Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Vztahy Psychologie, vztahy mezi lidmi Online kurzy psychologie

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Online kurzy psychologie Email
Pátek, 30. březen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6966x
psychologicke-kurzy-onlineKurzy psychologie ŽLUTÁ SOVA jsou výukové kurzy zaměřené na psychologii a určené pro každého, kdo má o psychologii zájem. Nepotřebujete žádné vědomosti z psychologie - vše je psané srozumitelně a všechny odborné pojmy jsou vysvětlené a přeložené do češtiny. Kurz je tvořen deseti lekcemi a každá z těchto lekcí (s výjimkou poslední desáté, kterou tvoří velký závěrečný test) obsahuje mnoho informací, testy, anglická slovíčka a podněty k samostatnému zamyšlení. Z každé lekce dostanete na e-mail shrnutí.

___
___


Kdo kurzy vytvořil

Kurzy psychologie vytvořila psycholožka s letitou praxí PhDr. Michaela Peterková.


Co se v kurzech dozvím?

Kurzy vám poskytnou slušný základ z psychologie. Pokud se připravujete na maturitu nebo přijímací zkoušky na psychologii na VŠ, je pravděpodobné, že se v daných oblastech dozvíte vše, co budete potřebovat vědět. Kurzy jsou ale určené pro všechny, kteří se chtějí o psychologii dozvědět něco víc, než jsou běžné omílané pravdy a "pravdy". Kurzy sestavovali psychologové a jejich náplň odpovídá uznávaným poznatkům.


Musím kurzy procházet od prvního dílu?

Podmínka to samozřejmě není, ale asi by to tak bylo lepší. První tři díly obsahují základy, na které se pak dají stavět specializovanější témata. Ty základy ani nejsou moc nudné – u jednotlivých psychických funkcí jsou probrané i jejich poruchy – to je terén tzv. obecné psychiatrie, která se na VŠ probírá až ve vyšších ročnících. V našich kurzech se s nimi seznámíte hned v úvodu a budete tak vědět, co jsou halucinace, co je deprese, hypomanie a manie, co jsou bludy, co je spánková apnoe a mnoho dalších potíží.

 


Kurzy psychologie I – Základy psychologie I

Seznámíme se s úplnými základy: co je psychologie a co není, kdo je psycholog na rozdíl od psychiatra, jak psychologie vznikla, řekneme si o S. Freudovi a jeho psychoanalýze.
10 lekcí
Spustit kurz

Kurz psychologie II – Základy psychologie II

Podíváme se na základní psychické funkce – vědomí, pozornost, spánek, paměť, vnímání a také na jejich poruchy.
10 lekcí
Spustit kurz

Kurz psychologie III – Základy psychologie III

Budeme pokračovat v psychických funkcích - na řadu přijdou zajímavá témata myšlení, motivace, emoce a poruchy těchto funkcí.
10 lekcí
Spustit kurz

Kurz psychologie IV – Psychický vývoj člověka

Řekneme si o vývojové psychologii neboli jak člověk vznikne, narodí se, roste a zaniká. Vývojová psychologie sleduje změny v psychických procesech a osobnosti člověka během jeho životního cyklu.
10 lekcí
Spustit kurz


K čemu vám bude, když se naučíte něco z psychologie


Můžete se tím živit

Pokud je tohle váš cíl, zamiřte na některou z univerzit, kde se psychologie přednáší. Jednooborovou pětiletou (tedy tu "pravou") psychologii najdete na univerzitách v Brně, Olomouci a Praze. Pak můžete volit dvouoborovou psychologii – psychologie v trochu redukované podobě se přednáší společně s dalším oborem, např. sociologií nebo pedagogikou.

Většina těchto oborů se otevírá pro denní studium, ale sem tam najdete i něco kombinovaného neboli dálkového. Protože je vždycky o hodně víc zájemců než volných míst, přijímací zkoušky bývají obtížné. Je potřeba se na ně dobře připravit a v tom vám můžou pomoci i tyto programy Žluté sovy.

Po třech letech (úspěšného) studia je z vás bakalář, po pěti letech magistr. Od magistra není daleko k získání tzv. malého doktorátu PhDr. psaného před jménem. A kdo má trpělivost a spíš akademické ambice, může studovat dál a získat tzv. velký doktorát PhD, psaný za jménem, který nahradil dříve užívané CSc. a DrSc. Když budete publikovat a přednášet, můžete se časem ucházet o písmenka doc. a prof.

To by byly tituly a teď co s tím v praxi. Mnoho absolventů míří do různých psychoterapeutických výcviků. Z některých se pak psychoterapeuti – kliničtí psychologové i stanou. Chce to zvládnout postgraduální studium na Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví, vytrvat několik let na praxi a vydat několik desítek tisíc korun (suma ovšem může být snadno i šestimístná). Můžete se také stát samostatným psychologickým poradcem – stačí rok až tři roky praxe a živnostenský list. Můžete dělat v reklamě, ve věznici, v personální agentuře nebo např. ve škole. Finanční ohodnocení je různé od celkem nuzných platů pro začátečníky ve státních službách po skoro právnické honoráře šikovných soukromníků.

Aplikovaná psychologie je práce s lidmi a nemá cenu říkat, že je nelehká, protože kdo to nezkusil, často si myslí "co je na tom těžkého, jenom sedět a povídat si s lidmi". Chce to velkou pokoru a chuť neustále kultivovat svou osobnost.

I mezi psychology se ale uplatní také takové osobnosti, které nevyhledávají společnost druhých lidí, obzvláště se pak vyhýbají takovým, kteří po nich něco chtějí. Jejich šance je ve výzkumu a vzdělávání.

Nemusíte se tím živit

Můžete se naučit lépe porozumět sobě a lidem z okolí a pracovat na vlastní osobnosti. Raději nepodléhejte iluzím, že budete pomáhat lidem z rodiny, přátelům atp., protože to je vždycky hodně ošidné.

Ale můžete se stát sebe-vědomou osobností, která se má ráda; člověkem s velkým pochopením pro sebe i druhé, úspěšným v mezilidských vztazích a můžete dosáhnout celkově vetší spokojenosti.

Když se naučíte něco z psychologie, tak také uspokojíte svou touhu po vědění.

 


Co vlastně psychologie a její studium zahrnuje?

 

Jde o mnoho podoborů, z nichž nejdůležitější jsou tyto:

  • Obecná psychologie – to jsou úplné základy. Základní přístupy v psychologii, psychické procesy jako vnímání, myšlení, paměť nebo motivace. Kdo to s psychologií myslí vážně, nemůže "obecku" vynechat. Až bude později řeč o vnímání schizofreniků nebo chválení/trestání dítěte, budou tyto informace k pochopení nezbytné.
  • Vývojová psychologie – psychický vývoj člověka. Jak se mění lidská psychika, osobnost, jednotlivé procesy během životního cyklu. Opět zcela základní disciplína. Přináší mnoho informací o dětství – dítě není malý dospělý, zpracovává realitu úplně jinak. Ale také o dospělosti, stáří a umírání.
  • Psychologie osobnosti – zkoumá, v čem se mezi sebou lišíme. Náplň – temperament, osobnostní vlastnosti, vůle, motivace a další. Pilíř pro pokusy o odhadování druhých lidí.
  • Sociální psychologie – člověk mezi lidmi, jak přítomnost druhých ovlivňuje naše myšlení a jednání. Toto je velmi zajímavý obor, zkoumá přitažlivá témata blízká všem z nás – jak spolupracujeme, soupeříme, máme se rádi a nesnášíme se, proč a kdy jsme agresivní, kdy jsme ochotní pomoct jinému... Sice to není úplně nejzákladnější disciplína, ale můžete s ní klidně začít, protože vás vtáhne (a základy si nastudujete dodatečně).
  • Dějiny psychologie – sice se na uviverzitách učí společně s obecnou psychologií nejdřív, ale podle našeho názoru je doceníte spíš později. Jde o přehled filozofických směrů až ke vzniku samostatné psychologie na konci 19. století a dále pak vývoj samotné psychologie stále ovlivňované (mimo jiné) filozofií, biologií a sociologií.
  • Psychodiagnostika – o diagnostických nástrojích používaných v psychologii. Do toho by se každý pustil nejraději hned, ale bez důkladných základů to nemá nejmenší smysl. Předložit dotazník a vyhodnotit ho podle manuálu, to není žádné umění. Ale vyčíst informace mezi řádky, poznat, kdy vám klient lže, kdy by chtěl něco říct... to jsou ty nejpodstatnější informace a k nim se člověk dohrabává pomalu.
  • Psychopatologie – o poruchách psychiky. Pro mnoho lidí přitažlivý obor, protože je "o nemocech". Skutečně, tyto informace jsou zajímavé, přinášejí nový pohled na duševní poruchy a na ty, kdo jimi trpí. Před psychopatologií je potřeba zvládnout aspoň základy psychologie, vývojovou psychologii a psychologii osobnosti.
  • Psychoterapie – léčba psychologickými prostředky. Učí se přehled různých terapeutických přístupů – a je jich požehnaně. Psychoterapeutem se ale nestanete ani takhned – říkat si tak smí jen člověk s vystudovanou psychologií, dále s postgraduálním vzděláním a psychoterapeutickým výcvikem. Ale je zajímavé se o terapii něco dozvědět a můžete tak přispět ke zrání své osobnosti.
  • Je toho ještě víc – pedagogická psychologie, poradenská psychologie, patopsychologie, enviromentální psychologie, ekonomická psychologie, psychologie práce a organizace, dopravní psychologie etc. etc.

 

online-kurzy-psychologie

Autor textu: PhDr. Michaela Peterková

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny