úlevu." Tak tuhle větu slýcháme spíše vzácně a většinou krátce po rozchodu. A proto se mi chce na celou tuhle zatím ještě bílou stránku napsat velkými písmeny: “To je fajn, gratuluji ke znovu nabyté svobodě a pěkně si tu současnost užijte!“ Jenže nic není tak jednoduché a co tvrdíte dnes může být za měsíc úplně jinak...
___
___

Více pochybností = méně lásky

Zkusím to vzít po pořádku. Byl-li rozchod, byl i vztah. Byl-li vztah byla snad i láska a očekávání. Nebyla-li očekávání naplňována a láska dostatečně opětovávána, začaly se vkrádat nepříjemné pocity spojené s pochybnostmi o naplněném a šťastném vztahu s budoucností. A tady platí úměra nepřímá: čím více pochybností, tím méně tolerance, velkorysosti a snahy do vztahu investovat jak citově, tak i energeticky a materiálně, souhrně řečeno tím méně lásky.

Komplikovaný vztah je lepší než žádný vztah?

A každý, kdo si podobné období prošel, mi dá zcela jistě za pravdu, že doba trvání mučivého zvažování skutečné hodnoty vztahu netrvá pár hodin, ale většinou mnohem déle. Snad je to proto, že většina lidí přece jen raději dává přednost komplikovanému a na kompromisy mnohdy náročnému životu v páru před sólovou dráhou. Ta sice může nabídnout větší možnost osobní seberealizace s menší nutností brát ohledy a omezovat se nebo menší riziko zpronevěření se vlastním ideálům v důsledku přistupování na každodenní kompromisy v soukromém životě, ale přece jen vyžaduje určitou sílu být tím jedním, neomezeným, nezávislým, samostatným i v určitých okamžicích samotným.

Vztah je radost i starost

A tak ve chvílích, kdy člověk zažije to pěkné, co může partnerství poskytnout, a to zcela jistě zažije, protože jinak by se do vztahu, který mu dříve či později nabídne spoustu „drobných“ problémů k řešení, jen tak zbůhdarma nepouštěl, se mu často tak snadno nechce vrátit se zpět „do svobodného světa“, kterému se mnohdy přezdívá i samota. A samozřejmě čím delší byla doba, kdy vztah nabízel a dával to pro člověka podstatné, tím hůře se s ním pak člověk loučí.

Možná, že i z toho vychází určitá oblíbenost šťastných konců, která dává lidem naději, že i doby hlubšího partnerského temna mohou jednou pominout a může je vystřídat opět spokojené soužití, které je ochrání před pro ně jen těžko představitelným návratem do doby, kdy byli nezadaní, nezávislí a k nikomu partnersky nepatřili.

Rozchod a prázdnost každodenního života, svobody a nezávislosti

Rozchod je jakýmsi ukázněným procesem s několika jasně definovanými stádii a který probíhá nejen v té rovině viditelné a lehce popsatelné i zdokumentovatelné, kterou představuje balení kufrů a stěhování, ale má i svou psychickou stránku, která se nemusí nutně krýt s těmi finálními ráznými a praktickými kroky.

Prostě řečeno, rozejít se s někým je nejpodstatnější v mysli a pokud celý „rozcházecí proces“ absolvujete, pak jste současně i připraveni brzy vyřknout větu: „Po rozchodu cítím úlevu a je mi dobře“. Pokud ale čekáte, že jen sbalením kufru a vyklizením pole získáte tu podstatnou a dlouhodobou úlevu, pak se může velmi snadno stát, že po počáteční euforii přijdou pochybnosti o Vašem nedávném tak zásadním rozhodnutí a jeho důsledcích pro Váš „nový život“ i překvapení z prázdnosti každodenních dnů a z nabyté svobody a nezávislosti.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny